Saturn w Rybach – co przyniesie najważniejsza zmiana astrologiczna roku 2023?

kwiaty-na-tle-ciemnego-gwiazdzistego-nieba

Jedno z najważniejszych wydarzeń astrologicznych w tym roku to przejście Saturna ze znaku Wodnika do znaku Ryb. Taki układ będzie miał miejsce z krótką przerwą od 7 marca 2023 roku do 13 lutego 2026 roku. Ostatni raz Saturn pozostawał w znaku Ryb w latach 1993-1996. Teraz przez kolejne 3 lata będziemy mogli znowu czerpać z tych lekcji.

W tym artykule:

 1. Symbolika Saturna
 2. Powrót Saturna
 3. Co oznacza dla nas Saturn w Rybach?
 4. Wskazówki na czas Saturna w Rybach

Symbolika Saturna

W zależności od umiejscowienia ciał niebieskich w kosmosie, tak rozumiany jest ich wpływ na ziemskie doświadczenia. Słońce, księżyc, Merkury, Mars i Wenus mają odnosić się do naszych prywatnych spraw i rozwoju osobistego. Z kolei bardziej oddalone planety, w tym Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, symbolizują kwestie społeczne i długoterminowe zmiany na dużą skalę mające wpływ na całe pokolenia.

Skupiając się na Saturnie, jest to planeta karmy, odpowiedzialności i ograniczeń. Symbolizuje zasady i proces dojrzewania. Uwielbia uczyć nas lekcji na całe życie. Archetypem Saturna jest ojciec, który mówi nam, co można, a czego nie można. Dlatego układ Saturna w naszym kosmogramie jest także wskazówką dotyczącą relacji z ojcem lub mężczyznami w pozycji autorytetów.

Na poziomie osobistym Saturn mówi nam o naszych ograniczeniach i przeprowadza nas przez ważne lekcje życiowe ku jeszcze większej dojrzałości. Na poziomie zbiorowym ma do czynienia ze strukturami społecznymi, władzą i stosunkiem do autorytetów.

   

Powrót Saturna

Saturnowi zajmuje od 28 do 30 lat, aby przejść przez wszystkie znaki zodiaku i w każdym pozostaje od 2,5 do 3 lat. W astrologii mówi się często o powrocie Saturna. Oznacza to, że Saturn powraca do znaku, w którym pozostawał w momencie naszych narodzin. Obecnie pierwszy powrót Saturna następuje dla osób urodzonych w latach 1993-1996. W zależności od długości naszego życia, możemy przechodzić przez kilka jego powrotów, ponieważ mają one miejsce co około 29 lat. Dokładnie wygląda to w ten sposób dla Saturna w znaku Ryb:

 • pierwszy powrót Saturna: urodzeni od 21.05.1993 do 30.06.1993 lub od 28.01.1994 do 07.04.1996
 • drugi powrót Saturna: urodzeni od 23.03.1964 do 16.09.1964 lub 15.12.1964 do 3.03.1967
 • trzeci powrót Saturna: 14.02.1935 do 24.04.1937 lub 17.10.1937 do 14.01.1938

Powrót Saturna to zwykle bardzo intensywny czas w życiu jednostki. Przechodzimy wtedy przez intensywne lekcje życiowe, które ostatecznie mają nas ukierunkować ku naszemu najwyższemu dobru. Jeśli już jesteśmy na dobrej ścieżce, okres ten może zintensyfikować pozytywny rozwój zdarzeń. W trakcie tych 3 lat następuje często wiele dużych zmian życiowych. Jest to kamień milowy w naszym rozwoju, kiedy jaśniej określamy swoje pragnienia, potrzeby i oczekiwania. Pierwszy powrót Saturna pomaga wkroczyć w dorosłość, drugi – ukierunkowuje na wyższą misję życiową, a trzeci zaprasza do stworzenia ważnego dziedzictwa. Każdy powrót Saturna charakteryzuje się natomiast tym, że z naszego życia odchodzi to, co nam nie służy – praca, związki, przyjaźnie i inne niekorzystne dla nas elementy. To oczywiście może być bardzo trudne i niekomfortowe, ale konieczne i służące naszemu dobru.

Co oznacza dla nas Saturn w Rybach?

Saturn będzie pozostawał w znaku Ryb od 7 marca 2023 do 25 maja 2025 roku. Później przechodzi na chwilę do Barana i wróci do Ryb 1 września 2025 roku, by pozostać tam do 13 lutego 2026.

Od marca 2020 roku, Saturn pozostawał w znaku Wodnika symbolizującym innowację i rewolucyjne rozwiązania. Wodnik odnosi się także do kwestii społecznych, kolektywnych doświadczeń i człowieczeństwa. Był to bardzo intensywny i trudny czas, który przyniósł ogrom zmian. Ten układ pokazał mnóstwo spięć pomiędzy tymi u władzy, a tymi którzy muszą dostosować się do ich zasad. Wodnik uwielbia ekstremum i rewolucje, co można było przez te ostatnie 2,5 roku zaobserwować.

Tym razem Saturn przechodzi do marzycielskich Ryb, co daje nam nadzieję na spokojniejsze 3 lata. Ryby są bardziej ugodowe i harmonijne. Nie mają ukrytych interesów, unikają konfliktów i nie kierują się swoim ego. Prawdopodobnie będzie to więc czas na chwilę oddechu, zanurzenie się w swoim świecie i odpuszczenie kontroli.

Z drugiej strony Saturn i Ryby to dwie bardzo sprzeczne energie. Ten pierwszy uwielbia strukturę i jasne zasady. Ryby z kolei uwielbiają iluzję i marzenia. Są symbolem duchowości, marzycielstwa, idealizmu i braku granic. Dla nich nie ma jednej rzeczywistości, ponieważ każda osoba żyje w swoim świecie.

Czego możemy się spodziewać w tym okresie?

 • wzmożona emocjonalność i empatia
 • duże skupienie wokół zdrowia psychicznego i samopoczucia (psychologia, terapia, dbanie o siebie)
 • eskapizm, uciekanie od konfliktów, udawanie, że wszystko jest ok
 • silna potrzeba ukierunkowania życia tak, by przebiegało ono w zgodzie z naszymi potrzebami, pragnieniami i naszą wizją
 • umiejętność łatwej adaptacji do sytuacji
 • brak zdecydowania, przeciąganie podjęcia decyzji
 • wzrost zainteresowania metafizyką
 • zadawanie pytań: co jest prawdą, a co jest iluzją?
 • przełom w duchowości dla wielu osób
   

Wskazówki na czas Saturna w Rybach

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w lepiej odnaleźć się w tym układzie, który zdarza się raz na 30 lat.

 1. Zajrzyj do swojego wnętrza. Czas ten wydaje się najlepszy na zatopienie się we własnym świecie, w swojej wyobraźni. Spędzaj czas w samotności i zrób porządki w swoim wnętrzu.
 2. Naucz się ufać swojej intuicji. Ten układ sprzyja odkryciu głosu wewnętrznego, który będzie Cię wspierał przez całe życie (zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej: Jak słuchać intuicji?).
 3. Wyznacz zdrowe granice. Jeśli ktoś lub coś wysysa z Ciebie energię, pożegnaj się z tym.
 4. Rozwijaj swoją duchowość. W tym czasie wiele osób może przechodzić przez kryzys wiary. Odkrywaj swoją duchowość poprzez kwestionowanie głoszonych prawd. W ten sposób dojdziesz do swojej własnej prawdy.
 5. Odpuść kontrolę. Saturn pragnie jasnych zasad, Ryby są tajemnicze i uciekają w marzenia i iluzję. W tym czasie szczególnie musisz nauczyć się odpuszczać. Robić plany i wyznaczać cele, ale być w porządku z tym, że nie znasz wszystkich odpowiedzi.
 6. Kształtuj to, kim chcesz być. Możesz zmienić swoje zdanie, możesz wybrać inną ścieżkę, możesz stać się nową osobą. Ten czas bardzo wspiera pracę z wyobraźnią, poznawanie swoich pragnień i tworzenie dla siebie innej rzeczywistości.
 7. Wyznacz kurs ku swoim marzeniom. Ryby są marzycielami, ale często pozostają w świecie, który stworzyły w swojej głowie. Saturn może skłaniać nas, by te marzenia zrealizować, aby w końcu przybrały fizyczną formę.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *