Tablica marzeń w 5 krokach. Jak ją zrobić, żeby była skuteczna?

tablica-marzen

Tablica marzeń (ang. vision board) to graficzna reprezentacja naszych marzeń i celów na całe życie lub niedaleką przyszłość. Jest to wspaniałe narzędzie do tego, aby zawsze mieć przed oczami swoje wymarzone życie i wiedzieć w jakim kierunku chce się podążąć. Dowiedz się jak ją zrobić i jak z niej korzystać, by była skuteczna.

Czym jest tablica marzeń?

Tablica marzeń to najczęściej zbiór zdjęć i cytatów, które reprezentują jakimi ludźmi chcemy być i jaki styl życia chcemy prowadzić. Możemy zawrzeć na niej swoje nadzieje na przyszłość i największe pragnienia. Taki zbiór inspiracji powinien być na bieżąco aktualizowany, ponieważ z czasem nasze potrzeby się zmieniają. Najlepszym czasem na tworzenie mapy marzeń lub jest aktualizację jest Nów Księżyca.

Vision board może powstać na papierze w formie kolażu lub na komputerze. Do tej drugiej opcji posłuży nam na przykład Power Point lub dowolny program graficzny. Dodatkowym plusem będzie możliwość ustawienia tablicy jako tapety komputera, aby jak najczęściej napełniać się płynącą z niej inspiracją.

Przykładowa tablica marzeń

Dlaczego warto stworzyć tablicę marzeń?

Tablica marzeń pozwala nam określić cel w życiu. Nie muszą to być same rzeczy materialne czy wakacyjne destynacje, ale także obrazy i słowa określające jak chcemy się czuć i czego chcemy doświadczać. Dopóki nie określimy jakimi ludźmi pragniemy się stać i nie podejmiemy kroków w kierunku zmiany, daleko nie zajdziemy. Dodatkowo, to czemu stale poświęcamy naszą uwagę pojawia się w naszej rzeczywistości, a tablica inspiracji znacząco ułatwia skupianie się na tym, czego chcielibyśmy w życiu doświadczyć.

   

Tablica marzeń – jak ją stworzyć krok po kroku?

Krok 1: Określ czego tak naprawdę chcesz w życiu

Możesz powspominać czas, w którym czułeś się naprawdę szczęśliwy i zaciągnąć inspirację z tamtych chwil:

  • co wtedy robiłeś?
  • gdzie się znajdowałeś?
  • z kim rozmawiałeś?
  • dlaczego wypełniała Cię radość?

Krok 2: Wynotuj źródła szczęścia

W notatniku wypisz od 3 do 7 słów, które wpływają na Ciebie kojąco i przynoszą radość, np. miłość, pasja, kreatywność, witalność, dobrobyt, zdrowie, itd. Potem pod każdym słowem-kategorią, wypisz inne wyrazy na zasadzie skojarzeń, np. kreatywność – śpiewanie, muzyka, taniec, rysowanie, kolory, nowe pomysły, nauka, kwiaty. Możesz zawrzeć na tej liście zarówno to, co Cię inspiruje, jak i to, co chcesz zmanifestować.

tablica-marzen-cwiczenie

Krok 3: Wykorzystaj wypisane słowa do stworzenia tablicy marzeń

Z każdej kolumny wybierz 1-3 słowa, które najbardziej do Ciebie przemawiają. To właśnie na tych słowach oprze się Twoja mapa marzeń. Nie spiesz się z tym procesem. Dokładnie przemyśl, czego najbardziej pragniesz.

Krok 4: Wybierz zdjęcia, które wywołują pozytywne emocje

Mając gotową listę słów, poszukaj zdjęć lub wycinków z gazet, które odpowiadają konkretnym słowom i emocjom. Możesz także wybrać konkretne cytaty lub afirmacje, które są rozwinięciem tych słów i dają Ci nadzieję.

Krok 5: Przystąp do tworzenia vision board

Tablicę marzeń można wykonać na komputerze w programie graficznym, w dużym zeszycie lub na osobnym arkuszu papieru (minimum A4). Mając gotową listę zdjęć, słów i cytatów, teraz przyszła pora na zgranie ich w piękny kolaż.

Na środku umieść zdjęcie, które najgłębiej do Ciebie przemawia – powinno przedstawiać to, wokół czego chcesz zbudować swoje życie. Dookoła dodawaj kolejne zdjęcia lub wycinki odzwierciedlające pozostałe pragnienia i sfery życia. Najlepiej pogrupować konkretne zagadnienia, aby widniały w jednym miejscu naszej tablicy marzeń.

Jak korzystać z tablicy marzeń?

Tablicę marzeń najlepiej oglądać codziennie i pozwalać, aby wypełniła nas radość na samą myśl o spełnieniu tych marzeń. Dzięki temu będziemy efektywnie manifestować rzeczywistość. Wyobrażajmy sobie siebie będąc w danym miejscu i czując dane uczucia. To znacząco przybliża do celu. Oglądając tablicę marzeń każdego dnia, w naszym mózgu tworzą się nowe ścieżki neuronowe, co oznacza, że w nowy sposób zaczynamy postrzegać naszą przyszłość, pragnienia i możliwości, a to z kolei ułatwia nam podejmowanie nowych decyzji i dostrzeganie nowych okazji.

   

Tablica marzeń – jak często ją uaktualniać?

Jeśli chodzi o aktualizowanie tablicy inspiracji, najlepiej jest to robić co miesiąc podczas Nowiu Księżyca – to najlepszy czas w miesiącu na snucie planów. A przynajmniej tablica powinna być aktualizowana raz na pół roku, bowiem czasem nasze priorytety i cele się zmieniają.

Pamiętajcie także, aby zostawić pole do działania Sile Wyższej. Naszym zadaniem jest ustalenie czego chcemy i dlaczego tego chcemy. Odpowiedź na pytanie „jak?” zna tylko Wszechświat. Ciągłe sprawdzanie, czekanie i obsesyjne myślenie opóźnia nasze marzenia w czasie, ponieważ tworzymy ograniczenia. Bądźmy wdzięczni i spełnieni już teraz, a marzenia będą się łatwiej spełniać.

O czym pamiętać tworząć tablicę marzeń?

  • Ważne jest, aby przypadkiem nie umieścić na tablicy czegoś, co podtrzymuje Twoje limitujące przekonania o życiu. Jeśli wierzysz np. że nie jesteś dość dobry – możesz umieścić na tablicy ogromną willę lub luksusowy samochód, które podświadomie mają jedynie wypełnić brak, który czujesz w sobie (a ten brak może wypełnić tylko miłość do samego siebie). Warto dlatego dogłębnie zastanowić się nad swoimi marzeniami i umieścić na tablicy tylko te, które wynikają z czystych intencji.
  • Szukaj tego, co kochasz i co sprawia Ci radość. Czasem są to drobnostki, czasem duże marzenia, ale ważne jest ich źródło.

Przeczytaj także: Scripting, czyli jak manifestować rzeczywistość pisząc skrypty?

plannery-plan-with-justine
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *