Fazy księżyca – jak planować i realizować cele zgodnie z energią faz księżyca

księżyc w pełni na różowym niebie

Cykl księżyca trwa około 29,5 dnia, podczas których przechodzi przez osiem faz. Każda faza księżyca niesie za sobą konkretną energię, dlatego poznanie ich pomaga zrozumieć nasze emocje w danym momencie, a wykorzystanie tej wiedzy wspiera skuteczne realizowanie marzeń. Tak jak nastają różne pory roku, tak samo fazy księżyca mają konkretne znaczenie dla naszego życia. Dowiedz się jak wpływa na nas każdy element cyklu księżycowego.

Życie zgodne z rytmem cyklu księżyca określa się terminem moon-mapping. W astrologii księżyc rządzi podświadomością i emocjami. Odnosi się do tej części nas samych, którą ciężko jest nam wyrazić, ale którą czujemy na głębokim, duchowym poziomie. Twój znak księżycowy i położenie księżyca w chwili narodzin dyktują, czego potrzebuje twoje Wewnętrzne Ja. Z kolei zmieniające się stale fazy księżyca pomagają w ciągłej pracy nad swoim wnętrzem oraz realizacją marzeń i celów.

   

Osiem faz księżyca:

 1. Nów
 2. Sierp przybywający
 3. Pierwsza kwadra
 4. Księżyc garbaty przybywający
 5. Pełnia
 6. Księżyc garbaty ubywający
 7. Trzecia kwadra
 8. Sierp ubywający

Nów Księżyca, czyli nowy początek

Nów jest fazą Księżyca, która daje nam czas na zasiewanie intencji, na snucie planów i zadawania sobie ważnych pytań. Planowanie zaczynamy od Nowiu. To jest czas, aby ustalić intencje na nadchodzący miesiąc. Zadajcie sobie wtedy następujące pytania: 

 • Co chcę mieć od życia? 
 • Co chcę osiągnąć? 
 • Jaki/a chcę być? 
 • Jakie mogą być moje cele na ten miesiąc, abym przybliżył/a się do idealnego życia? 

Nów księżyca to najlepszy czas, żeby ustalić, jakie są nasze pragnienia. Otacza nas wtedy energia, która unaocznia nam to, co naprawdę chcielibyśmy mieć w życiu, kim chcemy być i co jest nam w tym momencie najbardziej potrzebne. Jest to czas na zagłębianie się w siebie, pozwolenie sobie na odpoczynek, zadbanie o siebie wyjątkowo mocno i słuchanie głosu serca.

Przeczytaj także: Rytuały na Nów Księżyca – jak wykorzystać energię Nowiu do manifestowania?

   

Sierp przybywający, czyli praca z intencją

Jeśli podczas Nowiu zdecydowaliśmy, co chcemy zmanifestować i stworzyć w naszym życiu, teraz nadszedł czas na pracę z intencjami i nastawieniem. Rosnący półksiężyc daje zastrzyk nadziei i pozytywnego podejścia. W tym czasie medytuj nad swoimi pragnieniami, wizualizuj jak się spełniają i przyjmij je za pewnik.

Warto pamiętać, że w kreowaniu rzeczywistości konieczna jest niezachwiana wiara w najlepszy możliwy rezultat i pozbycie się ograniczających przekonań, które blokują nas przed spełnianiem marzeń. Dodatkowo, niezwykle cenne jest posiadanie wizji na życie. Wtedy podjęcie postanowienia o zmianie, wprowadzenie nowych nawyków czy nauce czegoś nowego, przyjdzie o wiele łatwiej, ponieważ nie będzie zachcianką wynikająca z bycia niezadowolonym z siebie czy swojego wyglądu, ale podstawę będzie stanowić wizja naszego wymarzonego życia, na które w pełni zasługujemy. O wiele łatwiej będzie wytrwać w postanowieniu wiedząc, co chcemy osiągnąć i jacy chcemy się stać. Mając niezachwianą wiarę i jasną wizję, podejmowanie kroków ku marzeniom przychodzi naturalnie. 

Pierwsza Kwadra, czyli działanie

Kolejna faza to Pierwsza Kwadra. W tym czasie powinno nastąpić tworzenie planu działania i podjęcie pierwszego kroku. W zależności od ilości intencji, można ustalić np. po trzy zadania do każdego celu, które przybliżą nas do jego spełnienia.

Podczas tej fazy księżyca zaczynamy działać, by zrealizować swoje plany i czujemy się produktywni. Natomiast to także czas, kiedy mogą pojawić się różne wyzwania, w efekcie których następuje zniechęcenie. Kluczem jest więc nie poddawać się i zachować wiarę w to, że cel zostanie zrealizowany.

Księżyc garbaty przybywający, czyli elastyczność

Podczas tej fazy księżyca możemy udoskonalić naszą wizję. Po rozpoczęciu pracy konieczna jest analiza i dopracowywanie planu, abyśmy mogli go jak najlepiej zrealizować. Przybywający księżyc garbaty symbolizuje elastyczność. Nasze plany mogą zostać wystawione na próbę, więc szukajmy znaków kierujących nas na najlepsze tory. Nie trzymajmy się sztywno oryginalnej wizji, ale stwórzmy przestrzeń na poprawki, ulepszenia i zrządzenia losu. Działajmy dalej, a stosowanie afirmacji może pomóc nam w utrzymaniu wiary w marzenia i pozytywnej zmianie.

Pełnia Księżyca, czyli odpuszczenie

Następną fazą księżyca jest Pełnia. Panuje wtedy bardzo intensywna energia. Jest to czas na przemyślenia i dalsze działanie. Można się zastanowić jak idzie nam cały proces i czy nadal trzymamy się jakichś ograniczających przekonań. Jeśli tak, to właśnie jest czas, żeby pozbyć się tego bałaganu w myślach. Pełnia to idealny czas na odpuszczanie, wybaczanie, zamykanie rozdziałów, pozbywanie się negatywnych nawyków. To także moment, by świętować duże i małe sukcesy.

W trakcie Pełni Księżyca możemy także podjąć kolejne działania przybliżające nas do celu, jeśli czujemy, że coś jeszcze możemy zrobić. Jeśli nie, resztę zostawiamy Wszechświatowi.

Przeczytaj także: Rytuały na Pełnię Księżyca – jak najlepiej pracować z energią Pełni?

   

Księżyc garbaty ubywający, czyli wdzięczność

Jesteśmy już w drugiej połowie cyklu księżycowego, więc czas na zwolnienie tempa po intensywnej Pełni. Możemy spojrzeć jak daleko zaszliśmy w intencjach, które ustaliliśmy podczas Nowiu. Wyrażanie wdzięczności jest teraz kluczowe. Świetnym pomysłem jest napisanie listu do Wszechświata w podziękowaniu za to, co już mamy i to, co nadchodzi.

Trzecia Kwadra, czyli porządki

Kolejna faza księżyca to Trzecia Kwadra. W tym czasie dobrze jest kontynuować porządki wewnętrzne i zewnętrzne rozpoczęte w trakcie Nowiu. Praktykuj medytację, aby uspokoić myśli. Dobrze jest także posprzątać otaczającą nas przestrzeń.

Dodatkowo jest to dobry moment na podsumowanie upływającego cyklu. Można zaobserwować, które praktyki (medytacja, joga, afirmacje, pisanie w notatniku, itd.) najbardziej nam pomogły zachować równowagę, co nas najbardziej motywowało, a co utrudniało zmianę. Być może nadal były obecne jakieś zachowania czy myśli, które opóźniały nas w osiągnięciu celu mimo naszych starań. Należy wyciągnąć wnioski z całego procesu, tak aby kiedy znowu nadejdzie Nów, zacząć z lepszego miejsca.

Sierp ubywający, czyli spokój

Sierp ubywający to już moment regeneracji przed następnym Nowiem. To ostatnia faza księżyca, dlatego jest to czas na wyciszenie i spokój. Zamiast pracować do granic możliwości, powinniśmy odpocząć, zaopiekować się sobą i dać sobie przestrzeń, żeby po prostu być. Ten spokój pomoże nam w korzystnym rozpoczęciu nowej podróży, która nastąpi za kilka dni z kolejnym Nowiem.

Fazy księżyca a znak zodiaku

Każda faza księżyca dokonuje się w konkretnym znaku zodiaku, co nadaje jej wyjątkowego znaczenia. Dlatego spełnienie naszych celów może nie dokonać się w trakcie jednego pełnego cyklu, ale np. intencja zasiana w Nów w Koziorożcu spełni się podczas Pełni w Koziorożcu. Konkretny znak zodiaku wskazuje nam na konkretną sferę życia:

Baran: pewność siebie
Byk: poczucie własnej wartości i finanse
Bliźnięta: komunikacja, związki i relacje międzyludzkie
Rak: dom i rodzina
Lew: kreatywność, zabawa, dzieci
Panna: zdrowie i nawyki
Waga: równowaga życiowa i miłość
Skorpion: przemiana
Strzelec: mądrość i wolność
Koziorożec: kariera i cele
Wodnik: przyjaźń i intelekt
Ryby: duchowość, intuicja

Tutaj znajdziecie fazy księżyca w znakach zodiaku na rok 2023.

 

Przeczytaj także:

plannery-plan-with-justine
 

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *