Domy astrologiczne: jaką sferę życia oznacza każdy sektor? [CZĘŚĆ 2]

kosmogram-domy-astrologiczne

Kolejnym krokiem w analizie kosmogramów jest poznanie, co symbolizuje każdy dom/sektor astrologiczny. Jeśli nie przeczytaliście pierwszego postu z tej serii to zapraszam tutaj – dowiecie się jak czytać kosmogram.

Dom w astrologii oznacza konkretną sferę życia i jest mu przypisany domyślny znak zodiaku. Wyróżniamy 12 domów i odczytuje się je na kosmogramie w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Domy w astrologii

Znaki zodiaku są przydzielone do konkretnych domów domyślnie, ale w momencie urodzenia często znajdują się w innym układzie, dlatego wtedy sprawdza się przypisany do danego domu znak na obrębie kosmogramu. Powie nam to jakie cechy i zachowania będą dla nas charakterystyczne w danej dziedzinie – co powinniśmy robić, a czego się wystrzegać.

Niektóre domy pozostają puste – oznacza to, że lekcje w tych sferach życia zostały już przerobione w innym wcieleniu lub że lekcje te są już zawarte w innej sferze życia i nie trzeba ich podwójnie przerabiać.

Jeśli sektory są pełne znaków (3 lub więcej) – oznacza to, że znajduje się w danej sferze życia dużo do przerobienia i że nasze życie będzie bardzo mocno skupione na tym obszarze. Może to też znaczyć, że ta sfera życia jest dla nas wyjątkowo ważna i w niej się bardzo rozwiniemy (czasem oznacza geniusz w danej dziedzinie).

   

Co symbolizują poszczególne domy w astrologii?

Dom 1 – życie

Domyślny znak: Baran
Ego, „ja”, wizerunek, tożsamość, jakie robisz pierwsze wrażenie, jakie cechy pokazujesz światu, relacje z tatą, jak chcesz, żeby inni Cię postrzegali, w jaki sposób się bronisz.

Dom 2 – zysk

Domyślny znak: Byk
Zasoby i wartości, co jest dla nas cenne, także jeśli chodzi o finanse, stosunek do bogactwa.

Dom 3 – bracia

Domyślny znak: Bliźnięta
Umysł i nauka, komunikacja z własnym „ja” i z otoczeniem, rodzeństwo, krótkie podróże, poglądy, pomysły, przekaz dla świata.

Dom 4 – rodzic

Domyślny znak: Rak
Bezpieczeństwo, dom, rodzina, dzieciństwo, korzenie, relacje z mamą, macierzyństwo, opieka, wrażliwość.

Dom 5 – potomstwo

Domyślny znak: Lew
Miłość, rozrywka, humor, twórcza inspiracja, wyrażanie siebie, dzieci, dramatyczne reakcje, jak kochamy i tworzymy, jak przyciągamy miłość i czułość.

Dom 6 – zdrowie

Domyślny znak: Panna
Codzienne życie, rutyna, nawyki, zdrowie, nastawienie do pracy i służby, osobiste poświęcenie, uzdrawianie, sprawność fizyczna.

Dom 7 – żona

Domyślny znak: Waga
Związki, romantyczne doznania, romanse, zdrady, negocjacje, spokój, harmonia, potrzeba miłości.

Dom 8 – śmierć

Domyślny znak: Skorpion
Władza, seks, zasoby innych, śmierć, transformacja, głębokie zmiany, spadek, rytuały, okultyzm.

Dom 9 – podróże

Domyślny znak: Strzelec
Duchowość, religia, dalekie podróże, wyższa edukacja, filozofia, prawo, publikacje, ekspansja, szczęście.

Dom 10 – władza

Domyślny znak: Koziorożec
Ambicja, nastawienie wobec zobowiązań, statusu, władzy, reputacji, rządu, korporacji, autorytetów.

Dom 11 – łaskawość

Domyślny znak: Wodnik
Życie towarzyskie, relacje, kontakty zawodowe, przyjaciele, łączność z ludźmi, stowarzyszenia, nadzieje i aspiracje, ideały, branża medialna, dobre uczynki dla ludzkości.

Dom 12 – więzienie

Domyślny znak: Ryby
Nauki duchowe, naturalny związek z Wszechświatem, sny, podświadomość, rzeczy ukryte, muzyka, taniec, medytacja, joga, metafizyka, intuicja.

Przykładowy kosmogram (https://www.dynamicastrology.com)

Wskazówki dotyczące domów astrologicznych

 • Cztery lub więcej planet w domu pierwszym oznacza, że dana osoba może się zmieniać z dnia na dzień, ponieważ tak dużo planet i znaków odnosi się do jej charakteru/tożsamości. Wymaga to nauki samokontroli i cierpliwości, a także panowania nad tak różnymi energiami. 
 • Dom drugi z dużą ilością planet sugeruje trudności w finansach. W związku z dużą ilością rządzących energii, lepiej oddać nadzorowanie finansami małżonkowi lub księgowemu. Należy także odpuścić zbytnie przywiązanie do rzeczy materialnych. 
 • Zbyt dużo planet w sektorze trzecim oznacza zbyt dużo pomysłów, a tym samym niemożność uspokojenia pogoni myśli lub wybrania konkretnej ścieżki. Ulgę przyniosą podróże bez konkretnego celu czy planowania. 
 • Duży tłok w domu czwartym sugeruje, że dana osoba bardzo potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i azylu szukając go w rodzinie i domu, ale musi odnaleźć to bezpieczeństwo w sobie, a także zaleczyć rany powodujące strach i nieufność.
 • Zatłoczony sektor piąty może oznaczać lekcje dotyczące miłości i wspaniałomyślności.
 • Dużo planet w domu szóstym może sugerować wysoką etykę pracy, ale trzeba nauczyć się równowagi między życiem osobistym a karierą. Często mogą pojawiać się także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, np. ciągłe sprzątanie.
   
 • Tłok w domu siódmym może wskazywać na potrzebę ciągłego zapewniania o swojej wartości, potwierdzenia, że jest się kochanym – tutaj trzeba się nauczyć kochać samego siebie i być swoim własnym źródłem miłości.
 • Dużo planet w sektorze ósmym to wskazówka, by uważać na uzależnienia. Sugeruje to także możliwość odziedziczenia majątku lub talentu, ale także problemy w umiejętności odpoczywania.
 • Dużo planet i znaków w domu dziewiątym może oznaczać, że szczęścia doświadczymy w podróżach, a sukces odniesiemy dopiero za granicą. Oznacza to również, że wyższa edukacja jest dla takiej osoby bardzo ważna i rozwój da jej szczęście.
 • Zatłoczony dom dziesiąty oznacza, że do poczucia sukcesu potrzebna jest odpowiednia kariera. Duże znaczenie będzie dla takiej osoby miał publiczny wizerunek i podporządkowanie regułom. Jeśli w domu dziesiątym mamy Chirona oznacza to, że możemy dużo osiągnąć, a i tak czuć się niespełnionym, dlatego lekcją jest być zadowolonym z życia takiego jakie jest i nieprzejmowanie się opiniami innych.
  Ważne! Aby odnieść sukces trzeba wejść w wariant korzystny planety i znaku, które znajdują się u nas w domu 10.
 • Dużo planet w jedenastym sektorze symbolizuje wynalazczość, umiejętność przekazywania idei masom – takie osoby powinny się zaangażować w projekty dla ludzkości. W odkryciu w sobie tych umiejętności bardzo pomogą przyjaźnie i relacje z innymi.
 • Tłok w domu dwunastym często mają jasnowidze i osoby o wnikliwej intuicji. Są to także osoby, które potrzebują wiary, że życie ma wyższy cel i marzą o idealnym świecie. Lekcją tutaj jest nauka skupiania się na życiu codziennym, przy jednoczesnym nie rezygnowaniu z marzeń.

Jeśli już wiecie czym są domy astrologiczne i jak je interpretować, pora przejść do znaczenia planet i znaków zodiaku w kosmogramie.

 

4 komentarze

 1. Co znaczy dużo? w sensie ile planet musi być w danym sektorze, żeby stwierdzić, że jest ich dużo?

  1. Najczęściej mamy do czynienia z 1 lub 2 planetami w jednym sektorze. Tak więc chodzi tu o 3 planety lub więcej.
   Dziękuję za zwrócenie na to uwagę, uaktualniłam o tę informację artykuł 🙂

   1. U mnie wychodzi Księżyc w 3 Domu. Księżyc oczywiście nie jest planetą 🙂 Czy to ma znaczenie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *