Czakry: czym są i dlaczego powinniśmy zadbać o ich odblokowanie i zbalansowanie?

czakry

Czakry to ośrodki energii życiowej w ciele. Tak naprawdę jest ich niezliczona ilość, ale wyróżniamy 7 głównych rozmieszczonych wzdłuż kręgosłupa – czakrę podstawy, sakralną, splotu słonecznego, serca, gardła, trzeciego oka i korony. Każda z nich ma swoją określoną wibrację i odpowiada za utrzymanie nas w najlepszym stanie fizycznym, psychicznym i duchowym. Często dochodzi jednak do zablokowania przepływu naszej energii życiowej, np. poprzez bagaż emocjonalny, którego się uporczywie trzymamy. 

Spis treści:

  1. Czakry – dlaczego ich oczyszczenie jest ważne?
  2. Czakra podstawy
  3. Czakra sakralna
  4. Czarka splotu słonecznego
  5. Czakra serca
  6. Czakra gardła
  7. Czakra trzeciego oka
  8. Czakra korony

Czakry pochodzą z religii dharmicznych. Dharma z kolei posiada wiele znaczeń, ale odnosi się głównie do wykonywania swoich powinności i rozwoju według podstawowych praw karmicznych, od których zależy wszystko w świecie.

Od stosowania się do tych powszechnych zasad zależy nasze szczęście i spełnienie. Wśród nich wyróżnia się:

  • cierpliwość
  • przebaczenie
  • samokontrolę
  • uczciwość
  • świętość
  • kontrolę nad zmysłami
  • rozsądek
  • wiedzę
  • prawdomówność
  • brak gniewu

Czakry są kojarzone z konkretnymi emocjami, schematami myślowymi, a także narządami i gruczołami w ciele. Jeśli zauważamy, że nasze ciało lub psychika są osłabione, warto spojrzeć na to z perspektywy holistycznej – wszystko bowiem co myślimy i odczuwamy na poziomie emocjonalnym odzwierciedla się w naszym ciele, ponieważ wszystko jest ze sobą połączone. Za jakie obszary życia odpowiada więc każda z czakr i do czego może prowadzić brak równowagi w przepływie energii? 

   

Czakry – dlaczego ich oczyszczenie jest ważne?

Wszyscy jesteśmy energią i wszystko, co istnieje jest energią. Mamy fizyczne ciało, ale składamy się także z ciała subtelnego (energetycznego), którego nie możemy dotknąć, ale go doświadczamy. Kiedy przepływ naszej energii życiowej jest zaburzony, zaczyna na tym cierpieć nie tylko nasza psychika, ale także ciało. Osiągnięcie równowagi wewnętrznej sprawia, że nasz organizm się oczyszcza, doświadczamy pełni zdrowia i spokoju umysłu, kultywowanie zdrowych nawyków przychodzi nam z łatwością i jesteśmy zadowoleni z życia. 

Zbalansowane czakry to:

  • dobra jakość snu
  • zdrowe ciało
  • zadowolenie z życia
  • energia życiowa na optymalnym poziomie
  • lepsza koncentracja
  • silna intuicja
  • poczucie przynależenia, połączenia z Wszechświatem, bycia ważną częścią czegoś większego
  • brak lęku, niezachwiana pewność w to, że otacza nas dobro i miłość

1. Czakra podstawy

Najniżej, na końcu kości ogonowej, znajduje się czakra podstawy, której przypisuje się jako główny kolor czerwony, a jako poboczny – czarny.

  • związana jest z uziemianiem i korzeniami, tym co trzyma nas twardo na ziemi
  • jej planetą jest Saturn, ponieważ odnosi się do ograniczeń naszego fizycznego świata, natomiast żywiołem jest ziemia
  • w ciele powiązana jest z układem hormonalnym i nadnerczami, a także zmysłem węchu

Czakra podstawy jest związana z naszym światem materialnym, czyli finansami, poczuciem bezpieczeństwa, a także bycia wystarczająco dobym i zasługującym na dobro.

Dużo osób ma niezbalansowaną czakrę podstawy, ponieważ czują, że nie zasługują na wszelkie błogosławieństwa lub myślą, że nie są dość dobrzy, by wyrazić swoje zdanie, spróbować czegoś nowego, podzielić się swoim projektem, być kochanym czy akceptowanym.

Słabo rozwinięta czakra podstawy może się objawiać niską wagą ciała, depresją, lękiem, niepokojem, stratą finansową, niemożnością zarobienia dużej ilości pieniędzy, nieumiejętnością postawienia wyraźnych granic, poczuciem wyobcowania lub bycia niekochanym.

O nadaktywnej czakrze podstawy świadczą nadwaga, spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów, zaburzenia żywienia, uzależnienia od substancji lub rzeczy materialnych, lęk przed zmianą, lenistwo, chroniczne zmęczenie, nadmiernie postawione granice.

Problemy zdrowotne kojarzone ze źle zbalansowaną czakrą podstawy to zaburzenia żywienia, problemy skórne i żołądkowe, zaparcia, hemoroidy, ból nóg i kolan, choroby kości i żył, ból zębów, schorzenia układu rozrodczego

Biorąc to pod uwagę, zbalansowana czakra podstawy to umiejętność wyznaczania zdrowych granic, poczucie bezpieczeństwa, niezależność finansowa, umiejętność dostosowania się do życia i jego niespodzianek.

Jak zbalansować czakrę podstawy?

Czakrę podstawy można zbalansować tzw. uziemianiem, czyli chodzeniem boso po ziemi, leżeniem na trawie, ale także spacerowaniem, wystawieniem ciała do słońca na 15-20 minut, przytulanie drzew, pływaniem w wodzie wokół przyrody, słuchaniem odgłosów natury czy jedzeniem surowych warzyw i owoców.

Dodatkowo można medytować i wyobrażać sobie promień czerwonego światła w miejscu czakry podstawy, jak również nosić czerwone ubrania, spożywać czerwone warzywa i owoce, otaczać się czerwonymi przedmiotami. Można także słuchać muzyki o częstotliwości 396 Hz z odgłosami natury. 

Przeczytaj także: Afirmacje czakry podstawy – na poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji

   

2. Czakra sakralna

Drugą od dołu czakrą jest czakra sakralna, która znajduje się na wysokości kości krzyżowej. Kolorem podstawowym czakry sakralnej jest pomarańczowy, a żywiołem woda. W ciele odpowiada jej język, czyli zmysł smaku, a także narządy płciowe. Planeta kojarzona z tą czakrą to Pluton (transformacja).

Czakra sakralna powiązana jest z naszymi relacjami z innymi ludźmi. Jeśli jest słabo rozwinięta, nasze poglądy są bardzo sztywne, jesteśmy bardzo przewrażliwieni względem naszego ciała, chcemy je ukrywać przed innymi, ukrywamy także naszą seksualność i ograniczamy kreatywność. To także trudności w nawiązywaniu kontaktów.

Z kolei nadaktywna czakra sakralna może się objawiać uzależnieniem od seksu i przyjemności, brakiem odpowiedzialności, nadwrażliwością, manipulowaniem ludźmi, uzależnieniem od innych ludzi i toksycznych relacji. 

Problemy zdrowotne powiązane z źle zbalansowaną czakrą sakralną to choroby układu rozrodczego, częste infekcje układu moczowego, problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa i stawami.

Zbalansowana czakra sakralna to natomiast zdrowe wyrażanie naszej seksualności i kreatywności, umiejętność nawiązywania bliskich kontaktów z ludźmi, a także traktowanie innych i siebie sprawiedliwie i z miłością. Przy zbalansowanej czakrze sakralnej czujemy się usatysfakcjonowani życiem. 

Jak zbalansować czakrę sakralną?

Czakrę sakralną zbalansować można poprzez medytację z wyobrażaniem sobie pomarańczowego światła w miejscu czakry lub otaczaniu się pomarańczowymi przedmiotami. Pomoże tutaj także kontakt z wodą, picie dużej ilości wody, medytowanie w trakcie kąpieli czy brania prysznicu. Można także słuchać muzyki o częstotliwości 417 Hz i szumu morza. 

Przeczytaj także: Afirmacje czakry sakralnej – by żyć kreatywnie i z pasją

3. Czarka splotu słonecznego

Czakra splotu słonecznego ma kolor żółty i jest powiązana ze Słońcem. Znajduje się między pępkiem a mostkiem. Jest to źródło naszej siły wewnętrznej, dlatego odpowiada jej żywioł ognia. W ciele jest powiązana ze zmysłem wzroku, trzustką i układem trawiennym – pokazuje jak „trawimy” sytuacje życiowe. Jeśli mamy z tym problem, jeśli dzieje się za dużo, jeśli zjadają nad nerwy, w naszym ciele mogą pojawić się problemy żołądkowe, wzdęcia, wrzody, itd.

Czakra ta dotyczy wprowadzania naszych pomysłów w życie i ogólnie pojętego  działania. Słabo rozwinięta daje się poznać po niskim poczuciu własnej wartości, braku wiary w siebie, niskiej kreatywności, ciągłym zmęczeniu, niezadowoleniu z życia, byciu manipulowanym przez innych, szukaniu aprobaty u wszystkich dookoła, nieumiejętności podejmowania decyzji, przyjmowania pozycji ofiary, obwinianiu innych.

Z kolei nadaktywna czakra splotu słonecznego jest widoczna, kiedy stajemy się bardzo dominujący, rządzi nami ego, charakteryzują nas skłonności narcystyczne. ciągła potrzeba kontroli, a także rywalizacji, arogancja i nadmiar energii. 

Brak równowagi w czakrze splotu słonecznego może się objawiać problemami żołądkowymi, wrzodami, zgagą, zaburzeniami żywienia, anoreksją, bulimią, cukrzycą, zespołem jelita przesiąkliwego lub utrudnionym pozbywaniem się toksyn z organizmu. 

Idealnie zabalansowana czakra to w związku z tym poczucie pewności siebie, ale w zdrowy, niearogancki sposób. To także umiejętność bycia tu i teraz, a także podejmowania własnych decyzji. 

Jak zbalansować czakrę splotu słonecznego?

Zbalansowanie czakry splotu słonecznego następuje poprzez wystawienie ciała na słońce lub medytację z wpatrywaniem się w płomień świecy lub wyobrażaniem sobie żółtego światła w okolicy czakry. Jeśli chodzi o muzykę, sprawdzą się szybkie, energetyzujące dźwięki, jak np. afrykańskie rytmy i muzyka o częstotliwości 528 Hz.

Przeczytaj także: 25 afirmacji dla czakry splotu słonecznego – na pewność siebie i wewnętrzną moc

   

4. Czakra serca

Czakrze serca przypisany jest kolor zielony (drugorzędny – różowy) i znajduje się ona pośrodku klatki piersiowej. Planetą, która jej odpowiada jest Wenus – symbol miłości, natomiast zmysłem – zmysł dotyku. 

  • jej planetą jest Wenus – symbol miłości
  • odpowiada jest zmysł dotyku i skóra
  • żywioł czakry serca to powietrze
  • w ciele odpowiadają jej serce i grasica

Słabo rozwinięta czakra serca wiąże się z poczuciem samotności, trudnością z przebaczeniem lub rozstaniem się z przeszłością. Może się także objawiać brakiem empatii, niskim poczuciem wartości czy brakiem miłości do samego siebie lub innych. To także poczucie odosobnienia i brak ochoty do nawiązywania kontaktu z innymi. 

nadaktywnej czakrze serca świadczy bycie nadwrażliwym i zbyt emocjonalnym. Z drugiej strony to wykorzystywanie innych ludzi, niezdrowa zazdrość, napompowane ego i bycie uzależnionym od innych. 

Problemy zdrowotne kojarzone ze źle zbalansowaną czakrą serca to wszystkie schorzenia związane z sercem, ale także płucami, górną częścią pleców, piersiami. Może być z nią związana także astma i problemy z grasicą. 

Jak zbalansować czakrę serca?

Czakrę serca można zbalansować przez następujące pozycje jogi:

  • pozycja wielbłąda
  • kobra
  • pozycja kota
  • uttanasana

Pomaga w tym także medytacja z wyobrażaniem zielonego światła w miejscu czakry serca lub medytacja na łonie natury. Dobrze jest również spędzać dużo czasu na powietrzu w otoczeniu zieleni. 

Przeczytaj także: Afirmacje czakry serca – na otwarcie czwartej czakry i bezwarunkową miłość

5. Czakra gardła

Kolorem czakry gardła jest jasnoniebieski, a jej umiejscowienie określa sama nazwa.

  • planetą czakry gardła jest Merkury – symbol komunikacji (odpowiada ona za umiejętność komunikowania i wyrażania siebie)
  • w ciele odpowiada jej tarczyca
  • zmysł czakry gardła to słuch
  • odpowiadającym jej żywiołem jest eter, czyli połaczenie wszystkich żywiołów i umiejętność wyczucia esencji energii

Słabo rozwinięta czakra gardła objawia się nieśmiałością, ukrywaniem swojego pradziwego „ja” czy problemami z mówieniem. Wskazuje na to także zbytnie analizowanie tego, co mówimy czy obawa przed wypowiadaniem się w dużej grupie ludzi. 

nadaktywnej czakrze serca świadczy natomiast bycie zbyt głośnym, dominowanie rozmowy i nieumiejętność słuchania. To także kłamanie, plotkowanie i nieumiejętność odczytania mowy ciała innych osób.

Problemy zdrowotne kojarzone ze źle zbalansowaną czakrą gardła to problemy z tarczycą, układem oddechowym, szczęką, słuchem, a także jąkanie czy inne problemy z mową. Oprócz tego wiąże się ona z infekcjami gardła, kaszlem i problemami ze słuchem.

Jak zbalansować czakrę gardła?​

Czakrę gardła można zbalansować przez następujące pozycje jogi:

  • salamba sarvangasana (świeca)
  • halasana
  • pozycja mostu
  • matsyasana

Pomóc w tym może także obserwowanie chmur i błękitu nieba, śpiewanie i słuchanie mantr.

Przeczytaj także: Afirmacje czakry gardła – na swobodne wyrażanie swojej prawdy

   

6. Czakra trzeciego oka

Czakra trzeciego oka mieści się pośrodku brwi i odpowiada jej kolor indygo. Wiąże się ona z naszymi nadprzyrodzonymi zdolnościami, umiejętnością bycia wizjonerem i korzystania z wyobraźni.

  • w ciele czakra trzeciego oka powiązana jest z przysadką mózgową i szyszynką
  • rządzącą planetą jest Neptun
  • żywiołem jest światło
  • „zmysłem” w tym przypadku jest umysł

Słabo rozwinięta czakra trzeciego oka objawia się tym, że postrzegamy samych siebie w skrzywiony lub zły sposób. Wiąże się także z byciem osobą, którą łatwo oszukać lub z nieumiejętnością podejmowania decyzji i szukaniem przyzwolenia u innych osób. 

nadaktywnej czakrze trzeciego oka mówimy, gdy zaczynamy żyć w świecie fantazji i gdy często lądujemy w toksycznych sytuacjach przez nieumiejętność realnej oceny sytuacji. 

Problemy zdrowotne kojarzone ze źle zbalansowaną czakrą trzeciego oka to głównie te związane ze wzrokiem. Zalicza się do nich też pogorszenie lub utrata pamięci, nieregularny poziom hormonów, trudności z uczeniem, problemy z mózgiem i bóle głowy.

Jak zbalansować czakrę trzeciego oka?

Pozycje w jodze, które balansują czakrę trzeciego oka to:

  • pies z głową w dół
  • pozycja dziecka (balasana)
  • vajrasana
  • anjaneyasana

Pomóc w tym może także kontemplowanie krajobrazów, malowanie i wsłuchiwanie się w swoją inuicję i swoje wnętrze.

Przeczytaj także: Afirmacje czakry trzeciego oka – na wzmocnienie intuicji

   

7. Czakra korony

Czakra korony znajduje się trochę powyżej czubka głowy i jej kolory to fiolet, biel lub złoto. Nie odpowiada jej żaden zmysł ani żywioł, natomiast planetą czakry korony jest Uran symbolizujący zmianę. W ciele odpowiadają jej przysadka mózgowa i szyszynka, tak jak czakrze trzeciego oka. 

Czakra korony związana jest z naszym przywiązaniem do świata i wierzeniami/przekonaniami. Co ważne, jeśli któraś z pozostałych czakr jest źle zbalansowana, wtedy czakra korony też automatycznie jest niezbalansowana. Dlatego zawsze trzeba zacząć od zbalansowania czakr znajdujących się poniżej. 

Słabo rozwiniętą czakrę korony można poznać po braku sensu życia, braku wartości moralnych i etycznych, braku radości z życia, dużym materializmie i nieufaniu innym ludziom. Objawia się to również poczuciem wyobcowania lub zbytnim przywiązaniem do ziemskiego życia przy jednoczesnym zaprzeczaniu jego duchowego wymiaru. Innym znakiem, że musimy przywrócić równowagę w czakrze korony jest nieakceptowanie nowych informacji, brak rozwoju, odrzucanie nowych poglądów, „zamknięty” umysł. 

O nadaktywnej czakrze korony świadczy z kolei zbytnia obsesja na punkcie duchowości i bardzo konserwatywne podejście do religii. To także bycie egotystycznym lub obsesja na punkcie nauki wraz z poczuciem wyższości budowanym na zdobytej wiedzy.   

Problemy zdrowotne kojarzone ze źle zbalansowaną czakrą korony to schorzenia układu mięśniowo-kostnego, migreny, problemy skórne, wyczerpanie fizyczne, trudności z koordydancją, skleroza, wrażliwość na światło, depresja, niepokój i bezsenność. 

Jak zbalansować czakrę korony?

W zbalansowaniu czakry korony chodzi o osiągnięcie równowagi pomiędzy światem materialnym a duchowym. Pozycje w jodze, które balansują czakrę korony to:

  • kwiat lotosu
  • stanie na głowie (salamba sirhasana)
  • pozycja drzewa (vrkshasana)
  • pozycja trupa (savasana)
  • matsyasana

Pomóc w tym może także regularna medytacja, modlitwa i skupianie się na mantrach.

Przeczytaj także: Afirmacje czakry korony – na głębszą duchowość i połączenie ze Wszechświatem

 

Zobacz także: Lista mudr dłoni – na czym polega joga dłoni? 5 mudr na pracę z żywiołami

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *