Jak pokochać siebie? – 12 kroków według Louise Hay

dziewczyna-serce-zachod-slonca

Zastanawiasz się jak pokochać siebie? Jest to praca, którą każdy musi wykonać sam dla siebie. Louise Hay, amerykańska autorka poradników samorozwoju i książek motywacyjnych, stworzyła wspaniały poradnik jak pokochać siebie w 12 krokach, który znajdziecie poniżej.

   

Jak wpływamy na życie?

Mogą być w naszym życiu osoby, które nas kochają, wspierają i chwalą, ale nawet wtedy możemy czuć się niekochani albo niewarci tej miłości, jeśli nie damy jej sobie najpierw sami. Ludzie mogą nam dawać mnóstwo rad, ale to my sami wiemy, co jest dla nas najlepsze i jak powinniśmy żyć. Natomiast oznacza to również, że nikt nie naprawi za nas naszego życia. To jest nasze zadanie.

Poprzez nasze myśli, przekonania i nastawienie każdy z nas kreuje swoje życie chwila po chwili. Czasem możemy się czuć ofiarami zdarzeń, ale na poziomie energetycznym zawsze mamy przeogromną moc twórczą. Twórzmy więc dobre scenariusze. Martwienie się i snucie czarnych wizji przyciąga dokładnie te zdarzenia, których się boisz. Korzystaj ze swojej energii w pozytywny sposób, aby budować dobre życie dla siebie i dla świata.

Za każdym razem kiedy wybierasz pozytywne myśli, zaczynasz rezonować na wyższych wibracjach i łączysz się z ludźmi, którzy myślą w podobny sposób. W ten sposób działasz na korzyść nie tylko dla siebie, ale i dla całego świata. Każdy z nas ma ogromny wpływ na wszystko, co nas otacza. Wzmacniaj więc świadomie energię światła, zamiast strachu czy nienawiści.

Znaczenie miłości w naszym życiu

Wielokrotnie możemy czuć się bezradnie, ale nie jest to prawdą. Zawsze mamy wpływ na własne życie i na własne myśli. A miłość jest odpowiedzią na wszystko. Nie odbierajmy sobie naszej mocy.

Jeśli chcesz, żeby Twoje życie zmieniło się na lepsze, to niezależnie od obszaru, który chcesz poprawić, miłość jest tym, czego potrzebujesz. Kiedy ludzie zaczynają kochać siebie bardziej każdego dnia, to ich życie staje się coraz lepsze we wszystkich aspektach. Czują się lepiej psychicznie i fizycznie. Dostają pracę, o której marzą. Mają pieniądze, których potrzebują. Ich relacje się poprawiają lub znikają negatywne osoby z ich życia. Ma się wrażenie, że w ich życiu dzieje się magia.

Zmiana nastawienia i kierowanie się miłością w stosunku do siebie i wszystkiego, co nas otacza, zdziała nieskończenie więcej niż podejmowanie działania na siłę, przeciwko sobie lub z miejsca strachu, nienawiści czy agresji. Jeśli wychodzi od nas złość, to złość do nas wraca. Jeśli wychodzi od nas miłość, to wraca miłość.

   

Jak pokochać siebie według Louise Hay

1. Pożegnaj się z krytyką

Pierwszym krokiem jest odpuszczenie wszelkiej krytyki względem samego siebie. Często opinie, które powtarzamy na nasz temat w myślach zostały zasłyszane w początkowych latach naszego życia i słyszeliśmy lub powtarzaliśmy je tak często, że w nie uwierzyliśmy. Ale to, w co wierzymy jest tylko na okrągło powtarzaną myślą. Zawsze możemy zmienić to, w co wierzymy. Zacznij więc od odpuszczenia wszelkich negatywnych komentarzy i uwag w swoją stronę. Staraj się zastępować je pozytywnym stwierdzeniem, pochwałą lub słowami pocieszenia. Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela.

Każdy z nas cały czas się zmienia i rozwija. Jeśli krytykujesz siebie, zmieniasz się na gorsze. Jeśli chwalisz siebie, zmieniasz się na lepsze. To samo dotyczy traktowania innych.

2. Wybacz sobie

Odpuść swoje błędy. Poczucie winy i wstydu są ogromnie niszczące. Podtrzymywane przez lata prowadzą do powstawania chorób. W przeszłości działałeś tak, jak myślałeś, że będzie najlepiej. Nie wiedziałeś tego, co wiesz teraz. Zacznij teraz na nowo.

3. Nie podsycaj strachu

Przestań terroryzować się swoimi myślami. To okropny sposób na życie. Znajdź mentalny obraz, który daje ci przyjemność i natychmiast zamień swoją przerażającą myśl na ten radosny obraz. Utrzymuj go w myślach przez minimum 17 sekund, żeby zacząć pozytywną falę myśli.

4. Bądź wobec siebie cierpliwy i kochający

Bądź cierpliwy wobec siebie, gdy uczysz się nowego sposobu myślenia. Traktuj siebie jak kogoś, kogo naprawdę kochasz. Niejednokrotnie zdarzy ci się potknięcie i powrót do starych nawyków myślowych. Nie oznacza to, że niczego się nie nauczyłeś. Zmiana myślenia wymaga czasu. Cierpliwie i z miłością prowadź się przez ten proces zmian. Z czasem coraz łatwiej będzie ci wzbudzać pozytywne myśli i emocje wobec samego siebie.

5. Bądź dobry dla swoich myśli

Nienawiść do samego siebie to tylko nienawiść do własnych myśli. Jest to reakcja na niechciany obraz w twojej głowie. Krok po kroku wybieraj wtedy lepsze myśli. Nie musisz skoczyć od razu od nienawiści do miłości. Taka duża zmiana rzadko kiedy jest możliwa. Zamiast tego sięgaj po myśli, które przynoszą ulgę.

6. Chwal siebie

Krytyka łamie wewnętrznego ducha. Pochwała go buduje. Chwal siebie tak często, jak możesz. Chwal to, jak dobrze sobie radzisz z każdą najmniejszą rzeczą.

   

7. Bądź otwarty na wsparcie

Proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz. Jeśli czujesz się zdemotywowany, odpuść i odpocznij. Staraj się być swoim własnym najlepszym wsparciem, ale jeśli czujesz, że nie dajesz rady, poproś o pomoc w tym procesie kogoś, kto może Ci zaoferować naprawdę pozytywne wsparcie.

8. Bądź wyrozumiały wobec swoich słabości

Negatywne przekonania, które stworzyłeś w przeszłości były ci do czegoś potrzebne. Być może był to sposób radzenia sobie z życiem. Zaakceptuj, że wcześniej wybrałeś taką drogą, a teraz poszukaj pozytywnych myśli, które staną się nowymi przekonaniami. Z miłością uwolnij stare negatywne wzorce.

Czasem jest to trudne, ponieważ jeśli w coś wierzymy, to życie ciągle dostarcza nam dowodów na to zgodnie z prawem przyciągania. Dlatego podczas zmiany myślenia musisz być cierpliwy i wizualizować sobie pomyślny obrót spraw. Uwierz, że ta lepsza wersja twojego życia jest możliwa. Zignoruj to, co dzieje się teraz (to jest tylko wynik przeszłych myśli) i patrz w przyszłość z ufnością (to, co tworzysz obecnymi myślami pojawi się w przyszłości).

9. Dbaj o swoje ciało

Ciało traktowane z miłością rozkwita. Podobnie jak wszystko inne. Traktuj swoje ciało z szacunkiem i dziękuj mu każdego dnia za jego nieskończoną mądrość. Zamiast walczyć z negatywnym aspektem ciała, przywól na pojawienie się pozytywnego aspektu. Zamiast walczyć z chorobą, pozwól na pojawienie się zdrowia. Niby mała zmiana w słowach, ale ogromna różnica na poziomie energetycznym.

10. Rozmawiaj ze swoim odbiciem w lustrze

Ćwiczeniem na pokochanie siebie jest rozmawianie ze swoim odbiciem w lustrze. Na początku może się to wydawać śmieszne lub niekomfortowe, ale jest skuteczne. Często patrz sobie w oczy. Wyraź to rosnące poczucie miłości wobec siebie. Wybacz sobie patrząc do lustra. Porozmawiaj z osobą, której potrzebujesz wybaczyć, patrząc do lustra. Przynajmniej raz dziennie powiedz do swojego odbicia: „Kocham cię, naprawdę cię kocham!”.

11. Pokochaj siebie teraz

Nie czekaj aż wyzbędziesz się swoich wad albo osiągnięsz życiowy sukces. Pokochaj siebie teraz w tym momencie. Dostrzeż wszystko, co składa się na ciebie – wewnętrzne i zewnętrzne – i otocz miłością każdą cząstkę ciebie. Pokochaj siebie bezwarunkowo.

12. Baw się

Pamiętasz o rzeczach, które sprawiały ci radość kiedy byłeś dzieckiem? Włącz je teraz do swojego życia. Znajdź sposób na zabawę we wszystkim, co robisz. Pozwól sobie wyrazić radość życia. Uśmiechaj się, odpuść, poczuj ulgę.

 

Przeczytaj także:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *