Growth mindset, czyli jak nastawić się na rozwój?

growth-mindset-dziewczyna-pisze-w-notatniku

Czy jesteś w czymś słaby czy jeszcze nie rozwinąłeś tej umiejętności? To jest różnica pomiędzy nastawieniem na trwałość a nastawieniem na rozwój. To drugie, czyli growth mindset, jest podejściem, które pomaga spełniać marzenia i pokonywać wszelkie przeszkody. Na czym polega i jak je w sobie wykształcić?

Mindset to sposób myślenia, który przyjmujemy. Według amerykańskiej psycholog Carol Dweck, nasze nastawienie do życia możemy rozdzielić na dwa skrajne rodzaje:

  • fixed mindset – przekonanie, że mamy stały zestaw cech i talentów, które pozostają niezmienne.
  • growth mindset – przekonanie, że cały czas się zmieniamy, możemy zdobywać nowe umiejętności i kształtować swój charakter.
   

Różnice między fixed mindset a growth mindset

Fixed mindset to przekonanie, że albo posiadamy do czegoś talent albo nie. Jeśli wykonanie danej czynności przysparza nam więcej wysiłku to jesteśmy przekonani, że nie jest to nasza dziedzina. Przy takim nastawieniu, często następuje rezygnacja z działania w obliczu trudności. Chcemy dobrze wypadać, więc lubimy proste zadania, na których się znamy.

Growth mindset to szukanie możliwości rozwoju. Osoby o takim sposobie myślenia czerpią satysfakcję z wyzwań i przekraczania własnych ograniczeń. Każde potknięcie traktują jak cenną lekcję i pracują nad swoimi słabościami. Growth mindset to równocześnie większa motywacja wewnętrzna i mniejsze zniechęcenie w obliczu trudności.

growth-i-fixed-mindset-roznica

Czym jest growth mindset?

Growth mindset jest pożądanym podejściem do życia, ponieważ pomaga nam się rozwijać i nie poddawać w obliczu trudności. Przy takim nastawieniu porażki przestają być porażkami, tylko ważnymi lekcjami. Dzięki niemu zyskujemy wiarę w to, że możemy się zmienić i że nasze życie może się zmienić na lepsze.

Boisz się, że się do czegoś nie nadajesz? Zamiast natychmiastowej rezygnacji, pomyśl, że może w tym momencie nie byłbyś w stanie tego zrobić, ale nikt nie powiedział, że za jakiś czas to nadal nie będzie dla Ciebie możliwe. Prawdopodobnie za kilka tygodni czy lat (jeśli włożysz w to pracę) zyskasz wszystko, czego potrzebujesz i wykształcisz odpowiednie cechy by czuć się komfortowo z danym zadaniem.

To jakie mamy nastawienie, wiąże się też z prawem przyciągania. Jeśli wierzymy, że możemy się czegoś nauczyć lub coś osiągnąć, to to się spełnia. Jeśli uważamy, że nie jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć lub nie mamy talentu, to od razu zamykamy sobie do tego drogę.

Dobra wiadomość jest taka, że nasze mózgi są plastyczne. Czyli jeśli do tej pory mieliśmy nastawienie na trwałość to wraz z praktyką jesteśmy w stanie je zmienić na nastawienie na rozwój.

   

Jak zbudować growth mindset?

  1. Rozpoznaj swój sposób myślenia – zaobserwuj jak reagujesz w różnych sytuacjach i co powoduje reakcję obronną, stres, niechęć czy złość. Do tego sprawdź w jakim stopniu Twoje umiejętności opierają się na wrodzonych umiejętnościach, a ile zawdzięczasz nauce i pracy.
  2. Doceń swój wysiłek włożony na przestrzeni lat w swój rozwój.
  3. Określ obszary w swoim życiu, nad którymi chcesz pracować – możesz wypisać wszystko, co chcesz poprawić i czego chcesz się nauczyć, ale zacznij pracować nad jednym obszarem.
  4. Zacznij regularnie pracować nad rozwojem nowych umiejętności wspierających Twoje cele opisane w punkcie 3. Chwal się za każde podjęte działanie. Pamiętaj by pracować dla rozwoju, nie dla samej pracy czy bycia zajętym.
  5. Ćwicz wytrwałość. W obliczu trudności szukaj rozwiązań i wprowadzaj je w życie. Doprowadzaj projekty do końca.
  6. Bądź otwarty na uwagi innych. Często świeże spojrzenie pomaga wyciągnąć wnioski i wprowadzić ulepszenia do swoich projektów. Korzystaj z konstruktywnej krytyki, ale nie zniechęcaj się negatywnymi komentarzami niedowiarków.
  7. Śledź swoje postępy. Załóż notatnik z listą osiągnięć, by motywować się do dalszej pracy i czuć dumę z wykonanych postępów przybliżających Cię do celu.

Do osiągania celów przydają się plannery, w których można zapisywać swoje cele i postępy. Klikając w poniższą grafikę znajdziecie przygotowane przeze mnie plannery do druku, które ułatwią Wam zaplanowanie działania:

plannery-plan-with-justine

Przeczytaj także: Nastawienie na obfitość – czyli jak zmienić swoje życie zmieniając swoją perspektywę

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *