Wizualizacja – techniki i rezultaty. 5 kroków jak zacząć

wizualizacja- dziewczyna-zwrocona-do-rozowej-sciany

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wartościowym narzędziem jest wizualizacja. Tak naprawdę korzystamy z niej każdego dnia, tylko większość osób koncentruje się na tym, czego nie chce – na najgorszych rozwiązaniach, problemach i smutkach. Kluczem jest odwrócenie tej tendencji i skupianie się na naszych marzeniach czy celach. Dowiedz się jakie są techniki i efekty wizualizacji.

   

Czym jest wizualizacja?

Wizualizacja jest stosunkowo prosta – chodzi po prostu o regularne wyobrażanie sobie upragnionego rezultatu. Wymaga jednak uspokojenia umysłu, na przykład poprzez medytację. Trzeba usiąść w wygodnej pozycji, zamyknąć oczy i uruchomić wyobraźnię – z możliwie najwierniejszymi szczegółami wyobrażać sobie nasze marzenia już spełnione. Wizualizację możemy stosować dla konkretnego zadania albo ogólnie dla stylu życia jaki chcemy wieść.

Z technik wizualizacji korzystają często sportowcy i ludzie sukcesu. Wizualizacja pomaga przygotować się do danego zadania i wykonać je lepiej. Co więcej, Guang Yue, psycholog sportu w Cleveland Clinic Foundation w Ohio odkrył, że ćwiczenia mentalne są prawie tak samo efektywne jak ćwiczenia fizyczne. Badani wykonywali w myślach wirtualny trening przez trzy miesiące i byli dzięki temu w stanie zwiększyć siłę mięśni o 13,5%. Dla porównania osoby, które faktycznie ćwiczyły zwiększyły siłę mięśni o 30%.

Jak działa wizualizacja?

  1. Aktywuje twórczą podświadomość, która zaczyna podsuwać kreatywne pomysły pomagające osiągnąć cel.
  2. Programuje mózg (RAS), aby łatwiej dostrzegał i rozpoznawał zasoby, których będziesz potrzebować, aby spełnić swoje marzenia.
  3. Aktywuje prawo przyciągania, wciągając w Twoje życie ludzi, zasoby i okoliczności potrzebne do realizacji celu.
  4. Buduje wewnętrzną motywację do podejmowania działań niezbędnych do spełniania marzeń.
   

Techniki wizualizacji

Za wizualizację najlepiej zabierać się od razu po przebudzeniu, po medytacji lub chwilę przed pójściem spać – wtedy jesteśmy zwykle najbardziej zrelaksowani, a umysł podatny na obrazy, które mu podsuwamy. Wizualizacja jest najbardziej efektywna, kiedy wykonujemy ją regularnie, np. codziennie przez 10 minut. Poniżej znajdziecie listę wybranych technik:

  1. Wizualizuj, jak osiągasz swój cel – jest to najłatwiejsza i najpopularniejsza technika wizualizacji, od której większość ludzi zaczyna. Po prostu wyobraź sobie, że osiągasz swój cel, np. wyjeżdżasz na wymarzone wakacje, przekraszasz linię mety maratonu, czy podpisujesz aneks do umowy po awansie.
  2. Powiąż wizualizację z dodatkowym elementem – przygotowując się do konkretnej chwili przez wizualizację, dodaj jeszcze jeden element, np. słuchaj wybranej piosenki. Powtarzając to kilka razy Twój mózg powiąże te dwa doświaczenia. Później kiedy wizualizowana chwila nadejdzie, odtwórz tą piosenkę, by przywołać wizualizowany efekt.
  3. Stwórz tablicę marzeń – niektórym ciężko jest korzystać w tak plastyczny sposób z wyobraźni, dlatego z pomocą przychodzą wizualne rozwiązania. Tablica marzeń to zebrane w jednym miejscu źródła inspiracji prezentujące cel, do którego dążymy. Inspirowanie się nią codziennie działa na takiej samej zasadzie, co wizualizacja.
  4. Wypisz sobie czek – jeśli nasz cel ma charakter finansowy, możemy wypisać sobie czek na przyszłość z intencją spieniężenia go za X lat. Tutaj również warto do niego regularnie zaglądać. Jest to startegia, którą zastosował m.in. Jim Carrey.
  5. Zapisz swoje cele – inną techniką jest spisanie swoich celów w miejscu, do którego będziemy reglarnie zaglądać. Należy zapisać je w czasie teraźniejszym tak, by mieć poczucie, że już są nasze.
  6. Wyobrażaj sobie swoje szczęśliwe miejsce – to jest najlepsza metoda na radzenie sobie ze stresem czy niespokojem. Należy wyobrażać sobie, że znajdujemy się w bezpiecznym miejscu, które nas uszczęśliwia, np. na plaży przy szumie fal.
  7. Wizualizuj różne scenariusze – mając obrany cel możesz wizualizować sobie moment jego spełnienia, ale warto także wyobrażać sobie siebie na różnych jego etapach lub różne scenariusze do niego prowadzące. Pomaga to przekonać nas samych, że istnieje realna droga do tego celu, a taka regularna wizualizacja popycha nas, by te kroki po kolei podejmować.
  8. Wróć do przeszłości – zazwyczaj wizualizuje się przyszłość, ale można także wrócić wyobraźnią do przeszłości – do przyjemnych chwil, by zredukować stres lub do chwil trudnych, które możemy uleczyć. W tym drugim przypadku, możemy za pomocą wyobraźni opowiedzieć sobie tą historię na nowo, w lepszym świetle lub przeprosić lub komuś wybaczyć.

Efekty wizualizacji

Dzięki technikom wizualizacji będziesz w stanie zwiększyć swoją pewność siebie, zmotywować się, a także obniżyć poziom stresu, który odczuwasz, gdy mierzysz się z nowymi wyzwaniami. Im więcej ćwiczysz swoją wyobraźnię, tym łatwiej będzie Ci z niej korzystać. Oczywiście rezultaty uzyskamy dodając do tego równania także działanie, ale regularne wizualizowanie upragnionego celu to już połowa drogi. Do tego można dołożyć także journaling, czyli pisanie w dzienniku, aby jeszcze bardziej wzmocnić wizualizację.

Wizualizacja – 5 porad dla początkujących

  1. Wiedz, czego chcesz – aby korzystać z wizualizacji musimy mieć jasno określone cele, by wiedzieć, co sobie wyobrażać. Odpowiedz sobie na pytanie, co byś zrobił, gdybyś wiedział, że Ci się powiedzie?
  2. Skupiaj się na pozytywnych emocjach – podczas wizualizacji powinny wypełniać Cię radosne emocje. Uwierz w to, że spełnienie Twoich marzeń jest możliwe i ciesz się nimi. Stres, napięcie, brak wiary i ograniczające przekonania będą blokować ich spełnienie.
  3. Włącz wszystkie zmysły w wizualizację – wyobrażaj sobie, co będziesz widzieć, czuć, słyszeć, itd. w upragnionej chwili. Taka wizualizacja jest bardzo efektywna, precyzuje dany moment i lepiej programuje mózg.
  4. Bądź regularny – poświęcaj 10-15 minut dziennie na wizualizację. Na YouTube można znaleźć wiele prowadzonych wizualizacji i medytacji, które tłumaczą, co robić w danym momencie.
  5. Podejmuj działanie – codzienna wizualizacja jest ważna, ale pamiętaj także, by podejmować kroki ku marzeniom, których spełnienie wizualizujesz.

Przeczytaj także:

plannery-plan-with-justine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *