Ikigai – na czym polega japońska filozofia szczęścia?

ksiazka-ikigai-na-biurku-obok-laptopa-i-rosliny

Ikigai to nasz osobisty powód do życia. Zostało ono uznane za japońską filozofię szczęścia, ponieważ skupia się na odkryciu życiowej radości i spełnienia, by móc cieszyć się pełnią życia. Odnalezienie zajęć, które są dla nas ważne i wartościowe ma przynosić długotrwałe szczęście. Dowiedz się jak znaleźć własne ikigai.

   

Czym jest ikigai?

Japońska filozofia ikigai wywodzi się z okresu Heian trwającego od roku 794 do 1185, który nazywany jest złotym wiekiem Japonii. Samo słowo ikigai odnosi się do sensu życia i poczucia spełnienia. Najbardziej kojarzona jest z tym terminem, spopularyzowana w książce „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, wyspa Okinawa będąca jedną z Niebieskich Stref, gdzie przeciętna długość życia jest znacznie wyższa niż średnia światowa.

Ikigai ma swoje początki w tradycyjnej medycynie japońskiej, która rozpoznaje głębokie połączenie stanu psychicznego ze stanem fizycznym. To właśnie w dbaniu o swoje dobre samopoczucie ma leżeć klucz do szczęścia i długowieczności.

Według Michiko Kumano, ikigai to szczęście wynikające z oddawania się czynnościom, które sprawiają nam przyjemność, co jednocześnie przynosi poczucie spełnienia. To radość, która pojawia się, gdy ludzie realizują swoje pasje. Czynności, które generują uczucie ikigai nie są nam narzucone, ale raczej spontaniczne i podejmowane z własnej woli. Nie chodzi tutaj o doświadczanie krótkotrwałej przyjemności, ale o odkrycie swojego sensu, co z kolei przynosi poczucie dobrze przeżytego i spełnionego życia.

W Japonii koncept ikigai spopularyzowała psychiatra Mieko Kamiya w książce z 1966 roku pt. „Ikigai ni tsuite”. Opisała w niej, że większość ludzi posiada jeden odgórny cel czy motywację, która powoduje u nich ikigai. Ta pasja może wywodzić się u każdego z innego źródła:

  • doświadczeń
  • wspomnień
  • zdrowia
  • hobby
  • członków rodziny
  • przyjaciół
  • roli społecznej
  • wizji przyszłości
  • wyobraźni

Niezależnie od tego, co jest źródłem naszego ikigai, powoduje ono w nas:

  • chęć samorealizacji i inspiracji do życia
  • poczucie spełnienia w życiu codziennym
  • motywację do życia
  • sens istnienia
  • poczucie kontroli

W kulturze japońskiej ludzie wiążą swoje szczęście i dobre samopoczucie ze swoim ikigai. W tym znajdują swój cel i pozostają silni nawet w obliczu bardzo stresującego życia codziennego. Ta wytrzymałość, dyscyplina i determinacja, z których słynie wielu Japończyków, może wywodzić się z odnalezionego ikigai.

   

Cztery elementy ikigai

Ikigai to wartość, którą można znaleźć w codziennym życiu. Mogą nią być małe codzienne chwile, ale też duży cel, który sobie przypisaliśmy. Może się on oczywiście zmieniać na przełomie lat, ale kluczem jest odnalezienie swojego prywatnego szczęścia i pielęgnowanie go.

W ostatnich latach bardzo popularny stał się poniższy diagram, który został przypisany filozofii ikigai, ale tak naprawdę stworzył go hiszpański astrolog Andrés Zuzunaga. Mimo wszystko zamieszczam go poniżej, ponieważ może stanowić dodatkową pomoc w odnalezieniu swojej pasji lub idealnej pracy.

diagram-venna
Diagram Venna autorstwa Andrésa Zuzunaga

Diagram zawiera nakładające się na siebie sfery skłaniające ku odpowiedzeniu sobie na takie pytania: 

  • Co kochasz robić?
  • W czym jesteś dobry?
  • Czego potrzebuje świat?
  • Za co możesz otrzymać zapłatę?

Należy pamiętać, że zestawienie wszystkich 4 elementów zdecydowanie pomaga odkryć swoją idealną ścieżkę kariery, natomiast odhaczenie wszystkich pól nie jest warunkiem odczuwania ikigai.

Przykłady ikigai

Przykładem ikigai może być radość z małych codziennych chwil, np. spaceru z psem, delektowania się poranną kawą, czytania powieści przed snem czy po prostu wpatrywania się w niebo. Dostrzeżenie wartości w tych momentach może być tym, co codziennie inspiruje nas do dalszego doświadczania życia.

Ikigai to też duży cel, który sobie postawimy, jak w przypadku studenta, który pilnie się uczy, by wykonywać swój wymarzony zawód albo marzenie o zmianie kariery, które powoduje w nas motywację, by się dokształcać w innej dziedzinie.

To również babcia, która chce zachować dobre zdrowie, a jej motywacją jest siła do cotygodniowej zabawy z wnukami. Albo matka, która jest zmotywowana, by zapewnić swoim dzieciom najlepsze dzieciństwo, edukację i start w dorosłość.

Ikigai może się opierać na pomaganiu innym albo rozwoju osobistym. Może też być powiązane z pracą lub nie musi przynosić żadnych korzyści pieniężnych. Najważniejsza jest płynąca z niego motywacja i poczucie sensu życia. Wszystko, co daje radość, a jednocześnie napędza do dalszego rozwoju, można opisać jako ikigai.

   

Jak odkryć własne ikigai?

Poniżej znajdziecie listę porad, które pomogą Wam odkryć własne źródło ikigai.

  1. Naucz się być sobą – akceptacja siebie takim, jakim się jest to kluczowy element, ponieważ ikigai wypływa z naszego wnętrza. Nie możemy się na dłuższą metę oszukiwać lub realizować marzeń innych ludzi, zamiast naszych własnych. Nie odnajdziemy w nich pasji, szczęścia ani motywacji. Wsłuchaj się w siebie i pozwól swojemu prawdziwemu ja rozkwitnąć.
  2. Zrób listę swoich wartości – określ, co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze. Możesz skorzystać z powyższej listy do pomocy. Znając rzeczy najdroższe Twojemu sercu, łatwiej będzie Ci określić Twój odgórny cel i motywację.
  3. Znajdź czas na hobby – jeśli nie czujesz się spełniony w pracy, wygospodaruj codziennie wieczorem czas na to, co faktycznie sprawia Ci radość. Próbuj różnych rzeczy, aż w końcu znajdziesz to, co pokochasz.
  4. Zacznij od małych kroków – wszyscy wiemy, że rozpoczynając podróż w jakiejś dziedzinie potrzeba czasu i wysiłku, aby stawać się coraz lepszym. Rozwijaj swoje umiejętności dzień po dniu i skupiaj się w pełni na wykonywanym zajęciu. Mniej zwracaj uwagę na efekt, a więcej na doświadczenie.
  5. Odpowiedz na pytania z diagramu Venna – udziel odpowiedzi na 4 pytania, o których pisałam wyżej, by zyskać klarowność odnośnie tego, czym chcesz się zajmować.
  6. Bądź obecny tu i teraz – naucz się cieszyć chwilą. Bierz każdy dzień jaki jest i ciesz się z tego, co najlepsze. Bycie obecnym w teraźniejszości otwiera oczy na pozytywne doświadczenia i okazje.
 

Przeczytaj także:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *