Medium coeli (MC) – jakie znaczenie ma w astrologii?

niebo-noca-medium-coeli

Medium Coeli (MC, Midheaven) to jeden z najważniejszych punktów astrologicznych w horoskopie. Daje nam wskazówki odnośnie kariery i publicznego wizerunku. Mówi nam o tym, do czego powinniśmy dążyć, aby osiągnąć życiową satysfakcję. Dowiedz się, jak go sprawdzić i co oznacza w poszczególnych znakach.

W tym artykule:

 1. Czym jest medium coeli w horoskopie?
 2. Znaczenie medium coeli
 3. Jak sprawdzić swoje medium coeli?
 4. Charakterystyka medium coeli w poszczególnych znakach
   

Czym jest medium coeli w horoskopie?

Medium Coeli nie jest planetą. Jest to najwyższy punkt na niebie w chwili Twoich narodzin. Pozostałe trzy ważne punkty w kosmogramie to Ascendent, Descendent i Imum Coeli (IC), czyli najniższy punkt na niebie w chwili narodzin. Na kosmogramie wygląda to w ten sposób:

medium-coeli-na-kosmogramie

Medium Coeli jest związane z dziesiątym domem astrologicznym, który odnosi się do kariery, powołania i osiągnięć życiowych. Reprezentuje również sposób, w jaki jednostka wykonuje interakcje ze światem zewnętrznym, jakie ma cele i ambicje oraz jaką rolę odgrywa w społeczeństwie. Analiza tego punktu w kosmogramie może dostarczyć wskazówek odnośnie obszarów, w których osoba może osiągnąć sukces oraz jakie cele czy ambicje będą szczególnie ważne dla jednostki.

Znaczenie medium coeli

MC jest powiązany z dziesiątym domem, czyli domem kariery. Rządzi nim Koziorożec, a planetą Koziorożca jest Saturn. Wszystko to symbolizuje dyscyplinę, ciężką pracę, trudne lekcje i stosunek do autorytetów.

MC znajduje się u góry kosmogramu i reprezentuje Twoje najbardziej widoczne publicznie osiągnięcia, rodzaj pracy, którą lubisz wykonywać, osobowość, którą widzą inni w kontekście wizerunku zawodowego lub publicznego oraz to, jak działasz będąc na pozycji lidera czy przejmując nowe obowiązki.

Twoje Medium Coeli mówi również o tym, do czego dążysz i co myślisz o swoich osiągnięciach. Dodatkowo, możesz wywnioskować z niego stosunek do autorytetów i władzy.

Jak sprawdzić swoje medium coeli?

Aby sprawdzić, w jakim znaku znajduje się Twoje Medium Coeli w horoskopie, potrzebujesz dokładnej daty, godziny i miejsca urodzenia. Następnie możesz skorzystać z różnych narzędzi, takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne lub skonsultować się z astrologiem. Oto kilka przykładowych stron, aby sprawdzić swoje MC:

   

Charakterystyka medium coeli w poszczególnych znakach

Medium Coeli analizowane jest między innymi w kontekście znaku zodiaku, w którym się znajduje. Poniżej znajdziesz opisaną symbolikę MC w różnych znakach:

Medium coeli w Baranie

znak-zodiaku-baran

Osoby z Medium Coeli w Baranie są zwykle bardzo energiczne i chętne do odniesienia sukcesu. Podejmują działanie i dążą do realizacji celów za wszelką cenę. Podchodzą do swoich aspiracji zawodowych z dużą intensywnością, często skacząc na głęboką wodę, bez przeprowadzania uprzednich analiz. Raczej będą bardziej zadowolone prowadząc własny biznes albo będąc na kierowniczym stanowisku, niż słuchając się szefa. Uwielbiają konkurować, robić rzeczy po swojemu i być pionierami.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • ambicja
 • indywidualizm
 • dynamiczne wyzwania
 • stanowisko lidera

Przykładowe ścieżki kariery: przedsiębiorca, sportowiec, prawnik.

Medium coeli w Byku

znak-zodiaku-byk

Bykiem rządzi planeta Wenus – planeta miłości, piękna i obfitości – więc osoby z MC w Byku motywują luksusowe rzeczy w życiu. Osoby te pociąga kreatywność i elegancja. Mogą koncentrować się na budowaniu zabezpieczeń materialnych i rozwijaniu swojego majątku. W kontekście kariery mogą interesować się obszarami, takimi jak sztuka, moda czy terapia par. Czasami mogą być leniwe i mieć problemy z motywacją, kiedy jednak zrobią sobie potrzebną przerwę, potrafią być niezwykle pracowite i nigdy nie rezygnują z celu. W rezultacie często osiągają sukces (nawet jeśli zajmuje im to trochę więcej czasu niż by chcieli).

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • satysfakcjonujące wynagrodzenie finansowe
 • praktyczne dziedziny pracy lub zajęcia manualne
 • doświadczanie piękna i komfortu
 • stabilizacja
 • konsekwencja

Przykładowe ścieżki kariery: swatka, projektant wnętrz, muzyk.

Medium coeli w Bliźniętach

znak-zodiaku-bliznieta

Osoby z MC w Bliźniętach są zwykle czarujące i nie boją się używać swojego uroku. Są także bystre z tendencją do odnoszenia sukcesów w swojej karierze, zwłaszcza jeśli działają w obszarze komunikacji. Pracowanie przez dłuższy okres czasu w jednym miejscu może być dla nich trudne. Najprawdopodobniej będą zmieniać pracę częściej niż raz, pracować dorywczo w kilku różnych miejscach lub wybiorą karierę wolnego strzelca. W związku z tym, że Bliźnięta są mocno związane z komunikacją i społeczeństwem, osoby z MC w tym znaku są zwykle bardzo wpływowe i dobrze się czują w otoczeniu ludzi. Rozkwitają, gdy współpracują z innymi, prowadzą badania, cieszą się swobodą przechodzenia od jednego projektu do drugiego i nawiązują nowe znajomości.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • komunikacja i umiejętności interpersonalne
 • elastyczność i adaptacja
 • zainteresowanie mediami i technologią
 • mobilność i podróże

Przykładowe ścieżki kariery: polityk, publicysta, specjalista ds. mediów społecznościowych.

Medium coeli w Raku

znak-zodiaku-rak

Osoby z MC w Raku są wyrozumiałymi i wspierającymi szefami. Rakiem rządzi Księżyc, więc osoby te cechuje wysoka inteligencja emocjonalna. Zwykle żyją one w zgodzie ze sobą i swoimi emocjami. A jest to ważna umiejętność, która pomaga im trwać w swojej kreatywności i chroni ich przed wypaleniem zawodowym. Najlepszymi obszarami dla osób z MC w Raku są zawody artystyczne, kreatywne lub polegające na opiekowaniu się innymi. Ważną lekcją jest dla nich nauczyć się nie brać do siebie krytyki w negatywny sposób, ale wyciągać z niej wnioski i się rozwijać.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • opieka i troska
 • silne więzi rodzinne
 • intuicja i empatia
 • praca w domu

Przykładowe ścieżki kariery: opiekunka, pielęgniarka, terapeuta.

   

Medium coeli w Lwie

znak-zodiaku-lew

Energia Lwa jest bardzo pewna siebie i charyzmatyczna. Osoby z MC w Lwie mogą spodziewać się życia zawodowego wypełnionego uwagą publiczną. Z jednej strony są one bardzo ambitne, z drugiej – mogą tracić z oczu swój cel długoterminowy, gdy pojawiają się okazjonalne szanse na sławę lub uznanie. Ich kariera może wiązać się z dużą ilością wypowiedzi publicznych, dlatego ważne jest, aby ważyły swoje słowa, by nie znaleźć się w środku niechcianego dramatu publicznego.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • ambitna kariera
 • wyrażanie siebie
 • przywództwo i inspiracja
 • uznanie i prestiż

Przykładowe ścieżki kariery: ustawodawca, prezes, reporter telewizyjny

Medium coeli w Pannie

znak-zodiaku-panna

Panna symbolizuje najwyższą dbałości o szczegóły. Osoby z MC w Pannie często dążą więc do osiągnięcia doskonałości zawodowej. Ta dokładność może przynieść wielkie sukcesy w życiu. Jednak osoby te powinny uważać na zbyt krytyczne podejście do swoich współpracowników i uczyć się dystansu, by nie dać się pochłonąć obsesyjnym myślom. Ponieważ Panna jest uzdrowicielem, osoby z takim umiejscowieniem MC mogą znaleźć satysfakcję w zawodzie, który polega na niesieniu pomocy innym, np. poprzez zgromadzoną przez siebie wiedzę. Będzie ich także ciągnąć do działań, które pozwalają na rozwijanie umiejętności organizacyjnych i komunikacyjnych.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • praca na rzecz innych, służba
 • perfekcjonizm i dokładność
 • organizacja i efektywność

Przykładowe ścieżki kariery: dziennikarz, naukowiec, pedagog.

Medium coeli w Wadze

znak-zodiaku-waga

Osoby z MC w Wadze interesuje wprowadzanie równowagi i piękna we wszystko, w co inwestują swój czas i energię. Ponieważ Waga symbolizuje sprawiedliwość, osoby z takim umiejscowieniem MC wydają się być najlepsze w unikaniu publicznego skandalu i krytyki. A jeśli ocierają się o dramat, doskonale radzą sobie z zachowaniem uczciwości i równowagi, a tym samym swojej dobrej reputacji. Jednak w dążeniu do harmonii, powinny uważać na zbytnią potrzebę przypodobania się innym ludziom. Osoby z MC w Wadze mają szansę na ogromny sukces, w szczególności w dziedzinie komunikacji, dyplomacji lub prawa. Odnajdą szczęście także w pracy artystycznej. Bardzo ważną lekcją będzie nauka zawalczenia o siebie i postawienia siebie na pierwszym miejscu.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • zainteresowanie sprawiedliwością i równością
 • umiłowanie relacji interpersonalnych
 • estetyka i kreatywność
 • mediacje i kompromis

Przykładowe ścieżki kariery: dyplomata, terapeuta par, wedding plannerka.

   

Medium coeli w Skorpionie

znak-zodiaku-skorpion

Osoby z MC w Skorpionie nie są zainteresowane nudną i bezpieczną karierą, chyba że pracują tam pod przykrywką. Są doskonałymi reporterami, detektywami i terapeutami. Nie stronią od mrocznych obszarów życia – wolą je ujawniać i uzdrawiać, jednocześnie nie odkrywając swoich sekretów przed innymi. Mogą zyskać rozgłos dzięki swojej odwadze. Powinny tylko uważać na swoje obsesyjne tendencje i wykorzystywanie swojego sprytu do manipulowania innymi.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • pasja i determinacja
 • odkrywanie tajemnic i badanie głębokiej wiedzy
 • silna intuicja i zdolności psychoanalityczne
 • praca w dziedzinach związanych z przemianą

Przykładowe ścieżki kariery: prywatny detektyw, seksuolog, chirurg.

Medium coeli w Strzelcu

znak-zodiaku-strzelec

Strzelec to żądza życia. Osoby z MC w Strzelcu mogą czuć się ograniczone w 8-godzinnym trybie pracy. Znajdują raczej inspirację w podróżach i obcych kulturach. Zawsze chcą uczyć się nowych rzeczy. Mają towarzyską, pewną siebie i charyzmatyczną naturę, która pomaga im nawiązywać cenne kontakty. Są radosne, gdy znajdują się w centrum uwagi, wyrażając siebie w charyzmatyczny sposób i dzieląc się swoimi opiniami. Czasami mogą być jednak trudne we współpracy. Powinny znaleźć sposób na zapanowanie nad swoim ego, aby bardziej harmonijnie współpracować z innymi.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • poszukiwanie wiedzy i rozwój intelektualny
 • dążenie do wolności i przygody
 • poczucie realizacji celów
 • duchowość i poszukiwanie sensu

Przykładowe ścieżki kariery: komik, profesor, dziennikarz podróżniczy.

Medium coeli w Koziorożcu

znak-zodiaku-koziorozec

Koziorożce nie muszą martwić się o motywację. Ten znak zodiaku symbolizuje sukces i pieniądze, więc osoby z MC w Koziorożcu są zwykle bardzo zorientowane na karierę i rzadko pozwalają komukolwiek stanąć im na drodze. Nie spoczną dopóki nie dotrą na wyznaczony sobie szczyt. Ich sukces nie następuje z dnia na dzień, ale wynika z uczciwej pracy pełnej zaangażowania. Ścieżki kariery, które zwykle wybierają wymagają wielu wysiłków na przestrzeni lat, jak np. zdobywania stopni naukowych. W negatywnym aspekcie, osoby te mogą izolować się od przyjaciół, rodziny i partnerów, stawiając karierę na pierwszym miejscu. Ze względu na swoje praktyczne podejście, mogą wydawać się oschłe lub zdystansowane, ale tak naprawdę pragną bezpieczeństwa i miłości, więc powinny pamiętać o pielęgnowaniu ważnych dla siebie relacji.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • ambitna kariera
 • praktyczne podejście i umiejętność planowania
 • dyscyplina i wytrwałość
 • stabilizacja
 • szacunek społeczny

Przykładowe ścieżki kariery: lekarz rodzinny, doradca finansowy, inwestor.

   

Medium coeli w Wodniku

znak-zodiaku-wodnik

Osoby z MC w Wodniku są indywidualistami i mogą szybko popaść we frustrację pracując w strukturach korporacyjnych. Praca musi oferować im elastyczność i możliwość wykonywania zadań po swojemu. Ze względu na swoje niekonwencjonalne podejście, szczególnie błyszczą w obszarze technologii lub aktywizmu. Mogą odnieść także sukces w dziedzinach, takich jak astronomia, astrologia, inżynieria lub polityka. W przypadku dziedzin artystycznych, mogą stać się znani ze swoich innowacyjnych projektów ubrań, eksperymentalnych dzieł sztuki lub buntowniczej muzyki.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • praca dla dobra społeczeństwa
 • niezależność i oryginalność
 • badanie nowych idei i koncepcji
 • temat wolności i równości

Przykładowe ścieżki kariery: założyciel organizacji non-profit, organizator społeczności lokalnych, programista.

Medium coeli w Rybach

znak-zodiaku-ryby

Osoby z MC w Rybach mogą mieć trudności z oddzieleniem życia zawodowego od osobistego. Z drugiej strony, wiele osób z takim układem odnosi sukces pracując razem z rodziną, partnerem lub przyjaciółmi. Szczególnie dobrze rozwijają się w kreatywnych dziedzinach, które pozwalają im wykorzystać głęboko kreatywną i duchową naturę. Ich innowacyjny umysł nieustannie coś tworzy. W negatywnym aspekcie mogą za często uciekać do swojego świata marzeń, przez co spada ich koncentracja. Dlatego dobrze jest, kiedy mają gotowe narzędzia pomagające im przywrócić motywację i skupienie na celu.

Główne cechy/elementy do realizacji w pracy:

 • wrażliwość i empatia
 • intuicja i kreatywność
 • dążenie do harmonii i spokoju
 • działalność artystyczna i twórcza

Przykładowe ścieżki kariery: filmowiec, astrolog, aktor.

Dla dodatkowej analizy możesz odszukać wszelkie planety, które wchodzą z MC w bliskie interakcje w Twoim kosmogramie.

Przeczytaj także: Znak księżycowy – jak go sprawdzić i co oznacza w horoskopie urodzeniowym?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *