Jak zbudować pewność siebie?

pewnosc-siebie-kobieta-w-rozowej-marynarce-z-telefonem-i-kawa

Pewność siebie to jeden z wielu obszarów, nad którymi warto pracować, ponieważ przekłada się na wszystkie sfery naszego życia. Niskie poczucie własnej wartości wynika z przeszłych doświadczeń i wzorców myślowych, dlatego zmiana tego przekonania jest jak najbardziej możliwa. Jak więc zbudować trwałą i zdrową pewność siebie?

   

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to przekonanie, że jesteśmy ważni i wartościowi dokładnie tacy, jacy jesteśmy. To pełna akceptacja siebie – zarówno swoich zalet i słabości. Gdy jesteśmy pewni siebie umiemy wyznaczać zdrowe granice, realizujemy swoje cele, bo wiemy, że jesteśmy ich warci i podejmujemy decyzje wynikające z szacunku do siebie i innych.

Kiedy z kolei brakuje nam pewności siebie to często jesteśmy samokrytyczni i brakuje nam wiary we własne siły. Nie potrafimy mówić „nie” jeśli coś nam nie odpowiada i męczymy się z kompleksami. Nierzadko wstydzimy się tego, kim jesteśmy i co sobą reprezentujemy, dlatego ukrywamy się przed innymi wierząc, że w ten sposób się chronimy.

Zbudowanie pewności siebie jest kluczowe, by cieszyć się w pełni życiem i osiągać sukcesy we wszystkich dziedzinach życia. W końcu każdy chce czuć się wartościowy i kochany, ale żeby to osiągnąć musimy zacząć od zmiany siebie i swojego podejścia. Poznajcie więc praktyczne sposoby na to, jak wypracować poczucie własnej wartości.

   

Jak zbudować pewność siebie?

Pokochaj siebie bezwarunkowo

Miłość do siebie i pewność siebie są nierozerwalnie połączone. Pokochanie siebie bezwarunkowo to według mnie pierwszy i najważniejszy krok do zbudowania trwałej pewności siebie. Kluczem jest monitorowanie swoich myśli każdego dnia, powtarzanie pozytywnych afirmacji i zamienianie wszystkich negatywnych myśli na te pełne miłości. Dzień po dniu pracowanie nad swoimi myślami da niesamowite rezultaty. Mówmy więc do siebie z miłością, cieszmy się z naszym zdolności, akceptujmy słabości i budujmy wiarę w siebie.

Powtarzaj afirmacje na pewność siebie

Regularne powtarzanie afirmacji działa cuda, bo zmienia stare schematy myślowe, które nam nie służą. Afirmacje można stworzyć dla każdego obszaru życia, także dla pewności siebie. Staraj się każdego dnia powtarzać w myślach lub na głos pozytywne stwierdzenia odnośnie swojego wyglądu, umiejętności, inteligencji i wszystkiego, co dotyczy twojej osoby, by na stałe zmienić sposób w jaki postrzegasz siebie. Zainspiruj się moimi afirmacjami pewności siebie lub przygotuj własne.

Nie porównuj się z innymi

Każdy ma swoją wyjątkową drogę do przejścia i swoje własne lekcje do przerobienia. Wszystko dzieje się w idealnym miejscu i czasie. Zamiast porównywać się z innymi i odczuwać zazdrość, staraj się odczuwać inspirację. Jeśli ktoś ma coś, czego pragniemy, zacznij działać, by też to osiągnąć i ciesz się, że ktoś inny może się tym cieszyć i mógł cię zainspirować do zmiany. Obserwuj tylko osoby, które wywołują w tobie pozytywne emocje i skłaniają cię do pozytywnej zmiany.

   

Ćwicz pewność siebie

Pewność siebie nie pojawi się w nas nagle – musi być wyćwiczona. Najlepiej jest podejmować małe działania każdego dnia, dzięki którym będziemy coraz bardziej pewni siebie. Krok po kroku będziemy coraz bardziej wykraczać poza naszą strefę komfortu, aż uzbieramy pokaźną ilość doświadczeń, która wzmocni naszą wiarę w nas samych.

Upewnij się, że masz zdrowe relacje z innymi

Ludzie w naszym życiu są lustrzanym odbiciem tego, co sami o sobie myślimy. Niektórzy pokazują nam te dobre aspekty, a inni unaoczniają nam trudne obszary do przepracowania. Powiedz „nie” toksycznym relacjom, by nie ściągały cię w dół i nie utrudniały budowania pewności siebie, a jednocześnie zadbaj, by twoje myśli w stosunku do siebie samego nie były toksyczne i niszczące.

Nie szufladkuj się

Być może w przeszłości byłeś nieśmiałą osobą i brakowało ci asertywności. Może popełniłeś błąd, którego się wstydzisz lub naśmiewano się z ciebie w szkole. To jest już przeszłość. Pamiętaj, że to kim byłeś nie oznacza, że jesteś tą samą osobą teraz. Możesz stać się kim zechcesz. To, że inni widzą cię w dany sposób nie znaczy, że musisz ciągle dostosowywać się do ich wyobrażeń. Nie daj się zaszufladkować. Wszyscy nieustannie się zmieniamy, więc bądź nastawiony na rozwój i daj sobie szansę na zmianę.

Bądź sobą

Na koniec pamiętaj, żeby nie udawać nikogo, kim nie jesteś. Relacje z innymi ludźmi odzwierciedlają twoje relacje z samym sobą. Jeśli zaakceptujesz i pokochasz siebie w pełni to w twoim życiu pojawi się więcej wspierających ludzi okazujących ci miłość i akceptację. Doceniaj siebie na każdym kroku za to kim jesteś i ciesz się z każdego najmniejszego sukcesu.

Przeczytaj także:

plannery-plan-with-justine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *