Wyznacznie celów to tak naprawdę podstawa do tego, żeby zmienić swoje życie. Ustalamy sobie co chcemy osiągnąć, czujemy motywację i działamy. Krok po kroku jesteśmy bliżej spełnienia. Nie zawsze jednak jest to takie proste, ponieważ często w codziennym biegu zapominamy o naszych celach, a stare nawyki przejmują dowodzenie. A więc jak wyznaczać cele, aby faktycznie podejmować działanie i spełniać swoje marzenia? Poniżej znajdziecie kilka zasad, których powinniśmy się trzymać przy planowaniu.
Uwielbiam planowanie i wyznaczanie celów, ponieważ to nadaje kierunek mojemu życiu. Słucham tego, co mówi mi serce i staram się w tym kierunku podążać. Czasem zmiany następują błyskawicznie, a czasem trzeba się więcej napracować, ale dzięki temu, że mam zapisane moje marzenia, zawsze wiem jakie działania podejmować i jakie zmiany wprowadzić. W związku z tym poniżej odpowiadam na pytanie jak wyznaczyć sobie cel, aby był zgodny z naszymi pragnieniami i nie został zapomniany czy odłożony na bok.
Co chcesz osiągnąć?
Wydaje się oczywiste, ale tak naprawdę ludzie bardzo często nie wiedzą, czego chcą. Aby wyznaczyć cele życiowe kluczowe jest zdefiniowanie czym jest sukces dla nas samych i rozpisanie wszystkich pomysłów na życie, które się w to wpisują. Na liście tych celów mogą znaleźć się zarówno małe, jak i duże pomysły. Mogą to być cele prywatne czy zawodowe. Ważne, żeby patrzeć długodystansowo – zbudować sobie wymarzoną wizję życia i to właśnie w oparciu o nią wyznaczać cele. Świetnie sprawdza się do tego stworzenie tablicy marzeń.
Dlaczego chcesz to osiągnąć?
Wypisując nasze pomysły na samorealizację, bardzo ważne jest uściślenie dlaczego to konkretne zadanie jest dla nas ważne i co da nam jego realizacja. Jest to ważne w dwóch powodów:
- Po pierwsze, bycie świadomym naszej motywacji będzie bardziej pchało nas do działania i będziemy bardziej skłonni doprowadzić do realizacji wyznaczonego celu.
- Po drugie, możemy dzięki temu sprawdzić, co leży u podłoża naszego pragnienia – czy jego źródłem jest miłość czy strach? Czy chcemy zatuszować tym jakieś niedoskonałości, poczucie winy czy niższości? Upewnijmy się, że nasza motywacja jest odpowiednia i że pochodzi od nas samych, a nie z presji otoczenia.
Jakich celów nie wyznaczać?
Po wypisaniu wszystkich pomysłów i źródeł ich motywacji, przychodzi czas na wybranie jednego lub kilku priorytetów na najbliższy czas. Najlepiej jest wybrać to co jest dla nas najbardziej atrakcyjne i da nam najwięcej korzyści, ale też wpisuje się w nasze długoterminowe plany życiowe. I tutaj kluczowe jest odpowiednie nazwanie i rozplanowanie tych celów. Jakich celów nie wyznaczać? Zbyt ogólnych, takich jak:
- chcę się nauczyć włoskiego
- chciałbym założyć bloga
- chcę schudnąć
- pragnę mieć więcej pieniędzy
- chcę zmienić pracę
Takie cele są zbyt mało doprecyzowane, przez co zabranie się za nie przytłacza i sprawia, że odkładamy je w czasie lub rozpoczynamy je i zaraz porzucamy.
Jakie cele wyznaczać?
A więc jak wyznaczać cele? Powinny być one dobrze sprecyzowane i podzielone na małe zadania, za które będzie nam się chciało zabrać. Świetnie jest wyznaczać cele w oparciu o metodę SMART. Poszczególne litery tej metody odnoszą się do tego, jaki powinien być nasz cel:
- S jak specific – cel musi być konkretny
- M jak measurable – wyznaczony cel musimy być jakoś w stanie zmierzyć, odnotowywać postępy
- A jak attractive – cel musi być dla nas atrakcyjny, żebyśmy czuli wewnętrzną motywację do jego realizacji; ma być dla nas nagrodą
- R jak realistic – powinniśmy wyznaczać realistyczne cele, czyli takie, które są w zasięgu naszych możliwości
- T jak time-bound – wyznaczony cel powinien mieć nadane ramy czasowe, deadline
Zapisz swoje cele
Zapisanie celów nadaje im większą wagę. Mając cele na papierze jesteśmy bardziej skłonni je zrealizować, ponieważ nasze zobowiązanie wobec nas samych do ich wykonania staje się bardziej realne. Co więcej, zaglądając często do tych rozpisanych planów, możemy je na bieżąco weryfikować i sprawdzać postęp, co motywuje, ale także sprawia, że czujemy się za nie bardziej odpowiedzialni. Zapisanie celów porządkuje także nasze myśli i sprawia, że pamiętamy o tym, co sobie postanowiliśmy. Można używać do tego zwykłego notatnika lub dedykowanego plannera – ważne, żeby regularnie tam zaglądać.
Uwierz w siebie i naucz się podnosić po porażce
Pamiętaj, że przy realizacji celów bardziej liczy się sama droga do tego celu. Niby banał, ale prawdziwy. Uczymy się wtedy dużo o nas samych, ćwiczymy siłę woli, budujemy wiarę w nas samych i dajemy sobie szansę na lepsze życie. Jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem, jeśli plan się opóźni, jeśli na jakiś czas wycofasz się ze swojego postanowienia – nie karz się za to, tylko idź dalej. Rozpocznij od miejsca, w którym skończyłeś i krok po kroku rób swoje. Pamiętaj, że robisz to dla siebie. Jeśli musisz odpocząć, odpocznij. A potem działaj dalej. Najważniejsze to uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i w to, że Twoje pragnienia i potrzeby są ważne. To tak naprawdę połowa sukcesu.
Dlaczego warto wyznaczać cele?
Wyznaczanie celów pomaga nadać kurs życiu. Znacznie łatwiej jest się rozwijać, poruszać naprzód i mieć motywację każdego dnia jeśli mamy jasno określone dokąd zmierzamy. Nawet jeśli czasem plany się zmieniają, to ten nadrzędny cel, jakim jest nasze rozumienie sukcesu, mamy jasno zapisany w głowie i do niego będziemy mogli dostosowywać nasze codzienne działania. Co więcej, efekty podjętych przez nas działań i zmiany jakie zauważamy w naszym życiu motywują nas być iść naprzód.
Zasady wyznaczania celów w pigułce
- Wypisz wszystkie swoje marzenia, cele i pomysły na życie.
- Dopisz do każdego pomysłu wyjaśnienie dlaczego chcesz to osiągnąć.
- Wybierz z listy największy priorytet lub priorytety na najbliższy czas.
- Pamiętaj o wyznaczaniu celów metodą SMART.
- Podziel wybrany cel na mniejsze kroki i nadaj mu ramy czasowe.
- Uwierz w siebie i nie poddawaj się na drodze do spełnienia marzeń.
Przeczytaj także: Podsumowanie roku – 30 pytań, które możesz zadać, by dobrze zakończyć rok
Leave a Reply