Sukces: czym jest i na czym tak naprawdę polega odnoszenie sukcesu?

dziewczyna-z-mapą

Sukces dla każdego znaczy coś innego. Jeśli miałbyś powiedzieć czym jest sukces dla Ciebie to co byś odpowiedział? Zwykle kojarzymy go z zarabianiem dużej ilości pieniędzy, wysokim stanowiskiem, wpływową pozycją czy sławą. Jednak wysoka pozycja społeczna i zasoby pieniężne to nie jedyne wyznaczniki sukcesu. Jaka może być inna definicja sukcesu?

Czym jest sukces?

Spójrzmy na sukces z innej perspektywy. Zdefiniować go można jako sukcesywne tworzenie swojego idealnego życia. Sukcesem nie jest więc końcowy rezultat, kiedy już nasze marzenia i cele będą rzeczywistością, ale jest nim każdy, najmniejszy krok podjęty w ich kierunku. Co więcej, sukcesu nie trzeba wiązać jedynie z karierą. Może to być również zajmowanie się domem, rozwijanie pasji, bycie spełnionym w związku, granie na instrumencie, bycie oczytanym, zdefiniowanie swojego szczęścia i wiele, wiele innych. Wszystko zależy od osoby. Jeśli nasze idealne życie wiąże się z prowadzeniem zdrowego trybu życia i uprawianiem sportu – sukcesem nie będzie tylko ostateczna perfekcyjna sylwetka i kuchnia pełna zdrowych pokarmów. Będzie nim każdy najmniejszy krok ku temu marzeniu – każde wybranie jabłka zamiast batona, każdy przysiad, każde pójście wcześniej spać, itd. Takie podejście jest bardzo uwalniające, zdejmuje z nas ogromną presję i pozwala być dumnym z siebie już dziś.

Zdefiniowanie własnego sukcesu

Na naszej ścieżce do sukcesu, pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie do czego chcemy dążyć i co chcemy jeszcze osiągnąć. Następnie ten cel trzeba rozbić na mniejsze zadania, w tym te możliwe do wykonania już dziś. Jeśli ustalimy nasz cel, wypiszemy niezbędne do jego osiągnięcia kroki, a następnie powiemy sobie, że zajmiemy się tym w przyszłości – nasze marzenie pozostaje w zawieszeniu. Starajcie się już dziś poświęcić nawet kilka minut na zajęcie przybliżające Was do celu. Jest to dawanie znaku Sile Wyższej, że naprawdę tego pragniemy i już zaczynamy iść w tym kierunku. Na pewno wtedy otrzymamy wsparcie. W trakcie dążenia do celu na pewno pojawi się zniechęcenie – należy zawsze rozważyć jego źródło. Jedno będzie wywodzić się ze strachu, a inne z faktu, że to marzenie już nie jest naszym priorytetem. Trzeba się wtedy uczciwie siebie zapytać, z czego ono wynika. Można to też przetestować odpuszczając wszelkie prace – jeśli myśl o tym marzeniu będzie ciągle do nas wracać oznacza to, że zrezygnowaliśmy przez strach i powinniśmy natychmiast do tego wrócić. Natomiast jeśli odczuwamy ulgę, że już tego nie robimy i zapominamy o tym marzeniu, oznacza to, że nie było to naszym powołaniem.

Odnoszenie sukcesu – na czym polega?

Wiele osób stawia przed sobą ogromny cel, który ekscytuje i nadaje życiu nowy sens. Często jednak jego rozmiar zaczyna przytłaczać i ludzie zaczynają się wycofywać. W głowie pojawia się krytyk, który tylko szuka okazji, by podpowiedzieć, że coś nie wyjdzie, że już ktoś to przed Tobą zrobił, że Twoja opinia nie ma znaczenia, że to bez sensu, itd. Kluczem, by wytrwać na drodze do celu jest:

 • mieć zawsze w głowie odpowiedź na to dlaczego pragniesz tego, czego pragniesz
 • poświęcać regularnie czas na swoje marzenia – najlepiej codziennie, nawet jeśli w niektóre dni będzie to 30 minut, a w te trudniejsze – 30 sekund
 • odczytywać każde podjęcie działania jako sukces i celebrować te chwile

Sukces w takim rozumieniu nie polega na porównywaniu się z innymi, na konkurowaniu ani na końcowym rezultacie – chodzi w nim o bycie kreatywnym i działaniu. Postrzeganie siebie jako odnoszącego sukces za każdym razem, kiedy podejmujesz działanie ku swojemu marzeniu, bardzo motywuje. Zamiast przerażać się tym, co jeszcze Cię czeka do zrobienia – doceniasz to, co już zrobiłeś i jak daleko zaszedłeś. Znajdujesz miejsce w swoich myślach na to, aby być z siebie dumnym i siebie docenić.
 
Pamiętajcie też, że każdy może odnieść sukces – nie jest on przeznaczony tylko dla wybranych i nie jest żadną konkurencją. Wzbogacamy siebie kiedy wzbogacamy życie innych. Dzielcie się zatem inspiracją i motywacją, i pomagajcie innych osiągać ich cele i spełniać ich marzenia.

Magiczny składnik sukcesu

Co jeszcze możesz zrobić na Twojej drodze do sukcesu? Wyobraź sobie, że jesteś już sobą z przyszłości i masz to wszystko, czego pragniesz. Jak się zachowujesz, jak wyglądasz, jak odnosisz się do innych, jak inni odbierają Ciebie? Odpowiedz sobie na te pytania i już dziś staraj się być taką osobą z przyszłości. Powinieneś „być” zamiast będziesz „miał” – być wymarzoną wersją siebie, zanim będziesz miał to wszystko, czego pragniesz. Jeśli chcesz być wysportowany, musisz najpierw zacząć zachowywać się jak osoba, której priorytetem jest dbanie o swoje zdrowie i sprawne ciało. Wyobrażaj sobie także, że Twoje marzenia i plany już się zrealizowały. Po pierwsze, zmotywuje Cię to do dalszego działania, a po drugie, zgodnie z prawem przyciągania, szybciej przyciągniemy upragniony rezultat, ponieważ będziemy często skupiać na nim swoje myśli i energię.

Dążenie do sukcesu w skrócie

 1. Ustal co jest Twoim celem/marzeniem.
 2. Zapisz plan działania, czyli podziel drogę do celu na jak najmniejsze kroki (nie musisz od razu wypisywać wszystkich, tylko kilka pierwszych i dopisywać resztę w miarę jak będziesz realizować kolejne zadania).
 3. Podejmij działanie już dziś, nieważne jak krótkie czy małe i doceń siebie za ten wysiłek (już samo spisanie celu i wypisanie planu działania to krok ku Twojej wizji, więc możesz być z siebie dumny 🙂 )
 4. Jeśli pojawi się zniechęcenie – najpierw zdefiniuj jego źródło. Jeśli wynika ze strachu – idź dalej po swoje marzenia, jeśli pojawiło się w wyniku zmiany priorytetów – obierz nowy cel.
 5. Powtarzaj afirmacje sukcesu, aby stale się motywować.

Przeczytaj także: Osiąganie sukcesu: 6 rzeczy, które cię przed tym blokują

plannery-plan-with-justine

2 komentarze

 1. Do tego trzeba „dojrzeć”. Cieszę się że już o tym wiesz :). Mnie zajęło to masę czasu 🙂

  1. Całe szczęście, że ci, którzy o tym wiedzą dzielą się tą wiedzą i dzięki nim zyskuje się inną perspektywę, inaczej jeszcze pewnie długo nie doszłabym do tego, co wiem teraz 🙂 A samodzielnie wypracowane lekcje życiowe mają jeszcze większą wartość :*

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *