Jak stworzyć własny plan rozwoju osobistego?

różowe akcesoria planowania

Plan rozwoju osobistego to nic innego jak rozpisanie swoich celów, marzeń i zmian, które chcemy wprowadzić, aby poprawić jakość swojego życia. Tworzymy go sami dla siebie z intencją, by wprowadzić realne zmiany na lepsze. Dowiedz się jak krok po kroku stworzyć plan rozwoju osobistego, który będzie na tyle jasny i przystępny, że z chęcią będziesz go realizował.

Każdy z nas jest twórcą swojego życia i ma realny wpływ na to, jak to życie wygląda. Dlatego tak ważne jest zaobserwowanie obszarów do zmiany lub poprawy, rozpisanie kroków działania, ustalenie priorytetów i wprowadzanie tych zmian krok po kroku. Plan rozwojowy może dotyczyć wybranego zagadnienia, konkretnej sfery życiowej lub być całościowym planem obejmującym wszystkie nasze obecne plany.

   

Na czym polega rozwój osobisty?

Być może chcesz dokonać zmian, ale nigdy nie wiesz od czego zacząć. Może przytłaczają Cię wszystkie zmiany, które chcesz wprowadzić. A może na początku jesteś podekscytowany zmianami, ale z czasem tracisz z oczu swój cel. Jeśli któreś z tych zdań odnosi się do Ciebie, plan rozwoju osobistego może stać się dla Ciebie niezwykle przydatnym narzędziem.

Rozwój osobisty to znacznie więcej niż czytanie poradników czy medytacja. Za rozwojem osobistym stoi przede wszystkim intencja, by ulepszyć swoje życie i stać się lepszą wersją siebie. Dopiero z tej intencji i wiary w jej spełnienie mogą wychodzić wspierające ją działania powodujące realne, pozytywne zmiany.

U podstaw rozwoju osobistego leży poprawa jakości myśli, nawyków, przekonań wewnętrznych, nastawienia i zachowań. Wymaga zaangażowania i samodyscypliny, ale przede wszystkim wiary, że nasz cel jest możliwy do zrealizowania. Co więcej, chęć zmiany powinna wynikać z miłości do siebie, a nie z faktu, iż czegoś w sobie nie lubimy i chcemy się tego pozbyć.

Aby naprawdę rozwijać się jako osoba, musisz aktywnie pracować nad własnym rozwojem. Każda osoba jest twórcą własnego życia i równocześnie pozwala innym na bycie twórcami ich życia i podejmowanie swoich decyzji, nierzadko bardzo odmiennych od naszych. W związku z tym nie wszystkie porady, które otrzymujesz będą słuszne dla Ciebie. I nie wszystkie doświadczenia, o których słyszysz muszą być także Twoim udziałem. Ty sam zawsze wiesz, co dla Ciebie najlepsze i w oparciu o tę wiedzę czy intuicję należy przygotować plan rozwoju.

Najważniejszą częścią rozwoju osobistego jest samoświadomość. Potrzebujesz również zdrowego sposobu myślenia, który zachęca Cię do pozytywnych zmian (growth mindset), zamiast przekonania, że nie masz wpływu na swoje życie i tylko reagujesz na to, co Cię spotyka.

Przeczytaj także: Cytaty o rozwoju osobistym – 33 inspirujące cytaty, które zmotywują Cię do pozytywnych zmian

Jak stworzyć plan rozwojowy?

Plan rozwoju osobistego to narzędzie, które pomoże Ci określić, co chcesz zmienić, abyś następnie mógł wcielić te zmiany w życie. Jest to określenie w jasny sposób jakie są Twoje cele i jak przejść z punktu A do B. Jak przygotować taki plan?

Krok 1: Wypisz swoje cele długoterminowe.

Wyobraź sobie siebie z przyszłości i odpowiedz na następujące pytania:

  • Kim jesteś i co osiągnąłeś?
  • Z czego jesteś dumny?
  • Co sprawia Ci najwięcej radości?
  • Kto jest w Twoim życiu?
  • Jakim jesteś człowiekiem?
  • Jakie są Twoje nawyki?
  • Jak wygląda Twój przeciętny dzień?

W oparciu o odpowiedzi na te pytania rozpisz swoje cele długoterminowe z zakresu kariery, związków, zdrowia, hobby/czasu wolnego, domu, duchowości – zapisz w punktach, co chcesz osiągnąć w tych obszarach. Pamiętaj, że cele te mogą zmieniać się na przestrzeni miesięcy czy lat, dlatego plan ten zawsze można dostosować do nowych pragnień.

Możesz dodatkowo skorzystać z poniższego ćwiczenia i ocenić każdy z wymienionych obszarów od 1 do 10.

Krok 2: Wybierz obszar, nad którym chcesz pracować

Mając listę swoich celów, możesz określić, który obszar życiowy jest dla Ciebie na ten moment najważniejszy. To na nim skupisz wtedy swoją uwagę. Oczywiście możesz pracować nad kilkoma obszarami na raz, ale z reguły łatwiej jest osiągnąć cel jeśli koncentrujesz się na nim bez większej ilości rozpraszaczy. Polecałabym wybranie maksymalnie 2-3 obszarów do pracy. Możesz zacząć od tych, które w poprzednim ćwiczeniu oceniłeś najsłabiej albo od tych, które najbardziej Cię ekscytują.

Krok 3: Podziel cele na mniejsze zadania

Po wyborze konkretnego obszaru, przyjrzyj się przypisanym do niego celom. Zastanów się w jakim miejscu znajdujesz się teraz i co musisz zrobić, aby dotrzeć tam, gdzie chcesz być. Następnie zastanów się jak możesz podzielić te cele na mniejsze zadania.

Postaraj się, aby zadania były naprawdę małe i jasno rozpisane, żebyś miał większą motywację do ich wykonania. Możesz określić je w oparciu o metodę SMART. Wśród zadań mogą być także umiejętności, których musisz się nauczyć lub nawyki, które powinineś praktykować.

   

Krok 4: Stwórz plan działania

Ustal ramy czasowe, w których będziesz pracować. 6-8 tygodni to dobry czas, aby naprawdę zobaczyć postęp. Głównym celem jest tutaj zwiększenie zadowolenia z obszaru, nad którym pracujesz o 1-2 punkty.

Następnie stwórz zarys swojego osobistego planu rozwoju. Oto, co powinieneś uwzględnić:

  • Wybrany obszar
  • Obecną ocenę obszaru (np. 6 w skali 10)
  • Ocenę, którą chcesz osiągnąć (np. 8 w skali 10)
  • Ramy czasowe
  • Kroki działania
  • Codzienne nawyki

Taki plan wykonaj osobno dla każdego wybranego przez Ciebie obszaru.

Krok 5: Wprowadzaj plan w życie

W tym momencie masz już gotowy szczegółowy plan rozwoju osobistego. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wcielić go w życie:

  1. Umieść zadania w swoim kalendarzu, aby być na bieżąco z planem. Ustal deadline’y lub przypisz zadania do konkretnych dat.
  2. Dodaj w telefonie przypomnienia codziennych nawyków, których chcesz się trzymać lub prowadź sekcję śledzenia nawyków w planerze.
  3. Wydrukuj swój osobisty plan rozwoju i umieść go w miejscu, w którym będziesz go widzieć każdego dnia.
  4. Znajdź kogoś, kto będzie Cię motywował. Jeśli masz trudności z trzymaniem się własnych planów, powiedz przyjacielowi lub partnerowi o swoich celach. Możesz nawet zachęcić go/ją do wykonania własnego planu rozwoju osobistego i działania razem z Tobą.
  5. Za 6 tygodni ponownie wykonaj ćwiczenie. Umieść datę w swoim kalendarzu, kiedy ocenisz swoje postępy. Nanieś poprawki do planu, doceń się za włożony wysiłek i ustal kolejne mini cele.
 

To również może Cię zainteresować:

plannery-plan-with-justine
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *