Hygge – na czym polega duńska filozofia szczęścia?

hygge

Hygge to duński sposób na szczęśliwe życie. Choć nie posiada odpowiednika w polskim języku, oznacza wszystko to, co dotyczy prostych przyjemności, komfortu i przytulności. Dowiedz się, na czym dokładnie polega duńska filozofia szczęścia i jak wprowadzić ją do własnego życia.

Hygge wiąże się mocno z ideą romantyzowania życia. Meik Wiking w książce „Hygge. Klucz do szczęścia” określa tę ideę mianem „przytulności duszy”. Jest to styl życia, w którym celebruje się drobne chwile i stawia dobre samopoczucie na pierwszym miejscu. Chociaż słowo to wywodzi się z Danii, to prawdopodobnie każdy zasmakował głębokiego relaksu i bycia obecnym tu i teraz, spędzając czas samemu lub w towarzystwie najbliższych.

   

Na czym polega hygge?

Odnajdywanie szczęścia w codzienności – na tym właśnie polega hygge. Choć każdy może mieć własną interpretację, to idea ta opiera się przede wszystkim na takich scenach, jak czytanie książki pod kocem z filiżanką herbaty w dłoni, głęboka rozmowa z przyjaciółmi przy zastawionym stole czy siedzenie przy kominku z gorącą czekoladą. Hygge to pielęgnowanie spokoju i uważności, zwolnienie życiowego tempa i cieszenie się z drobnych przyjemności. W skrócie – jest to sztuka relaksu i pielęgnowania swojego dobrostanu.

Jak wprowadzić hygge do własnego życia?

Hygge w Polsce można kultywować z takim samym powodzeniem, jak w Danii. Aby odnaleźć wewnętrzną równowagę, szczęście i poczucie bezpieczeństwa, możesz stopniowo wprowadzać do swojego życia poniższe nawyki.

Dom jako bezpieczna przystań

W filozofii hygge duży nacisk kładzie się na poczucie bezpieczeństwa i wygody, które płyną z najbliższego otoczenia. We wnętrzach hygge dominuje biel i beż oraz naturalne materiały, takie jak drewno. Pojawia się też dużo dodatków (koce, poduszki, narzuty, kwiaty, świece), które sprawiają, że wnętrze staje się wyjątkowo przytulne. Zasady te możesz oczywiście dostosować tak, aby najbardziej odpowiadały Twojemu gustowi i sprawiały Ci jak najwięcej przyjemności. Aby dobrze wypocząć, zadbaj o to, by Twoje mieszkanie było oazą spokoju.

Wygospodaruj czas dla siebie

Mając już swoją idealną scenerię, najważniejsze jest wygospodarowanie czasu dla siebie i dla najbliższych. To od Ciebie zależy jakimi zajęciami go wypełnisz, ale najważniejsza jest intencja i uważność. To właśnie te pozornie drobne przyjemności tworzą całe życie. Warto je doceniać i korzystać z nich ile się da. Odpuść, pozwól sobie na relaks i lenistwo, zaopiekuj się sobą i spędź cenny czas z bliskimi na grach planszowych, śmiechu i głębokich rozmowach.

Świece we wnętrzu

Świece to nieodłączny element hygge. Ich ciepłe światło tworzy przytulną atmosferę i odmienia wnętrze mieszkania. Zanurz się w fotelu z ulubioną książką lub zjedz romantyczną kolację przy świetle świec, aby poczuć ich magię.

   

Książka i ulubiony napój

O każdej porze roku możesz sięgnąć po wciągającą lekturę i pyszny napój. Delektuj się każdym łykiem i każdą stroną. To jest czas tylko dla Ciebie. Bądź jak najbardziej obecny w danej chwili i ciesz się spokojem, który Cię otacza.

Cenny czas z bliskimi

W hygge niezwykle istotne są relacje z rodziną i przyjaciółmi. Zadbaj o wspólne aktywności na powietrzu i w domu – pikniki, wycieczki, granie w gry planszowe, wspólne gotowanie, wieczorne seanse filmowe i głębokie rozmowy. Dobre relacje z samym sobą i z najbliższymi przynoszą poczucie stabilności, bezpieczeństwa i miłości, o które w tej filozofii chodzi.

Jedzenie jest przyjemnością

Jedzenie jest kolejnym fundamentem hygge. Łączy ono bliskich przy wspólnym stole lub podczas gotowania, albo stanowi formę aktywnej medytacji jeśli gotujemy w pojedynkę. Eksperymentuj – gotuj i piecz, co dusza zapragnie. Niech jedzenie będzie dla Ciebie przyjemnością.

Hygge przez cały rok

Przytulność kojarzy się głównie z jesienią i zimą, ale hygge można praktykować cały rok. Zrobienie domowych lodów, piknik z przyjaciółmi, plecenie wianków z kwiatów, huśtanie się na hamaku czy wycieczka rowerowa – to wszystko wpisuje się w filozofię hygge. Najważniejsze to pamiętać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z życia każdego dnia.

Nastawienie to podstawa

W tym stylu życia nie chodzi tylko o świeczki, książki i domowe posiłki. Najważniejsze jest Twoje podejście do życia. Chodzi o to, aby czerpać przyjemność z codziennych chwil, zamiast ciągle gonić za czymś, czego jeszcze nie mamy. Ważne jest być obecnym tu i teraz, ponieważ właśnie teraz toczy się Twoje życie. Hygge można dostosować do własnych upodobań. Najważniejsze to zatroszczyć się o pozytywną relację z samym sobą oraz bliskimi i czerpać z nich mnóstwo satysfakcji. Zbudowanie swojego przytulnego miejsca na tym świecie da fundament szczęśliwego życia.

Przeczytaj także:

 

3 komentarze

  1. „gotuj i piecz, co dusza zapragnie. Niech jedzenie będzie dla Ciebie przyjemnością.” – pizza haha

    1. Ten post już nawet jest przytulny , pięknie opisane . Dziękuję

      1. Dziękuję! ❤️❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *