Jak zaprojektować życie swoich marzeń – ćwiczenia i wskazówki

ksiazka-kwiaty-koc-na-lozku-jak-zaprojektowac-zycie-marzen

Jak wskazuje sama nazwa mojego bloga, wierzę, że każdy może zaprojektować swoje życie – dokładnie takie, o jakim marzy. Wymaga to od nas określenia priorytetów, wiary, optymizmu i działania. Od czego zacząć planowanie i jak stworzyć życie, o jakim marzysz? Wszystko objaśniam poniżej.

W dzisiejszym świecie tak duży nacisk kładziony jest na ciężką pracę. Gloryfikowane są historie ludzi, którzy osiągnęli sukces walcząc z przeciwnościami życia. Tak wiele osób uważa życie za ciężkie, bo bije się z nim chcąc iść pod prąd. Osiągnięcie sukcesu ciężką pracą i nadludzkim wysiłkiem jest możliwe, ale czy nie ma łatwiejszej drogi?

Proces kreowania wymarzonego życia – ważne wskazówki

Im dłużej żyjemy, tym mamy większe oczekiwania od życia i wyższe standardy. Po studiach liczymy na pierwszą pracę, która da nam jakikolwiek zastrzyk gotówki. Później chcemy zarabiać coraz więcej. Po osiągnięciu jednego celu już obmyślamy następny. Cały ten proces jest cudowny, o ile wiemy jak dobrze nim zarządzać i o ile działamy zgodnie z zasadami Wszechświata.

O czym warto pamiętać?

 • Pamiętaj, że to droga jest najciekawsza. Proces tworzenia życia marzeń nigdy się nie kończy. Zawsze będziemy chcieli więcej i lepiej. Źródło naszej mocy jest teraz, dlatego staraj się już teraz być szczęśliwy i już teraz być najlepszą wersją siebie.
 • Każdy dzień świętuj tak, jak swoje urodziny. Każdego dnia ubieraj się tak, jak czujesz się najlepiej. Nie zostawiaj nic na specjalne okazje, tylko korzystaj z życia już teraz. Każdego dnia żyj tak, jak lubisz.
 • W życiu doświadczamy kontrastu – to, co chcemy lub to, czego nie chcemy. Za oba aspekty powinniśmy być wdzięczni, ponieważ albo dzieje się to, co chcemy i jesteśmy na dobrej drodze do naszych marzeń, albo dzieje się coś niechcianego, przez co nasza wizja wymarzonego życia jeszcze bardziej się klaruje (widzimy, czego już nie chcemy i możemy się skupić na przeciwieństwie).
 • Twoja obecna rzeczywistość jest wynikiem Twoich myśli i energii. Wszechświat rozumie energię, którą wysyłasz, nie Twoje słowa. Jeśli mówisz, że chcesz być zdrowy, ale wewnętrznie bijesz się z chorobą i jesteś na nią wściekły, to trzymasz ją przy sobie. Trzeba umieć odpuścić, zaakceptować i skupić się na napływającym zdrowiu. Dlatego jeśli Twoja obecna rzeczywistość odbiega od tego, czego naprawdę pragniesz – oznacza to tylko tyle, że do tej pory skupiałeś się przez większość czasu na tym, co Ci nie pasuje. To, co jest teraz jest wynikiem przeszłych myśli, więc jeśli chcesz stworzyć lepsze jutro, teraz jest na to czas. Zadbaj o czystą, szczęśliwą energię i skupiaj się na tym, czego pragniesz.
 • Wierz w cuda. To, że jeszcze czegoś w Twoim życiu nie ma, nie znaczy, że jest niemożliwe. Nie kieruj się opiniami innych ludzi. Jeśli wierzysz, że coś jest dla Ciebie możliwe, to tak jest – tak manifestuje się rzeczywistość.
 • Tak naprawdę zawsze wiesz, co powinieneś zrobić. Każdy z nas ma dostęp do Źródła, bo jest jego częścią. Wyciszając umysł przez medytację i kierowanie się drogą najmniejszego oporu (robienie tego, do czego najbardziej Cię ciągnie w danym momencie i co sprawi Ci największą radość), prowadzi dokładnie do Twojego wymarzonego życia. Musisz nauczyć się ufać intuicji, zamiast kierować się strachem.
 • Nie staraj się nikogo innego przekonać na siłę. Twórz własne życie marzeń i świeć przykładem. Każdy rozkwita w życiu w swoim tempie.
 • Najlepsza postawa jaką możesz obrać to cieszyć się z tego, co jest i być podekscytowanym na to, co nadchodzi.
enjoy-life-quote

Ćwiczenia na zaprojektowanie życie marzeń

Zdefiniuj życie marzeń

Do zrobienia tego ćwiczenia przyda Ci się notatnik, gdzie zapiszesz wszystkie swoje pomysły. Pamiętaj, że nie musisz dawać bardzo szczegółowych odpowiedzi, jeśli jeszcze nie jesteś ich pewien. Najważniejsze to określić ogólne pragnienia i to jak chcesz się czuć. Odpowiedz sobie pisemnie na następujące pytania:

 • Gdzie chcę mieszkać?
 • Co chcę osiągnąć w życiu?
 • Czego chcę doświaczyć w życiu?
 • Jaki prowadzę styl życia? Jak chciałbym, żeby wyglądało moje codzienne życie (nawyki, praca, hobby)?
 • Jak ma wyglądać mój typowy rok?
 • Jakimi ludźmi pragnę się otaczać?
 • Co robię dla zabawy i relaksu?
 • Jakie wartości są dla mnie najważniejsze?
 • Na jakich dobrach materialnych mi zależy? Co chcę posiadać?
 • Czy jeżdżę na wakacje? Jeśli tak to gdzie i jak często?
 • Ile zarabiam i na co wydaję pieniądze?
 • Jak chcę wyglądać?
 • Jak chcę się czuć?

Wszystko, co dzieje się obecnie w naszym życiu działa na naszą korzyść, ponieważ nawet jeśli doświadczamy czegoś trudnego, to zyskujemy dzięki temu jasność co do tego, czego naprawdę pragniemy od życia. Cały ten kontrast życiowy pozwala nam wybrać i skupiać naszą uwagę na tym, czego faktycznie pragniemy. Dlatego odpowiadając na te pytania możesz wykorzystać życiowy kontrast – czyli to, co teraz Ci nie odpowiada i chciałbyś zmienić na lepsze.

Stwórz tablicę marzeń

Znając już odpowiedzi na powyższe pytania, możesz na ich podstawie stworzyć tablicę inspiracji ilustrującą Twoje wymarzone życie. Jak to zrobić opisałam w artykule Tablica marzeń – krok po kroku. Idealne zajęcie na refleksję i czas w domu.

Pieniądze na wymarzone życie

Ciekawym ćwiczeniem jest obliczenie ile w przybliżeniu kosztowałoby Twoje wymarzone życie. Przypisz umowne sumy na dom, samochód, codzienne życie, podróże, itd. Kiedy otrzymasz pełną sumę podziel ją tak, aby otrzymać miesięczną kwotę. Może się okazać, że ta ogromna suma podzielona na miesiące będzie wydawać się o wiele bardziej realna do osiągnięcia, przez co zmniejszy się nasz opór i niedowierzanie w nasze marzenia.

   

Tworzenie życia marzeń – co dalej?

Po wykonaniu ćwiczeń i zyskaniu jasnej wizji pora na następny krok, czyli planowanie i działanie.

Priorytetyzacja

Pierwszym krokiem jest ustalenie priorytetów – spójrz na listę swoich pragnień i wybierz, na czym chcesz się skupić w pierwszej kolejności. Które rzeczy są teraz najłatwiejsze do stworzenia i będą fundamentem dla kolejnych kroków? Wybierz od 1 do 3 celów do osiągnięcia w najbliższym czasie.

Stwórz oś czasu

Ten punkt nie jest konieczny do wykonania, ale niektórym może się spodobać. Osobiście uważam, że nie trzeba wszystkiego aż tak dokładnie planować, ponieważ nasz wewnętrzny kompas zawsze wskaże nam najlepszą drogę w danej chwili. Jeśli zaplanujemy za dużo z wyprzedzeniem, mogą nam umknąć podpowiedzi naszej intuicji.

Natomiast ci z Was, którzy chcą mogą odpowiedzieć sobie na pytania: co jest możliwe do osiągnięcia w trakcie 1 roku, 2 lat, 3 lat, itd. Kiedy poznacie odpowiedź na to pytanie, możecie umieścić dane wydarzenia na osi czasu, co jeszcze bardziej wyklaruje Waszą wizję i poszczególne kroki działania. Pamiętajcie tylko, aby nie planować za dużo na jeden rok, tylko zostawić sobie zawsze trochę przestrzeni. Często przeceniamy, co możemy osiągnąć w krótkim czasie.

Podziel cele na mniejsze zadania

Duże cele mogą wydawać nam się przytłaczające i na ten moment nierealne, dlatego warto rozbić je na bardzo małe kroki. Wtedy można sobie zaplanować co zrobić w danym miesiącu, aby przybliżyć się do celu.

Jeśli potrzebujecie planerów dziennych, tygodniowych lub miesięcznych to znajdziecie je kilkając w poniższy baner:

plannery-plan-with-justine

Odpowiednie nastawienie

I na koniec najważniejsze – niezależnie od Twoich planów, pamiętaj, aby cieszyć się teraźniejszością. Niech życie nie będzie ciągłym szukaniem. Nie pielęgnuj myśli w stylu „Kiedy osiągnę X, będę szczęśliwy”. Za każdym razem kiedy osiągamy jedną rzecz, szukamy następnej. Doceniaj własną ekspansję i niech każdy dzień stanie się dla Ciebie źródłem szczęścia i cudów. Bądź obecny tu i teraz, ponieważ teraz swoimi myślami i energią tworzysz swoją przyszłość.

Przeczytaj także:

1 Comment

 1. Cieszmy się z małych rze-czy jak to zwykłem mawiać. Potem pewna piosenkarka zapożyczyła sobie te słowa do piosenki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *