Osiąganie sukcesu: 6 rzeczy, które cię przed tym blokują

planner-na-drewnianym-stole

Sukces dla każdego oznacza coś innego. Niezależnie jednak od znaczenia, które mu przypisujemy, istnieje szereg wspólnych czynników, które wpływają na to, czy będziemy w stanie go osiągnąć czy też nie. Poniżej znajdziecie 7 powodów, które blokują  ludzi przed realizacją celów. Czy któreś z nich są też częścią waszego życia? 

Przekonanie, że nie można zmienić siebie i swojego życia

Ci, którzy wierzą, że tacy po prostu są lub że ich życie jest jakie jest i nic nie mogą na to poradzić są więźniami swojego umysłu. Przekonanie, że nie można się zmienić, że coś jest częścią ciebie lub twojego życia na zawsze działa jak blokada. Tak naprawdę jedyną stałą rzeczą na tym świecie jest zmiana, a my jako ludzie jesteśmy bardzo „plastyczni”. Dlatego zmiana jest możliwa zawsze. Trzeba sobie to tylko uświadomić i podjąć decyzję, że pragniemy zmiany na lepsze i będziemy działać w tym kierunku. 

Na tym polega różnica między nastawieniem na trwałość (fixed mindset) i nastawieniem na rozwój (growth mindset). Osoby z pierwszej grupy twierdzą, że urodziły się jako konkretni ludzi w konkretnych okolicznościach i tacy już pozostaną. Warto jednak zdecydować, że chcemy należeć do grupy drugiej – tej, która chce się uczyć, zmieniać i wzrastać. Nasz umysł ma niewiarygodnie potężną siłę – do tego stopnia, że stajemy się tym, jak siebie postrzegamy, a nasze życie staje się tym, w co wierzymy. 

Obwinianie innych, nie branie odpowiedzialności za swoje życie

Każdy z nas ma inną ścieżkę, inną osobowość, inne plany i marzenia. Zaczynamy życie w różnych miejscach, rodzinach, okolicznościach. Niezależnie od tego, zawsze można wybrać co można zrobić z tym, co się ma, jak się rozwinąć lub zmienić życie na lepsze. Pozytywne nastawienie, nauka nowych umiejętności, poznawanie innych ludzi, posiadanie marzeń i dążenie do ich realizacje – to wszystko są wybory. Nie trzeba żyć cały czas w takich samych warunkach i obwiniać siłę wyższą czy los za to, że nasz ogród jest pełen chwastów, a czyjś pełen kwitnących róż. Obwinianie innych także zabiera nam moc, by zmienić nasze życie, bo postrzegając świat w ten sposób – oddajemy ster naszego życia innych ludziom. A to przecież my mamy władzę nad naszym światem. Zacznij tu gdzie jesteś, z tym co masz teraz, by popchnąć życie ku pozytywnym zmianom. 

Porównywanie się z innymi

Jest to niestety bardzo powszechne zjawisko, ale trzeba sobie uświadomić jak bardzo jest negatywne i że trzeba się go oduczyć. Porównywanie się do innych polega na powierzchownej ocenie życia innych ludzi, których często tak naprawdę nie znamy. To, co pokazujemy światu jest tylko niewielką cząstką nas samych, dlatego porównywanie do innych nie ma najmniejszego sensu. Analizujmy jak sami się zmieniamy w przeciągu tygodni, miesięcy, lat i to będzie najlepszy wyznacznik czy idziemy w dobrą stronę.

Przeczytaj także: 10 nawyków ludzi sukcesu

Strach

Strach jest naturalnym uczuciem, które ma nas chronić przed niebezpieczeństwem. Jednak we współczesnym świecie bardzo dużo strachu bierze się nie z realnych, fizycznych zagrożeń, ale z naszego umysłu. Boimy się porażki, boimy się oceny innych ludzi, boimy się tego, co nieznane. Kiedykolwiek czujemy strach, nawet jeśli jest zamaskowany pod innymi uczuciami, przeanalizujmy jaka jest jego pierwotna przyczyna i postarajmy się znaleźć dla niego alternatywne przekonanie oparte na miłości. Jest to ważne, ponieważ spełnianie marzeń idzie w parze z działaniem na nowe sposoby i wychodzeniem ze strefy komfortu, a strach będzie nas trzymał w miejscu, które wydaje nam się wygodne i bezpieczne. Na przykład będziemy chcieli zostać w pracy, które nie lubimy, bo mamy bezpieczny etat, zamiast poszukać czegoś, co może nas spełniać. Kiedy nauczymy się działać pomimo strachu, będziemy żyć pełniejszym życiem i odniesiemy nasz wymarzony sukces

Brak pewności siebie i miłości niekochanie siebie

Poczucie własnej wartości i miłość do siebie są najważniejszym i najsilniejszym fundamentem. Dopiero na nim można budować swoje życie i swój sukces. Inaczej za często się karcimy, nakładamy na siebie zbyt dużo presji, za bardzo przytłaczają nas opinie innych ludzi. Kultywowanie nienawiści do samego siebie jest jedną z najbardziej toksycznych rzeczy jaką można robić. Żyjemy ze sobą cały czas, więc będąc nieustannie w negatywnym nastawieniu do siebie, jakie przyciągniemy zdarzenia i doświadczenia? Raczej nie pozytywne. 

Ograniczające przekonania

Nasze przekonania o sobie i o świecie kształtują to jak wygląda nasze życie. „Ten kto myśli, że może i potrafi – może i potrafi; a ten, kto myśli, że nie może i nie potrafi – nie może i nie potrafi.” Wierzymy w to, w co chcemy wierzyć. Przez rozmawianie ze sobą i obserwowanie swoich myśli i reakcji jesteśmy w stanie wychwycić, które przekonania kształtują naszą rzeczywistość. Wymaga to czasu i uważności, ale wychwycenie tych negatywnych przekonań o świecie i sobie samym i zamiana ich na pozytywne jest kluczowe, aby zmienić siebie i swoje życie na lepsze.

Bycie cynicznym i negatywnie nastawionym do wszystkiego i wszystkich powoduje, że dostrzegamy coraz więcej na co możemy narzekać. Nasze myśli kształtują naszą rzeczywistość. Osoby negatywnie nastawione nie komentują obiektywnie różnych zdarzeń i zachowań – oceniają je przez pryzmat swoich myśli i przekonań. Tak samo optymiści. Dlatego patrząc na jedno zdarzenie, dwie osoby mogą ocenić je na dwa zupełnie różne sposoby. Dlaczego więc nie wybierać świadomie pozytywnych myśli pełnych światła i miłości, które dadzą nam siłę, by żyć najlepiej jak to możliwe?

Mam nadzieję, że ten wpis był dla was wartościowy. Jeśli możecie się podpisać pod jednym lub kilkoma z tych punktów, teraz macie już czystą drogę, żeby nam nimi pracować. Życzę wam cudownego życia i odniesienia wymarzonego sukcesu.

Przeczytaj także: 30 afirmacji sukcesu i realizacji marzeń

plannery-plan-with-justine

2 komentarze

  1. Ten blog odniesie sukces
    👍

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *