Ascendent – czym jest i jak go obliczyć? Znaczenie ascendentu w znakach

acendent-znak-wschodzacy-kosmogram

Jednymi z podstawowych rzeczy jakich możemy się dowiedzieć z kosmogramu są nasz znak słoneczny, znak księżycowy oraz znak wschodzący (ascendent). Ten ostatni określa nasze najbardziej widoczne cechy, zachowania, zwyczaje i wygląd. Możemy się z niego dowiedzieć jak widzą nas inni i jakie robimy pierwsze wrażenie lub jak chcemy być postrzegani. Jak obliczyć własny ascendent i co oznacza acendent w konkretnych znakach zodiaku?

Chociaż nasz znak słoneczny jest elementem najważniejszym, to nie wszystko. Na naszą osobowość, upodobania, skłonności i talenty ma wpływ cały złożony układ planet obecny podczas chwili naszego urodzenia. To dlatego nie wszystkie osoby spod znaku Byka są takie same. Mogą dzielić cechy wspólne, ale wszystko zależy od domu astrologicznego, w którym znajduje się znak słoneczny, a także od pozostałych elementów kosmogramu. Wśród tych elementów jest ascendent, który ma wagę porównywalną do naszego znaku słonecznego.

   

Czym jest znak wschodzący?

Ascendent, inaczej znak wschodzący, to znak zodiaku, który wschodził na niebie w miejscu i czasie Twojego urodzenia. Aby go poznać konieczna jest wiedza o dokładnej godzinie urodzenia, ponieważ ascendent przebywa w każdym znaku zodiaku przez 2 godziny każdej doby.

Znak wschodzący pokazuje to, jak nas widzą inni i to, czego oczekujemy od otaczającego nas świata. Często jest to także wyznacznik tego, kim chcemy się stać lub maska jaką przybieramy w momencie styku ze społeczeństwem, podczas gdy znak słoneczny wskazuje na to kim naprawdę jesteśmy.

Jak obliczyć ascendent?

Najłatwiej jest skorzystać z interentowych kalkulatorów, np:

Tak jak wspomniałam wyżej, koniecznie trzeba znać do tego dokładną godzinę i miejsce swojego urodzenia, aby poznać swój znak wschodzący.

   

Ascendent w znakach zodiaku

Jeśli Twój ascendent jest w znaku powietrznym (Bliźnięta, Waga, Wodnik) to znaczy, że szybko myślisz, jesteś dociekliwy, przyjazny i wolisz wyrażać się poprzez słowo mówione. Lubisz dochodzić do sedna sprawy i rozumieć z kim lub czym masz do czynienia.

Znaki wodne (Skorpion, Rak, Ryby) wskazują z kolei na wrażliwość i empatię. Są podatne na wpływy otaczających ich ludzi i świata, a ich podejście do życia jest mocno oparte na emocjach.

Dla znaków ziemskich (Byk, Koziorożec, Panna) kluczowe są fakty. Są one rzeczowe i skupiają się na świecie materialnym. Ich mocne stąpanie po ziemi może służyć innym jako wsparcie, szczególnie w sytuacjach stresowych.

A jeśli ascendent jest w znakach ognistych (Lew, Strzelec, Baran) to wskazuje na osoby pewne siebie, zorientowane na działanie i często bezpośrednie. Cieszą się one witalnością i dużą ilością energii, zwłaszcza jeśli starają się odcisnąć swoje piętno na tym świecie.

Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę o ascendencie w konkretnych znakach zodiaku:

Ascendent w Baranie

Wolisz działać, niż planować. Jeśli czegoś pragniesz, to po to sięgasz. Czasem lubisz rywalizację, ale zwykle kładziesz presję na samego siebie. Szybko działasz i masz małą cierpliwość dla niezdecydowania. Jesteś tym znajomym, który zawsze chce wyjść na miasto, podróżować i korzystać z życia. Potrafisz przejmować inicjatywę, ale masz również tendencję do agresji i rządzenia się.

Lekcja życiowa: Nauka cierpliwości.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Mars – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Byku

Masz praktyczne podejście do życia. Przyciągają Cię bardziej wyszukane i luksusowe rzeczy i lubisz oddawać się przyjemnościom życia. Silna etyka pracy jest podstawą twoich wartości, dlatego może Cię cechować upór. Opierasz się zmianom i jesteś ostrożny w obliczu nowych sytuacji. Jesteś też niesamowicie lojalnym przyjacielem, ale działasz ostrożnie, gdy poznajesz nowych ludzi.

Lekcja życiowa: Uwolnienie się od nadmiernego przywiązania.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Wenus – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Bliźniętach

Nie umiesz usiedzieć spokojnie ani za długo skupiać się na jednej rzeczy. Jesteś bardzo ciekawy świata i zawsze gotowy do podzielenia się przypadkowym faktem. Możesz być nerwowy, ale aktywność fizyczna pomoże to zniwelować. Cechuje Cię towarzyskość, zalotność i impulsywność.

Lekcja życiowa: Nauka zarządzania czasem i ustalania priorytetów, żeby nie marnować tyle czasu i energii.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Merkury – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

   

Ascendent w Raku

Każdy uwielbia przychodzić do Twojego domu. Możesz być nieśmiały i powściągliwy, kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy, ale kiedy uznasz go za godnego przyjaźni, jesteś lojalny po grób. Prawdopodobnie jesteś domatorem i zawsze opiekujesz się swoimi bliskimi. Cechuje Cię sentymentalność i empatia. Masz jednak skłonność do zamartwiania się i nie chcesz zmierzyć się z tym, co przed Tobą. Łatwo Cię zranić, bo bierzesz wszystko do siebie.

Lekcja życiowa: Nauka jasnej oceny sytuacji i ustalenie osobistych granic.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Księżyc – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Lwie

Posiadanie Ascendenta w Lwie może sprawić, że będziesz się rewelacyjnie prezentował, jeśli chodzi o wygląd fizyczny. Cechuje Cię towarzyska natura i ciepła, otwarta osobowość. Nie boisz się być w centrum uwagi. Jesteś pewny siebie, chcesz błyszczeć i odnosić sukcesy. Twoja potrzeba miłości jest bardzo wysoka i musisz czuć się doceniany. Jeśli jesteś sfrustrowany, tracisz chęć do życia.

Lekcja życiowa: Nauka pokory.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Słońce – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Pannie

Masz tendencję do przetwarzania informacji w sposób analityczny i często doświadczasz natłoku myśli. Możesz być powściągliwy i niechętnie okazujesz swoje uczucia – zamiast tego okazujesz swoją miłość przez drobne, praktyczne przysługi, które ułatwiają innym życie. Zależy Ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, więc codziennie o nie dbasz. Zwracasz dużą uwagę na szczegóły, przez co możesz być krytyczny i drobiazgowy. Zbyt wiele zmartwień może prowadzić do problemów zdrowotnych. Musisz nauczyć się przetwarzać każde doświadczenie i przyswajać je bez goryczy, żalu, złośliwości czy urazy.

Lekcja życiowa: Służenie innym.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Merkury – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Wadze

Długo zajmuje Ci podjęcie najmniejszej decyzji. Spędzasz dużo czasu nad swoim wyglądem, ale Twoja osobowość ma niezrównany urok — jesteś ciepły, gościnny i nie masz tendencji do formułowania nagłych osądów. Niestety, jesteś skłonny za bardzo starać się zadowolić innych i iść na kompromis z własnymi zasadami, aby być lubianym lub popularnym. Nie możesz znieść nieładu i dysharmonii i doskonale sprawdzasz się jako mediator.

Lekcja życiowa: Większe zdecydowanie i lepsze podejmowanie decyzji, zwłaszcza w związkach.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Wenus – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Skorpionie

Twoja energia jest wyczuwalna. Nieważne czy właśnie przemawiasz czy nie, na pewno robisz wrażenie. Jesteś oddany tym, których kochasz i sprawom, które są dla Ciebie ważne, ale jesteś również niezwykle skryty i uwielbiasz prywatność. Domagasz się szacunku od innych i masz potrzebę kontrolowania tego, co się dzieje. Ciągnie Cię to tematów związanych z duchowością i ezoteryką.

Lekcja życiowa: Nauka wybaczania sobie i innym.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajdują się u Ciebie w kosmogramie Mars i Pluton – będą ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Strzelcu

Zawsze widzisz szklankę w połowie pełną. Jesteś zabawny i pełen pozytywnej energii. Masz ochotę podróżować po świecie i być może często się przeprowadzać. Poza podróżowaniem, ciągnie się do nauki – zawsze uczysz się nowego języka, oglądasz nowe filmy dokumentalne lub inaczej wzbogacasz wiedzę. Ciężko jest Ci się skupić na chwili obecnej, bo zawsze chcesz więcej i lepiej. Masz tendencję do bycia bezpośrednim i być może brakuje Ci taktu i dyplomacji z powodu twojej szczerości.

Lekcja życiowa: Większa wstrzemięźliwość i zaprzestanie prokrastynacji.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Jowisz – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

   

Ascendent w Koziorożcu

Koziorożce są powściągliwe, odpowiedzialne i poważne. Lubią tradycję, zasady i strukturę. Bezpieczeństwo ma również fundamentalne znaczenie dla zdobycia Twojego zaufania. Twoja etyka pracy jest niekwestionowana, masz szczegółowy plan na najbliższe 10 lat i wiecznie dążysz do osiągania coraz więcej — zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie dobrego bytu swoim bliskim.

Lekcja życiowa: Rozchmurz się i bądź bardziej towarzyski.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajduje się u Ciebie w kosmogramie Saturn – będzie ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Wodniku

Jesteś outsiderem i nie chcesz się dopasować do otoczenia. Nie interesują Cię trendy i za nimi nie podążasz. Patrzysz na świat w niecodzienny sposób. Sprawiedliwość społeczna jest dla Ciebie bardzo ważnym tematem. Twoja ekscentryczność tylko zwiększa Twoją chęć walki z normami społecznymi, a twoja innowacyjność czyni z Ciebie idealnego partnera do projektów grupowych. Nie możesz znieść zaborczości i zazdrości, więc w związku potrzebujesz dużo wolności.

Lekcja życiowa: Naucz się bardziej słuchać serca, zamiast samego rozumu.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajdują się u Ciebie w kosmogramie Saturn i Uran – będą ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Ascendent w Rybach

Jesteś prawdziwym empatą i posiadasz wrodzoną moc uzdrawiania. Odczuwasz ból i piękno na głębokim poziomie. Jesteś artystyczną duszą i wszelkie dziedziny sztuki dają Ci spełnienie. Możesz zmagać się z niezdecydowaniem i eskapizmem, na co powinieneś uważać. Ale ostatecznie jesteś najłagodniejszym i najbardziej otwartym znakiem.

Lekcja życiowa: Nauka wytrwałości.

Sprawdź, w którym domu i znaku znajdują się u Ciebie w kosmogramie Jowisz i Neptun – będą ważną wskazówką i dalszym wyjaśnieniem.

Aby sprawdzić pozostały układ planet, zajrzyj do całej serii o tym, jak czytać kosmogram.

plannery-plan-with-justine
 

2 komentarze

  1. Jak mam interpretować gdy jestem Koziorożcem i z kalkulatora Ascendentu wychodza mi tylko koziorożce ?

    1. Jeśli jeden znak zodiaku często się powtarza w horoskopie urodzeniowym, to znaczy, że nasze życie i osobowość będzie silnie zdominowana przez energię tego znaku. Często trzeba się wtedy nauczyć złapać balans, bo jak ze wszystkim, co za dużo to nie zdrowo. Jak każdy znak zodiaku, Koziorożec ma swoje zalety i wady. Trzeba uważać, żeby trudniejsze aspekty osobowości nie dominowały w życiu. Dodaję link do angielskiej strony z pełną analizą ascendentu w Koziorożcu: https://i.thehoroscope.co/capricorn-rising-the-influence-of-capricorn-ascendant-on-personality/ 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *