Jak zadbać o siebie na 8 pięknych sposobów?

jak-zadbac-o-siebie

Jak najlepiej zadbać o siebie? Spokojny wieczór z herbatą i książką, rozmowa z przyjacielem, relaksująca kąpiel. Wydaje się, że takie formy odpoczynku wystarczają, by przywrócić spokój i radość do życia. I chociaż są to cudowne sposoby na odprężenie, to myślę, że nie wyczerpują tematu dbania o siebie. Poniżej przedstawiam 15 sposobów na to jak według mnie zadbać o siebie w pełni.

   

Rozmawiaj ze sobą

Rozmawianie ze sobą szczerze to jeden z filarów dbania o siebie. Musimy stać się swoimi przyjaciółmi, czyli nie karcić się za każdy błąd, potknięcie czy gorszy dzień. Mówmy do siebie jak do przyjaciela, sami siebie podnośmy na duchu i bądźmy dla siebie łagodni. Ale przede wszystkim odkrywajmy, co kryje się w naszym sercu, czego pragniemy, jak się czujemy, co powoduje, że jesteśmy źli, smutni, szczęśliwi czy zazdrośni.

Poznawajmy siebie, by zrozumieć swoją drogę. Co chcemy w sobie udoskonalić? A co już w sobie uwielbiamy? Co chcemy osiągnąć? Czego nam brakuje? Na czym nam zależy? Częste rozmawianie ze sobą przynosi często klarowność i nasza droga przez życie wydaje się mniej kręta. Oprócz rozmawiania można prowadzić dziennik, o czym więcej piszę w artykule o journaling.

Zacznij działać w kierunku swoich marzeń

Dbanie o siebie obejmuje także stawianie kroków naprzód w kierunku swoich marzeń. Czasem jesteśmy wykończeni zbyt dużą ilością pracy, a czasem, paradoksalnie, jesteśmy wyczerpani jeśli nie działamy. Takie zmęczenie mentalne wynika z tego, że zwątpiliśmy i porzuciliśmy nasze marzenia, albo wydaje się nam, że osiągnięcie ich wymaga zbyt dużego zachodu. Ale stawianie nawet małych kroków w kierunku marzeń dostarcza tej radości życia, której pragniemy, bo zaczynamy się spełniać. Sięgając po to, czego pragnie nasza dusza, dbamy o nasze dobre samopoczucie.

Przeczytaj także: Tablica marzeń – krok po kroku. Idealne zajęcie na refleksję i czas w domu

Znajdź swoje hobby

Odkryj coś, co sprawia, że życie mieni się wszystkimi kolorami, a Ty nie możesz doczekać się, by przysiąść do swojej ulubionej czynności. Posiadanie hobby daje nam poczucie celowości, spełnienia, ale także świetnie relaksuje i cieszy, a wszystko, co sprawia, że się uśmiechamy jest skarbem, który warto w życiu mieć.

   

Zadbaj o odpowiednią dietę, ćwiczenia i sen

O tych elementach dbania o siebie wszyscy wiedzą, ale nie wszyscy się do nich stosują. A wiadomo przecież, że zdrowie jest skarbem i powinniśmy dbać o nie najlepiej jak możemy. Nie trzeba być tutaj rygorystycznym, bo nadmiar także szkodzi, ale zadbanie o codzienną dawkę ruchu, zdrowy sen i jedzenie np. zgodnie z zasadą 80/20 (czyli w 80% zdrowo, w 20% pozwalając sobie na zachcianki) to już wspaniały fundament zdrowia, który warto zbudować.

Przeczytaj także: Jak dbać o zdrowie – lista wskazówek i afirmacji na przyciągnięcie pełni zdrowia

Zadbaj o zdrowie mentalne

Stres jest obecny w życiu każdego człowieka, natomiast różni się jego nasilenie. Myślę, że każdy powinien przeanalizować wszystkie czynniki stresowe w swoim życiu i szczerze przez sobą przyznać czy którychś nie da się wyeliminować. Jeśli praca jest koszmarem to naprawdę warto szukać i próbować innych zajęć dla swojego własnego dobra i zdrowia.

Ze względu na dużą ilość stresu i szybką prędkość życia w obecnych czasach, myślę, że bardzo wartościowe jest znalezienie swoich własnych sposobów jego rozładowania. Dla mnie są to przede wszystkim joga, medytacja, głębokie oddychanie i długie spacery. Każdy może znaleźć swój własny sposób, ale pamiętajmy, żeby był to zdrowy i budujący nawyk, bo tylko takie będą naprawdę skuteczne.

Przeczytaj także: Sposób na problemy: moje trzy sprawdzone metody

Wprowadź równowagę do życia

Równowaga w życiu jest podstawą, dlatego aby zadbać o siebie należy wprowadzić równowagę do swojego życia. Za dużo wyzwań w życiu to za dużo stresu, a zbyt mało zajęć powoduje często apatię, zniechęcenie i po prostu znudzenie życiem. Zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem sprawi, że nie wypalimy się na starcie.

   

Czysta przestrzeń = czysty umysł

Porządkowanie życia można zawsze zacząć od porządkowania swojego otoczenia. Myślę, że jest to piękny i namacalny sposób, by dokonać zmiany w życiu i zadbać o siebie. Oczyszczamy się ze starej energii, z nagromadzonych rzeczy i wprowadzamy porządek do życia robiąc miejsce na coś nowego i na dobre zmiany.

Pamiętaj o tym, by się bawić

Życie kryje w sobie tyle skarbów, a jednym z nich jest uśmiech i zabawa. Myślę, że częścią dbania o siebie jest powrót do dzieciństwa, znalezienie czasu na gry, zabawy, lenistwo i dużo, dużo śmiechu. To także bycie uważnym, cieszenie się wstającym rano słońcem, świeżo parzoną kawą, spojrzeniem ukochanej osoby. Innymi słowy – docenianiem tego, co mamy i braniem życia mniej poważnie.

Przeczytaj także: Wdzięczność – najwyższe uczucie. Jak kultywować bycie wdzięcznym?

plannery-plan-with-justine
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *