10 nawyków ludzi sukcesu

kobieta-piszaca-w-kalendarzu-nawyki-ludzi-sukcesu

Sukces ma wiele definicji. Dla niektórych jest to wspinanie się po szczeblach kariery, dla innych spokojne życie poza miastem. Każda z definicji sukcesu jest równie wartościowa, o ile dążymy do tego, czego naprawdę pragniemy, a nie do tego, co zostało nam narzucone z zewnątrz. Jednak bez względu na to jaki jest nasz nadrzędny cel, droga do niego powinna być najważniejsza i dawać nam mnóstwo radości. Pomagają w tym dobre, codzienne nawyki. Jakie? Zainspirujmy się 10 nawykami ludzi sukcesu.

   

Tworzenie nawyków

Nasze życie w dużej mierze kształtują nawyki, dlatego, aby poprawić jakość naszego życia, musimy zbudować dobre nawyki. W książce “Siła nawyku” autor wskazuje na pewien schemat:

BODZIEC – RUTYNA – NAGRODA
np. godzina 15 – zjedzenie słodkiej przekąski – przypływ energii spowodowany podniesieniem poziomu cukru

Bodziec to czynnik, który wywołuje ochotę na konkretną czynność (nawyk), a po jej wykonaniu zyskujemy nagrodę. Nie możemy zmienić bodźców ani nagród. Zamiast tego musimy poszukać innych, zdrowszych czynności, które dadzą nam taką samą nagrodę. W ten sposób zmienia się nawyki.

Jeśli obecnie mamy zły nawyk podjadania po kolacji, możemy wykorzystać ten sam bodziec, który nas do tego skłania, ale zastąpić starą rutynę nawykiem pozytywnym, który daje nam takie samo zadowolenie.

Ten sposób możemy wykorzystać do wprowadzenia do naszego życia poniższych nawyków, które polecają ludzie sukcesu.

   

Nawyki ludzi sukcesu

  1. Prowadzenie dziennika – w notatniku można zapisywać przeszłe wydarzenia i przemyślenia, ale można go także wykorzystać do planowania swoich marzeń i pracy nad sobą. Korzystanie z tej metody pozwala lepiej siebie poznać i regularnie ze sobą rozmawiać na papierze. Zajrzyj do artykułu o journal prompts, żeby dowiedzieć się o czym możesz pisać.
  2. Organizacja – bycie zorganizowanym jest kluczowe, ponieważ tworzenie list zadań, wyznaczanie celów, płacenie rachunków na czas, doprowadzanie zadań do końca i dotrzymywanie terminów sprawia, że nasze życie jest uporządkowane i nakierunkowane na cel. Łatwiej nam się wtedy skupić i działać na rzecz naszych marzeń, zamiast ciągle stresować się niewykonanymi i odkładanymi w czasie zadaniami.
  3. Dobrej jakości sen – jedną z najważniejszych rzeczy jakie możemy robić dla swojego dobrostanu jest dobrze się wysypiać. Ludzie sukcesu stosują takie zabiegi, aby poprawić jakość snu: odkładają elektronikę na 1h przed snem, medytują, prowadzą dziennik wdzięczności lub czytają zanim położą się spać. Pozwala się to wyciszyć i ułatwia zasypianie.
  4. Ćwiczenia – chyba wszyscy wiemy jak ważna jest aktywność fizyczna. Każdy powinien wybrać to, co odpowiada mu najbardziej, od spacerów, przez jogę, po crossfit. Niektórzy wstają rano, by ćwiczyć, inni wolą to robić po pracy. Niezależnie od pory i rodzaju ćwiczeń, aktywność fizyczna pozwala zachować dłużej młodość i sprawność.
  5. Najtrudniejsze zadanie pierwsze – nawyk ten polega na wykonaniu najtrudniejszej czynności jako pierwszej danego dnia, a dopiero po niej całej reszty. Dzięki temu najszybciej skreślimy ze swojej listy stresujące nas zadanie i siłą rozpędu wykonamy pozostałe, które wydadzą nam się łatwizną.
  6. Poranna i wieczorna rutyna – każdego poranka i wieczora ludzie sukcesu praktykują swoją rutynę. Warto jest wypracować własną, która najbardziej nam odpowiada zamiast kopiować czyjąś. Przykładowymi zajęciami są: branie zimnego prysznica, czytanie afirmacji, ćwiczenia, robienie listy zadań, woda z cytryną, medytacja, rozmowa z bliskimi, czytanie, ustalanie intencji na dany dzień, praktykowanie wdzięczności.
  7. Codzienna nauka – czytanie książek, słuchanie podcastów, oglądanie filmów, które poszerzają naszą perspektywę i uczą nowych rzeczy to jeden z nawyków, który polecają ludzie sukcesu. Chodzi tutaj także o uczenie się na podstawie codziennych doświadczeń i traktowanie każdego zdarzenia, a szczególnie porażek, jako ważnych lekcji.
  8. Pozytywne nastawienie – nasz sposób myślenia również jest nawykiem i jeśli chcemy jesteśmy w stanie go zmienić na pozytywny. Ludzie sukcesu znają swoją moc i są pewni siebie. Wiedzą, że pozytywne myślenie i wizualizowanie sukcesu działa cuda.
  9. Równowaga życiowa – zachowywanie równowagi między pracą, czasem dla bliskich i czasem dla siebie jest niesamowicie ważne dla naszego zdrowia psychicznego. Nie dajmy się pochłonąć pracy. Każdego dnia powinniśmy znaleźć chwilę dla siebie, by naładować baterię i dla bliskich, by wzmacniać więzi i dzielić życie z innymi.
  10. Ustalanie priorytetów – aby osiągnąć cel, konieczna jest umiejętność ustalania priorytetów, czyli wybieranie każdego dnia zadań, które przybliżą nas do spełnienia marzenia. Jeśli damy się pochłonąć codziennym obowiązkom spowolni to nasz sukces. Nasza wizja musi być jasna i klarowna, tak samo jak kroki do niej prowadzące.

Przeczytaj także: 4 nawyki, które zmieniają życie

plannery-plan-with-justine
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *