Jak zaplanować miesiąc – poznaj listę przydatnych wskazówek

planer-i-notatki-jak-zaplanowac-miesiac

Planowanie miesiąca jest wspaniałym rytuałem, który daje szersze spojrzenie na nasze życie, osiągnięcia i marzenia. Przechodząc od ogólnych celów do konkretnych zadań ma się poczucie panowania nad swoim życiem i łatwiej jest wykonać faktyczną pracę, która przybliża nas do naszych upragnionych celów. Wbrew pozorom, plan miesiąca nie musi zajmować dużo czasu. Przygotuj sobie filiżankę gorącej herbaty i przeczytaj jak zaplanować miesiąc krok po kroku.

Planowanie miesiąca stało się moim rytuałem już podczas studiów, kiedy spadała na mnie ogromna ilość zadań i goniących mnie terminów. Potrzebowałam sobie wszystko uporządkować, by wiedzieć, że ze wszystkim się wyrobię bez zbędnego stresu i działania na ostatnią chwilę. Siadałam więc co miesiąc do swojego planera, robiłam listę wszystkich zadań, a później rozpisywałam je w miesięcznym kalendarzu. Na każdy dzień miałam jasny plan i wiedziałam dokładnie, co mam danego dnia zrobić, żeby wyrobić się w terminie. I do teraz mam ogromną satysfakcję z takiego działania.

   

Robienie planu dziennego czy tygodniowego jest świetnym sposobem na organizację czasu, jednak jeśli planujemy tylko z dnia na dzień to sprzed oczu mogą nam uciekać nasze cele długoterminowe. Skupiamy się na tym, co jest teraz i załatwiamy bieżące sprawy, ale zapominamy o życiowych celach i kierunku, w którym chcemy zmierzać. Łatwo jest wtedy wejść w tryb autopilota i wykonywać te same obowiązki dzień w dzień, bez robienia znaczących postępów w interesujących nas obszarach. W związku z tym, oprócz dziennego planowania, warto dodatkowo zrobić podsumowanie naszych osiągnięć i wyznaczyć kolejne cele raz na miesiąc czy kwartał. Albo i jedno, i drugie.

Zalety miesięcznego planowania

Jeśli stresuje Cię natłok zadań i szukasz sposobu, aby czuć się bardziej uporządkowana albo po prostu lubisz być przygotowana do wszystkich zadań i wyrabiać się w terminach, to miesięczne planowanie jest świetnym sposobem na wprowadzenie więcej równowagi i spokoju do życia (o ile trzymasz się wykonanego planu). Moim zdaniem dzięki takim planom:

  • czujesz, że faktycznie kreujesz swoje życie, a nie że idziesz się w nieznanym lub niechcianym kierunku,
  • zyskujesz więcej czasu – dobra organizacja i trzymanie się swojego planu zwalczają prokrastynację,
  • nie działasz na autopilocie – pamiętasz o ważnych dla Ciebie celach i podejmujesz kroki w ich kierunku,
  • dajesz sobie czas na to, co dla Ciebie ważne,
  • wprowadzasz więcej spokoju do życia – robienie jednej rzeczy po trochu każdego dnia albo zrobienie jej z wyprzedzeniem jest lepsze niż działanie na ostatnią chwilę, zarywanie nocy i intensywny stres,
  • inni mogą na Ciebie liczyć – stajesz się osobą godną zaufania, ponieważ faktycznie robisz to, do czego się zobowiązujesz i można na Tobie polegać,
  • jesteś inspiracją – masz marzenia i je realizujesz, przez co inni mogą brać z Ciebie przykład i sami zacząć się spełniać życiowo.

Jak zaplanować miesiąc – od czego zacząć?

Tak naprawdę do zaplanowania miesiąca wystarczy Ci zeszyt i coś do pisania, ale jeśli chcesz przekształcić to w przyjemny rytuał to:

  • znajdź spokojne miejsce
  • przygotuj swój planer, długopis, markery, naklejki i inne dekoracje
  • zaparz swoją ulubioną herbatę/kawę
  • miej pod ręką swoją mapę marzeń
  • puść w tle relaksującą playlistę

Osobiście uwielbiam poświęcać dużo czasu na planowanie i refleksję, pisanie w dzienniku i dekorowanie mojego kalendarza. Bardzo mnie to relaksuje i motywuje do działania.

   

Co umieścić w planie miesiąca?

1. Spójrz na swoje cele

Planowanie miesiąca najlepiej jest zacząć od przejrzenia rocznych celów, które sobie wyznaczyłaś. Przypomnienie ich sobie sprawia, że wiemy, na czym mamy się skoncentrować i które zadania powinny być naszym priorytetem. Oczywiście cele mogą się zmieniać, ponieważ my ciągle się zmieniamy. Więc jeśli coś już z Tobą nie rezonuje, uaktualnij swoje plany.

2. Podsumowanie upływającego miesiąca

Dodatkową analizą do zrobienia jest podsumowanie upływającego miesiąca, by wyciągnąć wnioski na ten nadchodzący. Zadaj sobie następujące pytania:

  • jak mogę opisać mijający miesiąc w jednym słowie?
  • co najbardziej mi się podobało w tym miesiącu?
  • jak przybliżyłam się do moich celów?
  • co było dla mnie trudne?
  • jak mogę sprawić, by następny miesiąc był lepszy?

3. Zrób listę zadań na nowy miesiąc

Po wykonaniu dwóch pierwszych punktów nakreślisz sobie w głowie obraz tego, co chcesz zrobić w następnej kolejności. Spisz wszystkie pomysły, które przychodzą Ci na myśl. Pamiętaj jednak, by planować realistycznie, ponieważ czasem wrzucamy za dużo zadań na raz i szybko się wypalamy. Planuj tak, by zostawić sobie także czas dla siebie i bliskich.

4. Wpisz ustalone wydarzenia, spotkania i deadline’y

Kolejnym krokiem jest wpisanie w kalendarz miesięczny wszystkich znanych już spotkań, terminów, eventów i domowych obowiązków, by wiedzieć ile czasu zostaje nam na pozostałe czynności.

5. Rozplanuj pozostałe zadania

Przenieś zadania z punktu trzeciego do kalendarza ustalając przy okazji 3 priorytety na dany miesiąc. Pamiętaj, aby dać sobie czas na swoje cele, ale także na hobby, spotkania z bliskimi, relaks, sport i rozwój osobisty.

Planer miesięczny

Zajrzyj do mojego sklepu po miesięczny planer w dwóch wersjach. Która bardziej do Ciebie przemawia?

Przeczytaj także: Podsumowanie roku – 30 pytań, które możesz zadać, by dobrze zakończyć rok

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *