Afirmacje – czym są i jak sprawić, by były skuteczne?

kobieta-piszaca-afirmacje-na-rozowych-karteczkach

Afirmacje to odpowiednio sformułowane zdania, które powatrzane regularnie zmieniają nasze myślenie, a w konsekwencji nasze działania i doświadczenia. Myśli większości ludzi są zwykle negatywne – krytyka, złość, narzekanie, osądzanie, poczucie winy i inne podobne emocje nie są obojętne. Wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, a także przekładają się na nasze doświadczenia życiowe.

Zgodnie z prawem przyciągania, to na czym się skupiamy przez większość czasu ma odzwierciedlenie w naszej rzeczywistości. Jeśli nasze myśli są w większości negatywne, to jak możemy oczekiwać pozytywnych rezultatów, doświadczeń i dobrego samopoczucia? Wszystko zaczyna się od nas samych. Wkładając pracę w rozwój osobisty, zmieniamy swoje życie na lepsze.

   

Czym są pozytywne afirmacje?

Pozytywne afirmacje to stwierdzenia, które mogą pomóc rozjaśnić twoje spojrzenie na świat, gdy regularnie je sobie powtarzasz lub zapisujesz w dzienniku. Jest to darmowe i proste narzędzie dla poprawy samooceny i zdrowia psychicznego. Chodzi tu o takie sformułowania:

 • Jestem wartościowa i kochana taka, jaka jestem.
 • Robię to, co kocham i dużo na tym zarabiam.
 • Jestem w kochającym związku.
 • Jestem bezpieczna i zdrowa.
 • Moje życie kocha mnie, a ja kocham moje życie.

Pisząc te słowa od razu czuję się lepiej i radośniej. Dla niektórych afirmacje mogą brzmieć nierealistycznie albo zbyt czasochłonnie. Jednak mając w ciągu dnia tak wiele myśli (często negatywnych) warto zadbać o to, by stawały się coraz bardziej pozytywne i budujące. Jest to nawyk, który trzeba w sobie wyrobić, by przeprogramować wzorce myślowe, a w konsekwencji czuć się i działać lepiej.

W afirmacje trzeba wierzyć, by działały. Trzeba napełniać się pozytywną energią z nich płynącą i mieć przekonanie, że są one prawdziwe. Jeśli tego przekonania nie ma na początku, może pojawić się wraz z regularną praktyką. Chodzi właśnie o to, by stworzyć w sobie nawyk pozytywnego myślenia i zastępowania negatywnych myśli tymi wspierającymi i opartymi na miłości.

Afirmacje – jak je tworzyć i stosować?

By zacząć korzystać z dobrodziejstw afirmacji wystarczy przygotować sobie listę pozytywnych stwierdzeń w notatniku lub na telefonie czy komputerze i regularnie je powtarzać. Możemy ćwiczyć je też spontanicznie – powtarzać pozytywne stwierdzenia, które akurat nasuwają nam się na myśl.

Sposoby tworzenia afirmacji:

 • Pisz afirmacje w czasie teraźniejszym. Nawet jeśli jest coś, co chcesz osiągnąć w przyszłości, opisz to tak, jakby już się stało. Na przykład zamiast „Będę czuła się cudownie w dniu ślubu”, spróbuj „Codziennie czuję się cudownie i promieniuję radością panny młodej”.
 • Spraw, aby sformułowania były pozytywne. Zamiast „Nie jem pod wypływem emocji.” spróbuj „Mam pozytywny i zdrowy stosunek do jedzenia.”
 • Uczyń je wiarygodnymi. Stosowanie afirmacji w stylu „Jestem miliarderem.” kiedy daleko nam do tego i kiedy w to sformułowanie nie wierzymy, zmniejsza skuteczność afirmacji. Róbmy to małymi krokami. Możemy zacząć od powtarzania „Pracuję każdego dnia, aby nieść wartość innym i za tę pracę otrzymuję wysokie wynagrodzenie.” albo „Wkładam serce w moją pracę, a mój majątek stale się gromadzi.”
 • Upewnij się, że dokładnie odzwierciedlają Twoje priorytety. Jeśli to, co naprawdę chcesz osiągnąć, to lepszy związek, nie pisz afirmacji o byciu kompetentnym w pracy lub codziennym chodzeniu na siłownię. Afirmacje muszą być dla nas ważne, by działać.
 • Poczuj je całym sobą. Ważna jest energia, dlatego upewnij się, że afirmacje, które powtarzasz rozświetlają Twój dzień, sprawiają, że czujesz się lepiej i jesteś lepszą osobą, a także dotyczą tego, co dla Ciebie naprawdę ważne.

Dobrze jest powtarzać afirmacje od razu po przebudzeniu i chwilę przed pójściem spać lub po medytacji, kiedy umysł jest najbardziej zrelaksowany i podatny na podsuwane mu myśli. Te pozytywne stwierdzenia można powtarzać w myślach, na głos, do swojego odbicia w lustrze lub przepisywać w kółko w zeszycie. Musimy być w tym regularni, czyli poświęcać na to zadanie kilka-kilkanaście minut każdego dnia. Najlepiej powtarzać sobie kilka afirmacji co jakiś czas przez cały dzień.

I pamiętajcie o cierpliwości. Zmiana zakodowanych w nas od dziecka przekonań jest procesem długotrwałym. Chodzi o to, by się nie poddawać.

   

Co dają afirmacje?

Afirmacje mogą pomóc w osiąganiu lepszych wyników w pracy czy w szkole. Poświęcenie zaledwie kilku minut na przemyślenie swoich najlepszych cech przed spotkaniem, egzaminem czy ważną rozmową pomaga uspokoić nerwy, zwiększyć pewność siebie i podnosi szanse na pomyślny rezultat.

Oprócz tego, powtarzanie afirmacji zwiększa zdolność rozwiązywania problemów u osób chronicznie zestresowanych, a także pomaga osobom z niską samooceną. Afirmacje stymulują obszary w mózgu, które sprawiają, że jesteśmy bardziej skłonni do pozytywnych zmian w kwestii naszego zdrowia – łatwiej jest nam zmienić pozostałe nawyki, kiedy zmieniamy myślenie o sobie i o świecie na bardziej pozytywne.

Co więcej, afirmacje uwidaczniają nam nasze ograniczające przekonania. Jeśli powtarzamy jakieś sformułowanie i czujemy wobec niego wewnętrzny sprzeciw – wiemy, że jest to temat, który musimy przepracować.

Zalety afirmacji:

 • Podnoszą pewność siebie.
 • Pomagają zapanować nad negatywnymi emocjami, takimi jak frustracja, zazdrość, gniew czy niecierpliwość.
 • Poprawiają samoocenę.
 • Dają motywację, by rozpocząć lub zakończyć rozciągane w czasie projekty.
 • Poprawiają produktywność.
 • Pomagają pokonać złe nawyki.

Kiedy afirmacje zaczynają działać? Wtedy, kiedy w nie wierzymy. Kiedy powtarzamy afirmację w myślach i jest dla nas ona czymś oczywistym i nie czujemy wobec niej żadnego oporu, to wiemy, że stała się ona naszą prawdą.

Lista afirmacji na różne okazje

Afirmacje na czakry:

 1. afirmacje czakry podstawy
 2. afirmacje czakry sakralnej
 3. afirmacje czakry splotu słonecznego
 4. afirmacje czakry serca
 5. afirmacje czakry gardła
 6. afirmacje czakry trzeciego oka
 7. afirmacje czakry korony

Stale rozbudowuję bazę gotowych afirmacji, więc zachęcam do śledzenia nowych postów.

plannery-plan-with-justine
 

2 komentarze

 1. Uwielbiam czytać twoje artykuły !!!

  1. Dziękuję, bardzo mi miło ❤️

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *