Niedzielna rutyna: jak odpocząć i przygotować się na nowy tydzień?

niedzielna-rutyna

Niedziela często przepełniona jest myślami o pracy czy nadchodzących obowiązkach, w związku z czym nie dajemy sobie w tym dniu naprawdę odpocząć. Ten dzień tygodnia daje nam okazję na głębszy wypoczynek i reset, ale wiele z nas z tego nie korzysta. Co powiesz na zrobienie metamorfozy swoim niedzielom? Poznaj poniższe pomysły i stwórz swoją niedzielną rutynę.

Możesz wykorzystać niedzielę, aby się zrelaksować, zadbać o swoje dobre samopoczucie i przygotować na nadchodzący tydzień. Dzięki temu poczujesz się wypoczęty i przygotowany na poniedziałek. Posiadanie dobrej niedzielnej rutyny zwiększa produktywność i poprawia samopoczucie. To czas, kiedy możesz przygotować swój umysł, swoje ciało, swoje mieszkanie i swój kalendarz na nowy tydzień. Zainspiruj się poniższymi pomysłami, aby stworzyć swoją własną idealną niedzielę.

Organizacja mieszkania

wstawienie-prania
Źródło: Pinterest

Wstawienie prania

Zrobienie prania w niedzielę sprawia, że nie musimy myśleć o tym w ciągu tygodnia. Zapewnimy sobie też zestaw świeżych ubrań, aby przypadkiem nie zabrakło nam odpowiedniego stroju w wybrany dzień. Przyjemnie jest też zmienić powłoczki, aby zasnąć w niedzielny wieczór w świeżutkiej pościeli.

sprzątanie-mieszkania
Źródło: Pinterest

Sprzątanie mieszkania

Niezależnie od tego czy będą to generalne porządki, czy tylko odłożenie rzeczy na swoje miesjce, uprzątnięcie przestrzeni wokół Ciebie wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie. Może nie każdy lubi samo sprzątanie, ale efektem jest czysta i uporządkowana przestrzeń, w której lepiej się myśli i spędza czas.

porzadki-na-komputerze
Źródło: Pinterest

Porządki na telefonie i komputerze

Zrobienie porządków w folderach na komputerze, w skrzynce mailowej czy na telefonie przynosi poczucie ulgi i organizacji. Dobrze jest w ten sposób przygotować się na nowy tydzień.

Coś dla ciała

joga
Źródło: Pinterest

Joga, rozciąganie lub inne ćwiczenia

Niedziela kojarzy mi się z relaksem, dlatego według mnie joga, rozciąganie lub inne delikatne ćwiczenia będą najlepsze na ten dzień. Możesz jednak wybrać dowolną aktywność fizyczną, która najbardziej Ci odpowiada, aby zatroszczyć się o swoje ciało.

Więcej o jodze znajdziesz w artykule: Joga dla początkujących: jak zacząć ćwiczyć jogę i jakie są jej zalety?

naturalny-manicure
Źródło: Pinterest

Domowe SPA

Manicure, maseczka, relaskująca kąpiel lub inny rodzaj domowego SPA to cudowny sposób na czas dla siebie i zadbanie o swoje ciało. Wybierz to zajęcie, na które akurat masz ochotę i doceń swoje ciało.

kawa-i-ciastka
Źródło: Pinterest

Jedzenie, które sprawia Ci radość

Parzenie kawy lub herbaty, przygotowanie wyjątkowego deseru czy zdrowego posiłku – poświęć więcej czasu na przygotowanie czegoś do jedzenia lub picia i rozkoszuj się smakiem.

spacer
Źródło: Pinterest

Spacer

Spacer jest wspaniałym pomysłem na niedzielną rutynę, ponieważ pozwala dotlenić organizm, pobudzić krążenie krwi, a także oczyścić umysł i uchwycić nowe pomysły. Spędź przynajmniej 10 minut na świeżym powietrzu, by poczuć orzeźwienie ciała i umysłu.

   

Coś dla ducha

medytacja
Źródło: Pinterest

Medytacja

Medytacja to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, aby wyciszyć umysł. Na najprostszym poziomie wspaniale relaksuje ciało i umysł. Na głębszym, pozwala połączyć się z naszym Wewnętrznym Ja.

Więcej o medytacji znajdziesz w artykule: Medytacja: podstawy. Jak medytowanie zmienia życie?

journaling
Źródło: Pinterest

Journaling

Do dziennika można przelać wszystkie męczące nas myśli, aby się od nich uwolnić. Można w nim zapisywać afirmacje, aby w pełni się na nich skupić. W dzienniku można także umieszczać swoje pomysły i zapisywać marzenia. Jest to wspaniałe narzędzie do poznania siebie i usłyszenia swojego głosu.

Więcej o pisaniu w dzienniku przeczytasz tutaj: Journaling – czemu służy prowadzenie dziennika?

bukiet-kwiatow
Źródło: Pinterest

Wdzięczność

Warto wprowadzić codzienny nawyk praktykowania wdzięczności, ale w niedzielę, kiedy zwykle mamy więcej czasu, możemy tworzyć listy wdzięczności. Polega to po prostu na tworzeniu list wszystkiego, za co jesteśmy wdzięczni, co pomaga nam doceniać małe wielkie rzeczy i uświadamia nam jak wiele w życiu mamy.

Więcej o wdzięczności dowiesz się z artykułu: Wdzięczność – najwyższe uczucie. Jak kultywować bycie wdzięcznym?

Coś na dobre samopoczucie

zeszyt-i-zestaw-olowkow
Źródło: Pinterest

Czas na hobby

Znalezienie więcej czasu na hobby to jedno z najprzyjemniejszych momentów moich niedziel. Szkicowanie, malowanie, granie na instrumencie, szydełkowanie, granie w gry, układanie puzzli – jakiekolwiek masz hobby, poświęć mu więcej uwagi. Warto jak najczęściej robić to, co sprawia nam radość. Jeśli nie masz jeszcze pasji, dowiedz się jak ją odkryć.

kobieta-czytajaca-ksiazke
Źródło: Pinterest

Czas na czytanie

Czytanie przenosi nas do innego świata. Wybierz lekturę, która pozytywnie na Ciebie wpłynie, da Ci zastrzyk inspiracji i będzie przytulnym momentem odpoczynku.

detoks-od-mediow-spolecznosciowych
Źródło: Pinterest

Detoks od mediów społecznościowych

Nasze życie praktycznie opiera się na technologii. Jeśli nie pracujemy przy komputerze, to oglądamy filmy, przeglądamy internet, gramy w gry albo scrollujemy na telefonie. Myślę, że niedziela to dobry dzień na zrobienie sobie jednodniowego detoksu przynajmniej od jednego z tych elementów.

Niedziela to czas kiedy siedzisz wygodnie i myślisz o wszystkich błogosławieństwach, które otrzymałeś. Kiedy uśmiechasz się na myśl o wszystkich rzeczach, które Cię cieszą.

Sera Train

Planowanie nowego tygodnia

podsumowanie-tygodnia
Źródło: Pinterest

Podsumowanie tygodnia i wyznaczenie nowych celów

Moja niedzielna rutyna zawsze zawiera zrobienie podsumowania tygodnia (najlepszych momentów, listy wdzięczności oraz wyzwań i lekcji). Po zrobieniu podsumowania przechodzę do wyznaczania celów na następny tydzień. Pomaga mi to żyć bardziej świadomie i z poczuciem, że zmierzam do moich marzeń.

planowanie-tygodnia
Źródło: Pinterest

Planowanie tygodnia

Kiedy masz wyznaczone cele na następny tydzień, możesz przejść do bardziej szczegółowego planowania, jeśli taka metoda Ci odpowiada. Możesz wpisać w kalendarz wszystkie obowiązki, umówione spotkania, ćwiczenia i inne zadania, które chcesz wykonać.

Ustal 3 priorytety na dany tydzień i na poniedziałek, żeby wiedzieć od czego zacząć i na czym chcesz się skupić.

plan-posilkow
Źródło: Pinterest

Planowanie posiłków

W niedzielę warto również wykonać plan posiłków na cały tydzień. Pomoże Ci to zrobić zakupy w przemyślany sposób, by nie marnować jedzenia oraz zaoszczędzić czas w ciągu tygodnia, który poświęciłbyś na wymyślanie, co przyrządzić na obiad.

plannery-plan-with-justine

Przeczytaj także: Znaczenie dni tygodnia – jaką energię ma każdy dzień i jak ją wykorzystać?

 

4 komentarze

  1. Pomysły, które są tu wymienione pojawiają się w wielu moich niedzielach. Miło, że nie tylko ja tak spędzam czas. Do tej pory nie planowałam reszty tygodnia w niedzielę, ale może czas zacząć taką praktykę.

    1. Cieszę się 🙂 Ja planuję w niedzielę, ponieważ jestem wtedy najbardziej zrelaksowana i pojawiają mi się ciekawe pomysły na tydzień 🙂

  2. Sprzątanie w niedzielę? Od zawsze dniem na to jest sobota, aby w niedzielę odpoczywać w czystym domu po rannej mszy.

  3. Do Kościoła idź🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *