Jak znaleźć inspirację? 20 pomysłów na to, gdzie jej szukać

kobieta-na-tle-pola-zoltych-kwiatow

Bycie zainspirowanym to jedno z najlepszych uczuć na świecie. Jest to niczym niezmącone doświadczenie piękna, błogości i pragnienia tworzenia. Dzięki niemu powstają najlepsze rzeczy, bowiem działanie pod wpływem inspiracji zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Odkryj 20 sposobów na to, jak znaleźć inspirację, by korzystać z dobrodziejstw tego stanu.

Czym jest inspiracja?

Inspiracja jest stanem, którego esencję ciężko jest uchwycić w słowach. Można opisać ją jako nagły przypływ kreatywności. Dla mnie jest to jedno z ulubionych doświadczeń, ponieważ czuję się wtedy całkowicie zakochana w życiu i mam niezliczone pomysły na to, co mogę jeszcze stworzyć. To niesamowite natchnienie sprawia, że chce się żyć, kreować, rozwijać i iść naprzód.

Wena jest zwykle wywołana przez jakąś myśl, sytuację, osobę lub przedmiot. Najczęściej przychodzi w niespodziewanym momencie i wypełnia nas po brzegi twórczy zapałem, przez co wiele osób dostrzega jej romantyczny charakter. Inspiracja to coś więcej niż uczucie wdzięczności. To także uczucie ekscytacji, ogrom energii i niezmierzonych możliwości. Pod wpływem inspiracji ma się wrażenie, że odkryło się jakąś tajemną wiedzę lub brakujący element układanki.

Czasem jednak brakuje nam w życiu takiego natchnienia. Popadamy w rutynę i piętrzą się nad nami obowiązki. Stres jest wrogiem kreatywności, ale zawsze jesteśmy w stanie zmienić kierunek, by powrócić do dziecięcej ciekawości i odkrywania świata na nowo. Aby ułatwić sobie powrót do inspiracji, wypróbuj poniższe sposoby.

   

Jak się zainspirować na 20 sposobów?

Jak znaleźć inspirację? Na pewno nie na siłę. Inspiracji należy szukać poprzez odpuszczenie, uważność i radość. Poniżej znajdziesz 20 pomysłów na rozbudzenie inspiracji.

1. Zrób przerwę od codzienności

Kreatywność jest często blokowana, kiedy skupiamy się na problemach życia codziennego. Wtedy to nie twórczość stanowi priorytet, ale rozwiązywanie problemów. W takich momentach przechodzimy w tryb przetrwania. Cierpi wtedy nasza psychika, a w konsekwencji ciało.

Aby powrócić do stanu inspiracji, należy najpierw uporządkować sprawy, które spędzają nam sen z powiek. Jeśli da się je zamknąć – świetnie. Jeśli nie – zawsze można skorzystać z medytacji, pracowania ze swoim nastawieniem i innych narzędzi, dzięki którym można poczuć się o wiele lepiej. Jeżeli masz taką możliwość, zapewnij sobie czas dla siebie w odcięciu od świata. Czas spędzony samemu w domu, bez zbędnych rozpraszaczy i ze szczerą rozmową z samym sobą może zdziałać cuda.

2. Zmień otoczenie

Kolejny sposób na to, jak się zainspirować to zmiana otoczenia. Podróże są świetne, ponieważ jesteśmy w stanie odseparować się od codzienności i nabrać dystansu. To wtedy odpuszczamy i robimy miejsce na nowe. Co więcej, nowe widoki, nowi ludzie i nowa przestrzeń to zwykle sprawdzony sposób na odnalezienie inspiracji.

3. Spróbuj czegoś nowego

Kontynuując temat tego, co nowe, postaraj się każdego dnia zrobić coś w odmienny sposób. Pójdź do pracy inną trasą, umyj zęby drugą ręką lub ugotuj nową potrawę. Daj się ponieść wyobraźni i dzień za dniem próbuj nowych rzeczy. Mogą to być nawet drobne zmiany, ale dzięki tym zmianom zaczynasz otwierać się na nowe doświadczenia i wyrywasz się rutynie.

4. Pójdź na spacer na łonie natury

Długi spacer w otoczeniu przyrody pewnie Was nie zaskoczy. Najlepiej jeśli jest on czasem, w którym pozostaniecie bardzo uważni. Obserwujcie przyrodę, szeleszczenie liści pod stopami, zatrzymajcie się, by pooglądać ptaki. Natura nigdy się nie spieszy, więc warto brać z niej przykład. Skupienie się na przyrodzie zatrzymuje falę myśl, przez co uwalniamy stres i zapraszamy do życia to, co dla nas najlepsze.

5. Odwiedź księgarnię

Księgarnie mają w sobie bardzo inspirujący klimat, szczególnie te stare z duszą. Poświęć chwilę na przeglądanie książek, spacerowanie wzdłuż regałów i odkrywaniu nowego świata w książce, która Cię przyciągnęła.

6. Zajrzyj na Pinterest

Pinterest zawiera zbiór zdjęć z praktycznie każdej dziedziny. Można tworzyć na nim tablice inspiracji lub oglądać zdjęcia stylu życia, miejsc lub zajęć, które nas interesują. 10 minut wpatrywania się w piękne pejzaże brzmi jak prosta droga do inspiracji.

7. Medytuj

Dla wprawionych osób medytacja to najszybsza droga do powrotu do naszego wnętrza i zakochania się na nowo w życiu. Warto jest nauczyć się medytować, ponieważ ma to nieopisany wpływ na każdy wymiar naszego zdrowia, szczęścia i istnienia.

8. Przeczytaj autobiografię kogoś, kogo podziwiasz

Inspiracją są dla nas bardzo często inni ludzie. W przypadku braku motywacji do podejmowania nowych projektów czy nawet codziennego życia, sięgnij po autobiografię osoby, którą podziwiasz lub darzysz sympatią. Wybierz się razem z nią na wyprawę po jej świecie i odnajdź te elementy, które rozbudzą w Tobie zapał do życia.

9. Przeczytaj książkę

Przygotuj sobie ulubioną herbatę lub kawę, usiądź wygodnie w fotelu i rozkoszuj się każdą stroną wybranej przez Ciebie książki. Postaraj zanurzyć się w pełni w tym fikcyjnym świecie, ponieważ wtedy zdejmujesz uwagę z życia codziennego, dystansujesz się i odpoczywasz, co w konsekwencji prowadzi do powrotu inspiracji.

10. Spędź czas ze zwierzętami

Zwierzęta są dobre dla duszy. Korzyści płynące z opiekowania się i zabawy z małym futrzakiem są ogromne. Nie tylko pomagają odciągnąć uwagę od problemów obniżając tym samym stres, ale także zapewniają przypływ radości i wzbogacają całe życie. Jeśli nie masz własnego zwierzaka, poproś znajomych z czworonogami o pomoc.

Przeczytaj także: Życiowy reset, czyli jak poczuć się odświeżonym w swoim życiu?

   

11. Przeczytaj inspirujące cytaty

Czasem odnalezienie inspiracji wymaga jedynie przeczytanie cytatów na jej temat. Przypomnienie sobie co to za uczucie i jak na nas wpływa sprawia, że łatwiej jest do niego powrócić. Zajrzyj do tych cytatów o marzeniach, aby się zainspirować.

12. Poćwicz

Pewnie nie muszę przedstawiać nikomu zalet aktywności fizycznej. Dodam tylko, że pomaga ona oczyścić organizm z zastałej energii, dzięki czemu ciało zyskuje więcej witalności i odmładza się, a my czujemy prawie natychmiastowy efekt poprawy samopoczucia. Nie będzie pewnie zaskoczeniem jeśli opowiem się po stronie mojej ukochanej jogi, natomiast każda forma aktywności fizycznej będzie miała pozytywny wpływ na ciało i duszę.

13. Pójdź na masaż

Kolejnym sposobem na odmłodzenie ciała i pozbycie się zastałej energii jest masaż. Niezależnie od tego, czy przeprowadzi go profesjonalista, czy ktoś bliski, rozmasowywanie miejsc, w których gromadzi się napięcie, pomoże nie tylko na ciało, ale także na duszę i umysł. Kiedy czujemy się odświeżeni, łatwiej jest nam odnaleźć inspirację i radość życia.

14. Wypróbuj inny styl

Spróbuj ubrać się w inny sposób, zrób inny makijaż lub fryzurę albo dobierz inne dodatki. Być może odważysz się na dużą metamorfozę wyznaczającą nowy rozdział w Twoim życiu, ale nawet drobna zmiana może mieć zaskakująco pozytywny skutek.

15. Ugotuj posiłek od zera

Gotowanie i pieczenie mogą być formą aktywnej medytacji. To świetny sposób na czerpanie radości z tworzenia czegoś od zera. Nauka nowych przepisów jest naprawdę inspirująca. Oprócz nowej wiedzy zyskujesz w nagrodę pyszny posiłek.

16. Obejrzyj film

Film, podobnie jak książka, zabierze się w inny świat. Pamiętaj, by wybrać coś co wpłynie na Ciebie pozytywnie i wyzwoli w Tobie radość życia. Najlepiej sięgnąć po film z ulubionym aktorem lub aktorką, dzięki którym oglądanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

17. Obserwuj osoby, które Cię inspirują

Wiele mówi się o niekorzystnym wpływie mediów społecznościowych, ale jeśli się umiejętnie z nich korzysta, mogą przynieść wiele dobrego. Dostęp do wiedzy z całego świata może być źródłem przebodźcowania, ale stanowi także niesamowitą okazję do zagłębienia się w nieznane. Możemy się dowiedzieć, jak żyją inni ludzie, w jaki sposób myślą, co jest dla nich ważne. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę jak wiele różnych jest sposobów na to, by żyć. Obserwuj kilka osób, które dają Ci najwięcej inspiracji i wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne.

18. Przypomnij sobie dobre czasy

Pooglądaj stare zdjęcia lub powspominaj najradośniejsze momenty w swoim życiu. Poświęcenie chwili na takie wspominki uświadamia nam jak wiele już zrobiliśmy, ile miejsc odwiedziliśmy i ile ludzi spotkaliśmy na naszej drodze. Wielość tych sytuacji sprawia, że uświadamiamy sobie, że potencjał przyszłości jest nieograniczony. Zaczynamy odczuwać wdzięczność za to, co było i podekscytowanie na myśl o tym, co może być.

19. Pójdź do kawiarni

Podobnie jak księgarnie, kawiarnie mają w sobie inspirującą atmosferę. To tam zawsze otrzymuję najwięcej inspiracji, nie ważne czy z kimś rozmawiam, piszę, czytam czy obserwuję świat za oknem. Jeśli brakuje Ci natchnienia, spróbuj spędzić trochę czasu właśnie w takim miejscu.

20. Zakochaj się (w sobie)

Chcesz się zainspirować? Zakochaj się. Chyba wszyscy wiemy jak zakochanie wpływa na nasze doświadczanie życia i jeśli jesteś teraz zakochany lub zakochana, to czerp z tego całymi garściami.

Jeśli jednak nie jest to Twoim obecnym doświadczeniem, zawsze możesz zakochać się w sobie. Doceniaj się każdego dnia i otulaj się dobrymi słowami, aby pokochać i zaakceptować się na każdym poziomie. Dzięki takiej stałej miłości do siebie, zbudujesz pewność siebie i bezpieczny fundament, na którym możesz śmiało budować wszystko inne w swoim życiu. Jeśli chcesz zakochać się w życiu, zakochaj się w sobie.

Przeczytaj także: Jak znaleźć pasję w życiu? 7 sekretów i wskazówek

 

2 komentarze

  1. Dziękuję za wpis, jak zwykle bardzo mi się przydał.

    1. Cieszę się bardzo 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *