Jak otworzyć się na zmiany i dlaczego warto to zrobić?

kobieta-w-bialej-sukience-trzyma-kapelusz-slomkowy-i-kwiaty

Zmiana jest naturalną częścią życia i akceptując tę prawdę, możemy się rozwijać, uczyć i osiągać nasze cele i aspiracje. Choć bywa niekomfortowa, prowadzi nas do głębokiego rozwoju osobistego i bardziej satysfakcjonującego życia. W końcu tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do naszych wymarzonych destynacji i spełnić nasze marzenia. Jak więc się otworzyć się na zmiany?

W tym artykule:

 1. Dlaczego zmiany są ważne?
 2. Dlaczego ludzie nie lubią zmian?
 3. Kiedy przychodzi pora na zmiany?
 4. Jak otworzyć się na zmiany?
   

Dlaczego zmiany są ważne?

Z jednej strony nasze życie się zmienia i zmusza nas do dostosowania się do nowej sytuacji. Z drugiej strony są zmiany, których chcielibyśmy się podjąć, ale się ich obawiamy. Niezależnie od charakteru zmian życiowych, są one ważne, ponieważ pozwalają nam się uczyć i rozwijać. Brak zmian często prowadzi do uczucia stagnacji, braku satysfakcji, znudzenia i frustracji.

Zmiany mogą być również okazją do samopoznania i nowych doświadczeń. Otwierajac się na nie, poszerzamy swoje horyzonty, rozwijamy nowe umiejętności i odkrywamy różne aspekty siebie i otaczającego nas świata.

Co więcej, zmiany życiowe mogą mieć kluczowe znaczenie dla osiągnięcia osobistych celów i aspiracji. Niezależnie od tego, czy chodzi o wybór nowej ścieżki kariery, założenie rodziny, czy podróż do nowego kraju, wprowadzanie zmian w życiu prowadzi do bardziej satysfakcjonującego życia, ponieważ realizujemy swój potencjał.

„Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze.
Zamiast tego daj się ponieść życiu.
I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami.
Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?”

— Elif Şafak

Dlaczego ludzie nie lubią zmian?

Ludzie często opierają się zmianom, ponieważ mogą one być niekomfortowe i niepewne. Zmiany mogą stanowić wyzwanie dla naszych przekonań, nawyków i rutyny oraz wymagać od nas dostosowania się do nowego sposobu działania. Może to być przytłaczające i wywoływać lęk, stres czy niepokój.

Co więcej, ludzie są niechętni wobec zmian, ponieważ boją się nieznanego lub martwią się potencjalnym ryzykiem i konsekwencjami. Mogą czuć się na tyle przyzwyczajeni do swojej obecnej sytuacji, że wolą znane trudności od nieznanego spełnienia. Jednocześnie, obawiają się, że jakakolwiek zmiana doprowadzi do gorszych rezultatów.

Innym powodem, dla którego ludzie opierają się zmianom, jest to, że mogą one wymagać wysiłku i energii. Zmiana nawyków lub rutyny wymaga dyscypliny i zaangażowania, które czasem mogą być trudne do utrzymania. Nawet jeśli według prawa przyciągania, zmiana okoliczności następuje w wyniku zmiany sposobu myślenia, nadal jest to coś, czego musimy się podjąć i pozostać w tym wytrwałym.

Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, to dobre miejsce, aby zacząć.
Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie się liczył jutro.”

— Andrew Matthews

Kiedy przychodzi pora na zmiany?

Całe życie się rozwijamy. Kiedy wyrastamy z naszej poprzedniej wersji siebie, przychodzi czas, żeby narodzić się na nowo. Aby tak się stało musimy zaakceptować to, że ciągle się zmieniamy i otworzyć się na to, co nowe. Trzymanie się kurczowo przeszłości trzyma nas ciągle jedną nogą w starej wersji naszego życia i nie pozwala ruszyć naprzód. Aby stworzyć coś nowego, musimy porzucić poprzednie wzorce myślowe.

Ludzie często pragną, aby zmieniły się ich okoliczności, podczas kiedy oni pozostaną tacy sami. Możemy nawet nieświadomie w ten sposób postrzegać życie, ale ono tak nie działa. To my musismy się zmienić, żeby nasza rzeczywistość mogła się zmienić. Kiedy opieramy się tym zmianom, tworzymy opór i wszelki dyskomfort w naszym życiu. Żyjemy w przeszłości, kiedy nasza dusza jest gotowa na kolejny rozdział.

   

Jak otworzyć się na zmiany?

Otwarcie się na zmiany wymaga akceptacji niepewności i gotowości do zakwestionowania starych przekonań i nawyków. Musimy otworzyć się także na nowe możliwości i doświadczenia. Oto kilka motywujących porad jak zaakceptować zmiany w życiu:

 1. Zmień perspektywę – wszystko w życiu jest kwestią perspektywy. Zamiast postrzegać zmiany jako zło konieczne, spróbuj spojrzeć na nie jak okazję do wzrostu i krok w kierunku wymarzonego życia. Jeśli coś zmienia się na gorsze, być może Wszechświat próbuje Cię z danej sytuacji wypchnąć, abyś powrócił na dobre tory.
 2. Zaakceptuj zmiany – życie zawsze będzie się zmieniać, ponieważ my non-stop ewoluujemy. Zamiast walczyć z tym, co nieuniknione, spróbuj zaakceptować to, co się dzieje i skupić się na tym, co można zrobić, aby przystosować się do nowej sytuacji.
 3. Zachowaj pozytywne podejście – staraj się zachować pozytywny stosunek do zmian i szukać pozytywnych aspektów nowych sytuacji. Często zmiana oznacza nowe możliwości, które warto wykorzystać.
 4. Wyznacz cele – zastanów się, co chcesz osiągnąć w nowej sytuacji i wyznacz kroki, które pomogą Ci się tam dostać. Mając konkretne cele przed sobą, łatwiej będzie Ci zmotywować się do działania.
 5. Otwórz się na wsparcie bliskich – jeśli chcesz wdrożyć zmiany do swojego życia i potrzebujesz motywacji, poproś bliską osobę o wsparcie i zachętę. Może razem rozpoczniecie wprowadzanie zmian? A jeśli doszło do zmian w twoim życiu, na które nie czujesz się gotowy, przyjaciele i rodzina mogą okazać się nieocenionym wsparciem.
 6. Utrzymuj równowagę – zmiany mogą być stresujące, dlatego ważne jest, aby zadbać o swoją równowagę emocjonalną i fizyczną. Staraj się dbać o swoje zdrowie, odpoczywać i spędzać czas na aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność (zobacz także: Jak zadbać o siebie na 8 pięknych sposobów?)
 7. Bądź otwarty na błędy – popełnianie błędów jest częścią procesu uczenia się. Nie bój się popełniać błędów, ale staraj się wyciągać wnioski i uczyć się na nich.
 

Przeczytaj także: Jak czerpać satysfakcję z nauki i pozwolić sobie być początkującym?

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *