Joie de vivre – jak odnaleźć francuską radość życia w codzienności?

para-na-pikniku-podczas-zachodu-slonca

Joie de vivre to francuski koncept zyskujący na popularności od końca XIX wieku. Oznacza on dosłownie „radość życia”. Jest to filozofia życiowa, która opiera się na docenianiu codziennych chwil i znajdowaniu szczęścia w zwyczajnych sytuacjach i prostych przyjemnościach. Jak odnaleźć joie de vivre w naszym codziennym życiu?

W tym artykule:

 1. Na czym polega joie de vivre?
 2. Esencja joie de vivre
 3. Jak odkryć joie de vivre?

Na czym polega joie de vivre?

Joie de vivre to podejście do życia, w którym doceniamy piękno otaczającego nas świata, cieszymy się każdym dniem i celebrujemy życie. Obejmuje to zarówno małe przyjemności, takie jak dobre jedzenie, muzyka, sztuka i przyjaźń, jak i większe przedsięwzięcia, takie jak podróże, nauka i rozwój osobisty.

W kulturze francuskiej, joie de vivre jest równoznaczne z umiarem i równowagą. Istotne jest, by nie popadać w skrajności i zachowywać równowagę we wszystkich aspektach życia. Ważne w tej filozofii są również:

 • akceptacja i cieszenie się życiem takim, jakie jest – chodzi o to, aby docenić i cieszyć się każdą chwilą, nawet jeśli nie jest ona idealna.
 • szukanie piękna w codzienności – joie de vivre uczy doceniania piękna w prostych rzeczach, takich jak kwiaty, krajobrazy, piękny zapach, muzyka czy dobre jedzenie.
 • cieszenie się jedzeniem i picie wina – jedzenie i picie to ważny element kultury francuskiej. Spędzanie czasu z bliskimi ciesząc się dobrym posiłkiem jest częścią celebrowania życia.
 • cieszenie się czasem wolnym – ważne jest, by go doceniać i spędzać w sposób, który sprawia nam przyjemność.

Esencja joie de vivre

Jak w wielu innych filozofiach życiowych, takich jak hygge czy lagom, joie de vivre zwraca naszą uwagę na życie w tu i teraz, a także docenianie z pozoru zwykłych chwil, ponieważ to właśnie one tworzą nasze piękne życie.

Joie de vivre to także ekscytacja życiem. Może to być jedzenie, pisanie, rozmowy z innymi, spacery, spotkania towarzyskie, zakładanie rodziny, filozofia, praca w ogrodzie, rozwiązywanie problemów matematycznych, zabawa, taniec do muzyki, kochanie się. Cokolwiek uwielbiamy robić i wywołuje w nas ekscytację i radość z bycia na tym świecie – to właśnie jest joie de vivre.

Można mieć wszystko i nadal gonić za czymś więcej, co zapełni pustkę. Można mieć wszystko i nadal tego nie dostrzegać i nie doceniać. Dlatego joie de vivre jest dla każdego. Nie jest to uczucie dostępne tylko dla osób, którym się powodzi i u których okoliczności sprawiają, że mają się czym cieszyć. W tej filozofii chodzi o to, aby akceptować życiowe wzloty i upadki oraz mieć spokojne podejście do życia. Doceniać małe rzeczy, które normalnie mogą pozostać niezauważone. Cieszyć się własnym życiem, zamiast patrzeć na to, czy mamy więcej, czy mniej od innych. Nie stresować się tym, czego nie możemy kontrolować. Dokonywać wyborów, które przynoszą radość i są zgodne z naszą duszą. Wybierać prostotę i miłość, zamiast trudności i walki.

Joie de vivre znaczy być wdzięcznym za wszystko, co mamy tu i teraz, zamiast pragnąć kolejnej rzeczy. Warto mieć pasje i plany na przyszłość, natomiast nie one powinny być celem. Celem ma być cieszenie się z podróży. Inaczej przeżyjemy życie ciągle za czymś goniąc, ciągle czegoś pragnąc, nigdy nie będąc zadowoleni, z tego co mamy.

   
panorama-paryza-z-widokiem-na-wieze-eiffla
Źródło: Pexels

Jak odkryć joie de vivre?

Joie de vivre to filozofia życia, a nie tylko chwilowe uczucie. Wymaga uważnego podejścia do życia, aby móc cieszyć się każdą chwilą i doceniać piękno otaczającego nas świata. Oto 10 sposobów, aby odnaleźć joie de vivre:

 1. Ciesz się codziennymi posiłkami – przynajmniej raz w tygodniu stwórz dla siebie romantyczną kolację. Możesz nakryć do stołu, zapalić świece, włączyć ulubioną muzykę, nalać sobie kieliszek wina i ugotować lub zamówić coś pysznego. Takie celebrowanie posiłku będzie wspaniałe zarówno samemu, jak i w towarzystwie. Nie spiesz się, rozkoszuj się smakiem. Spraw, aby prosty akt jedzenia obiadu był naprawdę znaczącym i ważnym momentem Twojego dnia.
 2. Powróć do dzieciństwa – przypomnij sobie, co sprawiało Ci ogromną radość jako dziecko. Kiedy czułeś się najbardziej beztroski i szczęśliwy? Postaraj się wprowadzić więcej takich zajęć do swojego obecnego życia. Może to być tak proste, jak jazda na rowerze czy rolkach, taniec, rysowanie, gra w karty lub gry planszowe. Rób więcej tego, co sprawia Ci wielką radość.
 3. Spaceruj nowymi trasami – nie spiesz się i zwiedzaj. Spaceruj różnymi ulicami, obserwuj widoki i dźwięki wokół siebie. Uśmiechaj się i ciesz się możliwością ruchu na świeżym powietrzu, odkrywając nieznane dotąd miejsca.
 4. Zabierz się na randkę do kawiarni – wybierz się do lokalnej kawiarni na filiżankę dobrej kawy i czytanie książki. Daj sobie czas na przemyślenia i odpoczynek.
 5. Doceniaj proste rzeczy – znajdź piękno w codziennych chwilach. Wychodź na spacer i podziwiaj piękne widoki, zatrzymaj się i posłuchaj dźwięków natury, ciesz się codzienną filiżanką kawy lub spędzaj więcej czasu z bliskimi. Życie to nie nasze plany, ale to, co robimy teraz.
 6. Urządź piknik albo posiedź na zewnątrz – w trakcie cieplejszych miesięcy możesz posiedzieć na dworzu w blasku promieni słonecznych chłonąc tę piekną chwilę lub urządzić piknik – spakuj koc, przekąski i napoje, udaj się do lokalnego parku lub na plażę i zorganizuj piknik z rodziną lub grupą przyjaciół, a nawet samemu.
 7. Odpocznij i zrelaksuj się – znajdź czas na relaks, aby móc cieszyć się życiem bez pośpiechu i stresu. Praktykuj medytację, jogę lub po prostu odpocznij przy dobrej książce lub filmie.
 8. Spędzaj czas z bliskimi – doceniaj osoby, które są przy Tobie i które rozświetlają Twoje życie. Szczególnie ważne jest spędzanie czasu z ludźmi, którzy cię inspirują, wspierają i kochają bezwarunkowo.
 9. Odkrywaj nowe rzeczy – odkrywaj nowe miejsca, smaki i kultury. Wyjdź ze swojej strefy komfortu i spróbuj czegoś nowego. Podróżuj, by poznawać więcej możliwości i dowiedzieć się więcej o sobie.
 10. Dąż do harmonii – znajdź swoją równowagę między pracą i odpoczynkiem, jedzeniem i ćwiczeniami, wypoczynkiem i aktywnością.
 

Przeczytaj także: Jak romantyzować swoje życie?

 

3 komentarze

 1. Bardzo przyjemny artykuł 🙂

 2. Dziękuję 🙂

 3. 🩷🩷🩷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *