Pasja nadaje życiu magicznych kolorów i sprawia, że chce się żyć. Nieważne czy uda nam się przekształcić ją w zawód czy pozostanie jedynie naszym hobby. Ważne, że będzie rozświetlać nasze życie i przynosić nieopisaną radość. Poznaj 7 sekretów i wskazówek jak znaleźć pasję w życiu.
Czym jest pasja?
Pasja wiąże się z silnym uczuciem szczęścia i ekscytacji wobec wykonywanego zajęcia. Kiedy coś nas pasjonuje możemy robić to na okrągło i nie czujemy znużenia. Szczególnie jeśli robimy to dla samych siebie i dla własnej satysfakcji. To, co nas pasjonuje, wciąga nas emocjonalnie i intelektualnie tak bardzo, że rozwój następuje praktycznie samoistnie. Często to właśnie rzeczy, które robimy z największą przyjemnością, w nieoczekiwany sposób zaczynają się wspaniale rozwijać i stwarzać nam nowe możliwości.
Kiedy zaczynamy nakładać na siebie wymagania i staramy się przekuć pasję w zawód, mogą zacząć pojawiać się w nas blokady i niechęć do zajęcia, które kiedyś było dla nas nieustannym źródłem radości. Wymagamy od siebie, by być coraz lepsi, a przez taką presję pasja może (choć nie musi) zmienić się w nieprzyjemny obowiązek. Wszystko zależy od charakteru. Niektórzy lubią poddawać się ciągłym wyzwaniom i w ten sposób rozwijać. Inni wolą, aby ich pasja kojarzyła się jedynie z wolnością i była odskocznią od codzienności. Jeśli zaczynają pojawiać się w nas blokady i niechęć, najlepiej jest popracować nad swoim nastawieniem. Zdjąć z siebie presję i powrócić do miejsca dziecięcej ciekawości i wolności.
Dlaczego warto mieć pasję w życiu?
Posiadanie życiowej pasji niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Wiele z nich jest także popartych badaniami naukowymi.
Większa produktywność
Jeśli pasją jest nasza praca, w oczywisty sposób będziemy pracować bardziej wydajnie. Natomiast nawet jeśli nasza pasja wiąże się z zajęciem wykonywanym po pracy, to przekłada się to na naszą produktywność. Nie tyle samo życie staje się bardziej radosne i ciekawe, ale także nasze wyniki w pracy często są lepsze. Psychologowie twierdzą, że posiadanie kreatywnego hobby (granie na instrumencie, rysowanie, haftowanie, itp.), przekłada się na lepsze wyniki w pracy o 15-30%.
Większa pewność siebie
Posiadanie pasji łączy się z zagłębianiem się w siebie, w swoją prawdę. Jeśli poświęcamy czas dla siebie, to ciągle coraz lepiej się poznajemy, wiemy, co nas interesuje i co chcemy rozwijać. Ta głęboka relacja z sobą samym pociąga za sobą większą pewność siebie i asertywność w obliczu presji pochodzącej z otoczenia. Łatwiej jest nam pozostać sobą, kiedy znamy swoje wartości i doceniamy to, kim jesteśmy.
Mniejsze ryzyko wypalenia życiowego
Każdy z nas pełni w życiu wiele ról. Jeśli jest ich dużo i jeśli wiążą się głównie z obowiązkami wobec innych osób, istnieje duże ryzyko wypalenia. Z pomocą przychodzi nasze hobby. Jest to dla nas dodatkowa rola. Możemy postrzegać się jako pisarza, gitarzystę, artystę, sportowca i jest to dla nas źródło dumy, ale też coś, w czym rozwijamy się sami dla siebie. Pasja nadaje życiu sens i sprawia, że życie jest większą przygodą. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpocząć od innych ról i naładować się pozytywną energią na kolejne dni.
Forma medytacji
Spędzając czas na naszym hobby wchodzimy bardzo często we flow, czyli całkowite zaangażowanie w wykonywane zajęcie, przez co nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu. Podczas tego stanu jesteśmy najbardziej produktywni, szczęśliwi i kreatywni. Dzięki temu czas poświęcony pasji staje się formą medytacji, a to przekłada się na nasze dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Podniesienie wibracji
Pasja równa się szczęście, a im lepiej się czujemy, tym lepsze okoliczności i zdarzenia przyciągamy do siebie. Poświęcanie czasu na nasze hobby skutkuje uwolnieniem stresu i podniesieniem poziomu endorfin, a to nie tylko przełoży się na lepsze zdrowie, ale także sprawi, że będziemy manifestować jeszcze bardziej pozytywne sytuacje w przyszłości.
Przeczytaj także: Jak znaleźć inspirację? 20 pomysłów na to, gdzie jej szukać
Jak znaleźć pasję życiową?
1. Określ najważniejsze wartości
Pasja jest czymś bardzo osobistym, w związku z czym bardzo często będzie opierać się o to, co jest dla Ciebie ważne. Opisz swoje wartości i to kim chcesz być. Widząc ten obraz w swojej głowie łatwiej będzie Ci odnaleźć swoją drogę.
2. Wypisz wszystko, co kochasz robić
Stwórz listę rzeczy, które ubóstwiasz w życiu. Nie hamuj się, tylko pisz dopóki nie skończą Ci się pomysły. Następnie przyjrzyj się tej liście i zobacz, czy nie ma na niej punktów wspólnych. Być może wyłonią się pewne schematy i będziesz już o krok od znalezienia swojej pasji. Pamiętaj, że nie zawsze są nią popularne zajęcia, takie jak rysowanie, granie na instrumencie, podróżowanie czy kolekcjonowanie przedmiotów. Pasją mogą być także głębokie rozmowy, zaprowadzanie porządku, pisanie pamiętnika, wymyślanie przepisów lub odwiedzanie sklepów z antykami i wiele, wiele innych.
3. Zadawaj sobie pytania
Co sprawia, że chce Ci się rano wstawać? Co inspiruje Cię do tego, by marzyć i się spełniać? Zadawaj sobie pytania i obserwuj, kiedy jesteś najszczęśliwszy. Nie upieraj się, że Twoim hobby musi być coś wyszukanego i spektakularnego. Chodzi o to, aby to było tylko Twoje zajęcie, które będziesz wykonywać z czystej miłości. Przykładowe pytania, które możesz sobie zadać to:
- Jakie umiejętności przychodzą Ci naturalnie?
- Jakie osoby Cię inspirują?
- Co byś robił, gdyby nikt Ci za to nie płacił?
- Czy kiedyś zagłębiłeś się w coś tak bardzo, że straciłeś poczucie czasu?
- Jakie osiągnięcie życiowe sprawia, że czujesz się dumny?
- Który moment dnia przynosi Ci najwięcej satysfakcji?
- Czy wolisz aktywność fizyczną czy umysłową?
- Co sprawiało Ci najwięcej radości jako dziecko?
4. Zadawaj pytania innym
Przeprowadzenie wywiadu z bliskimi często może pomóc w określeniu Twojej pasji. Zapytaj zaufane osoby, kiedy widzą Cię szczęśliwym i jakie są Twoje mocne strony. Zbierz jak najwięcej odpowiedzi, a potem rozważ je na osobności.
5. O czym możesz czytać godzinami?
Pasja wciąga. Szukaj więc rzeczy, które kochasz i które stale chcesz mieć w swoim życiu. Jeśli masz coś, o czym ciągle rozmyślasz i w czym stale chcesz się rozwijać, możesz być pewny, że znalazłeś swoją pasję.
6. Odkryj, z czego jesteś najbardziej dumny
Przyjrzenie się przeszłym osiągnięciom pozwala odczytać, co wywołuje w nas najbardziej pozytywne emocje. Różne osoby postrzegają różne rzeczy jako powody do dumy. Co wywołuje ją u Ciebie? Zerknij wstecz i zapisz sytuacje, w których byłeś z siebie najbardziej dumny. Postaraj się znaleźć wśród nich klucz prowadzący Cię w stronę pasji.
7. Próbuj i testuj
Pamiętaj, aby nie zamykać się na jedno hobby. Bardzo często pasja zmienia się na przestrzeni lat. Jeśli stwierdzisz, że coś już Ci się nie podoba, nie kontynuuj tego na siłę. Każdy z nas stale się zmienia, więc konieczne jest przyjęcie tej prawdy i pozwolenie sobie na stały rozwój. Wszystko w naszym życiu ewoluuje i nie inaczej będzie z naszą pasją. Próbuj, testuj i wprowadzaj ulepszenia na każdym etapie życia.
Przeczytaj także: Cytaty o pasji – zainspiruj się i działaj z sercem
Leave a Reply