Wiara w siebie: dlaczego jest ważna i jak ją zbudować?

wiara w siebie poza

Dlaczego wiara w siebie jest taka ważna i dlaczego tak wielu z nas jej brakuje? Dorastając uczymy się pewnych schematów myślowych na podstawie tego, czego doświadczamy, co słyszymy i czego jesteśmy świadkami. Wysnuwamy z tych sytuacji subiektywne wnioski i akceptujemy je jako jedyną możliwą prawdę. Ale tak jak nauczyliśmy się tamtych przekonań, możemy nauczyć się też nowych. Dotyczy to każdej sfery naszego życia, w tym poczucia własnej wartości.

Co daje wiara w siebie?

Jeśli nie wierzysz w siebie, może trochę zająć aż nabierzesz pewności siebie. Ale tak naprawdę jeśli zaczniemy pracować nad wiarą w siebie, nasza sytuacja może się zacząć zmieniać natychmiast. Poczucie własnej wartości otwiera przed nami możliwości, o jakich nawet nie marzyliśmy. A to dlatego, że przestajemy uważać, że na coś nie zasługujemy, przestajemy się blokować i więcej błogosławieństw zaczyna napływać do naszego życia.

Jeśli czujesz, że zasługujesz na…

 • miłość – to zaczyna ona wzrastać w Twoim życiu. Dostajesz więcej miłości od przyjaciół, rodziny, partnera/partnerki, znajomych, a nawet w postaci życzliwości od obcych. Wszystko zaczyna się jednak od kochania samego siebie. Im bardziej kochasz siebie, tym więcej miłości masz w swoim życiu;
 • pieniądze – to przyciągasz coraz większe sumy pieniędzy w najbardziej odpowiedni dla Ciebie sposób;
 • szczęście – to stajesz się ucieleśnieniem radości. Promieniejesz szczęściem, kwitniesz, masz dużo energii, odczuwasz spełnienie;
 • sukces – to przychodzą do Ciebie cudowne okazje, by się rozwijać i wzrastać w tym, co kochasz robić. 
 • spełnienie swoich pragnień – to pojawiają się one w Twoim życiu w mgnieniu oka, jak tylko zdecydujesz, czego konkretnie pragniesz. 

Skąd się bierze brak wiary w siebie?

Wiara w siebie wiąże się z pojęciem zasługiwania na coś. Jeśli nie czujemy się wartościowi, to będziemy się blokować przed dobrym i szczęśliwym życiem. Pozwolimy sobie na nie dopiero wtedy, kiedy uwierzymy, że jesteśmy wspaniali tacy, jacy jesteśmy i już zasługujemy na miłość, zdrowie, szczęście, pieniądze, itd. Nie musimy stać się lepsi czy mądrzejsi – już teraz zasługujemy na nasze życie marzeń i czyste szczęście. 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wiarą w siebie? Czy rozmawiałeś ze sobą szczerze o tym, czego pragniesz? Czy wierzysz, że zasługujesz na miłość i szczęście? Większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że sami się blokują. Nie zagłębiają się w siebie i przez to nie wiedzą, jakie przekonania wymagają zmiany. Dużo osób odpowie od razu, że oczywiście, że na to zasługuje, ale jeśli ich życie jeszcze nie wygląda tak, jakby chcieli, to znaczy, że czemuś trzeba się przyjrzeć bliżej. 

Te ograniczające przekonania o niezasługiwaniu na coś i byciu nic nie wartym powstają w wyniku traum lub różnych wspomnień z dzieciństwa. Wystarczają zwykłe sytuacje, które dziecko interpretuje na swój sposób. Na przykład dostaje niskie oceny, jest krytykowane, czuje, że złe oceny oznaczają, że nie jest mądre, co w konsekwencji sprawia, że czuje się bezwartościowe. A potem te wszystkie uczucia i przekonania są przenoszone w dorosłe życie. 

Jak zbudować wiarę w siebie?

A jaka jest prawda? Prawda jest taka, że zawsze byłeś wystarczająco dobry. Zawsze zasługiwałeś na dobro, miłość, szczęście i życie marzeń. Zawsze tak było, jest i będzie. I czas w to uwierzyć.

Jak więc nauczyć się wiary w siebie?

 • pamiętaj, że żyjesz przede wszystkim dla siebie. Wybacz tym, którzy Cię skrzywdzili i rusz naprzód. Chowając urazę nie ranisz niekogo, tylko siebie. Czas odpuścić i zacząć nowe życie. 
 • wybacz także sobie wszystkie błędy, które popełniłeś. Zrobiłeś to, co w tamtym momencie wydawało Ci się najlepszym rozwiązaniem. Albo zwyczajnie nie wiedziałeś jak postąpić i się pomyliłeś. To już jest przeszłość. Napisz list do siebie, w którym piszesz, że sobie wybaczasz i zacznij od nowa. 
 • pisz codziennie w notatniku. Wypisuj ograniczające przekonania, które przychodzą Ci na myśl i zastępuj je pozytywnymi myślami. Rozmawiaj ze sobą na papierze. To bardzo skuteczna metoda, która przynosi jasność umysłu, porządkuje myśli i sprawia, że odkrywasz coraz to nowsze warstwy. 
 • powtarzaj i zapisuj afirmacje dotyczące pewności siebie codziennie. Najlepiej od razu po obudzeniu i chwilę przed snem. Np. „Bezpiecznie jest być pewnym siebie.”, „Zasługuję na miłość i szczęście.”, „Kocham i akceptuję siebie bezwarunkowo.” 
plannery-plan-with-justine

2 komentarze

 1. Czekamy na kolejny artykuł!

  1. Niedługo się pojawi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *