Kosmogram – jaką wiedzę oferuje i jak go czytać? [CZĘŚĆ 1]

kosmogram_zegar

Kosmogram – brzmi tajemniczo? Na pewno wiecie jakim znakiem zodiaku jesteście, chociaż z pewnością niektórzy są tym bardziej zainteresowani, inni mniej. Jednak znajomość znaku słonecznego to tylko czubek góry lodowej. W momencie urodzenia każdego z nas, układ planet jest unikalną kompozycją. Znając datę, godzinę i miejsce urodzenia, możemy otrzymać nasz prywatny kosmogram. Da on nam wskazówki odnośnie naszej ścieżki życiowej, źródeł szczęścia, lekcji do przepracowania, a także porady dotyczące związków, kariery, zdrowia i innych sfer życia. To wszystko jest zapisane w gwiazdach.

Jak zdobyć kosmogram?

Kosmogram można otrzymać wpisując w wyszukiwarkę „birth chart calculator”. Po wyborze strony, należy podać datę, godzinę i miejsce urodzenia – te muszą być prawdziwe. Natomiast jeśli strona wymaga podania imienia i nazwiska – te można zmyślić. Ja korzystałam ze strony https://www.dynamicastrology.com.

Przykładowy kosmogram (https://www.dynamicastrology.com)

Jak czytać kosmogram?

Na kosmogramie znajdują się znaki, planety i domy, a naszym zadaniem jest to wszystko rozszyfrować. 

 • Znak słoneczny – trzeba wyśledzić symbol słońca (poniżej ściąga) i przypisany mu znak (osoba z przykładowego kosmogramu jest Bykiem – ma Słońce w Byku w domu 10). 
 • Znak wschodzący i znak księżycowy – wskazują na nie pomarańczowe strzałki (tutaj znak wschodzący to Lew, a księżycowy to Baran). 
 • Domy – liczby w środku od 1-12 (określają sfery życia). Jeśli dom jest pusty to znaczy zazwyczaj, że przerobiliśmy już lekcje z danego obszaru w innym wcieleniu, natomiast domy z dużą liczbą planet i znaków (tutaj np. 2 i 10) wskazują na obszary, którym trzeba poświęcić więcej czasu.  
 • Znaki patronujące danemu domowi (na obrzeżu kosmogramu; sprawdzamy je w ruchu przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, czyli na przykładowym kosmogramie dla domu pierwszego będzie to Lew, dla drugiego także Lew, dla trzeciego Panna, itd.).
 • Znaki i planety – wewnętrz kosmogramu w rubryce dla każdego domu (na przykładowym kosmogramie dom czwarty zawiera Plutona w Wadze).

Każdy dom oznacza sferę naszego życia, a planety i znaki dają wskazówki, co do naszego charakteru, kierunku działania – wskazują nam wady, nad którymi musimy popracować, i zalety, dzięki którym będziemy błyszczeć, jeśli tylko je oszlifujemy.

Dla przykładu, nasz słoneczny znak zodiaku (ten główny, który prawdopodobnie znacie) jest jednym z ważniejszych. Słońce symbolizuje ego, witalność, cele życiowe i wszystkie te cechy, które pokazujemy światu. Jeśli ktoś jest spod znaku Strzelca to powinien przeanalizować archetypiczną sylwetkę osoby spod tego znaku i porównać ją do swojej osoby.

Które cechy widzimy u siebie? Rozwijając i wykorzystując pozytywne cechy znaku słonecznego jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu, natomiast skupiając się na wadach, za bardzo pozwalamy naszemu ego szaleć (ego odciąga nas od rozwoju duchowego) i naszym celem jest wprowadzić tutaj równowagę. Znak słoneczny daje również znać, które cechy powinniśmy rozwijać, a które przepracować, aby czuć się dobrze ze sobą (Słońce = tożsamość).

   

Kosmogram – co trzeba wiedzieć?

W kosmogramie znak słoneczny to jednak nie wszystko. W innych domach (sferach życia) będą się znajdowały inne planety i inne znaki, np. w sferze związków możemy mieć Wenus w Raku. Trzeba wtedy spojrzeć na symbolikę Wenus (sfera materialna, co jest dla nas atrakcyjne), a także wady i zalety Raka (opiekuńczość, nadwrażliwość), aby rozszyfrować, co to dla nas oznacza. Przykład ten może więc oznaczać, że atrakcyjna jest dla nas osoba opiekuńcza i rodzinna, ale jej wadą może być przewrażliwienie, co wiąże się z tym, że łatwo ją zranić.

Do rozszyfrowania kosmogramu jest zatem konieczna wiedza, co symbolizuje każdy dom, planeta i znak. Planety odpowiadają na pytania „co?”, „jak to na mnie wpływa?”, znaki dają wskazówki co do „jak?”, „jaki potencjał ma dany obszar mojego życia?”, natomiast domy oznaczają miejsce – „gdzie?”.

Przykład: Saturn (co ważnego muszę w życiu przepracować?) w Lwie (ciągła potrzeba popisywania się i zwracania na siebie uwagi, ale potencjałem jest „lwie” serce) w domu 1 (tożsamość, cechy, które pokazujemy światu).

Mam nadzieję, że zainteresował Was ten wstęp do odczytywania kosmogramów. Ten artykuł rozpoczyna serię o kosmogramach – w dalszych postach wyjaśnię znaczenie znaków, planet i domów.

Przeczytaj kolejny post: Domy astrologiczne: jaką sferę życia oznacza każdy sektor? [CZĘŚĆ 2]

 

13 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy artykuł, czekam na kolejne części! ☺️

  1. Dzięki! Niedługo opublikuję kolejny artykuł z tej serii ☺️

   1. Bardzo ciekawe z wielką chęcią zacznę się uczyć o astrologii

 2. Interesujące, dziekuje za informacje pani Justyno

  1. Proszę bardzo, cieszę się 🙂

 3. Ja to jestem typowy skorpion

 4. Mam pytanie , dlaczego ten kosmogram każdego dnia wychodzi inny ??To chyba nie jest dobre ?:)
  Pozdrawiam

  1. Kosmogram może się różnić w zależności od tego czy i jakie podamy miejsce urodzenia oraz godzinę narodzin, natomiast przy podawaniu takich samych danych mi się pojawia zawsze ten sam 🙂

 5. Witam serdecznie! Chciałam się zapytać o 3 znaki, które mam umieszczone w kosmogramie, ale nie ma ich w opisie 1. O i k umieszczone nad nim 2. Odwrócony Księżyc z krzyżem na dole 3. Odwrócone U z kółkami na brzegach! Mam nadzieję, że zrozumiała Pani o co mi chodzi! Dziękuję

  1. Witam 🙂 1. To chiron, czyli tzw. „zraniony uzdrowiciel” – czyli tutaj możemy szukać wskazówek w jakim obszarze i jak mamy uzdrowić siebie lub innych i jak możemy pracować nad sobą, żeby się rozwijać. 2. To jest Czarny Księżyc – tutaj jest więcej na ten temat: https://akademiaducha.pl/lilith-czyli-czarny-ksiezyc/ 3. Są jakby takie dwa U na przeciw siebie, jedno odwrócone, drugie nie – to są węzły księżycowe, odwrócone mówi o tym jaką ścieżkę powinniśmy podjąć w tym życiu, a nie odwrócone – co robiliśmy w poprzednim. I też odsyłam tutaj po więcej https://akademiaducha.pl/wezly-ksiezycowe/ 🙂 Pozdrawiam

 6. Co to za znak, który jest w ósmym domu z wodnikiem? Nigdzie nie mogę znaleźć cóż to jest.

  1. Jest to węzeł księżycowy południowy. Symbolizuje naszą przeszłość/to kim byliśmy w poprzednim wcieleniu. Zawsze na przeciwko znajduje się węzeł północny (odwrotny znak) – wskazówka, co do drogi, którą powinniśmy obrać w tym życiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *