Sens życia: jak go odnaleźć, kiedy nie wiesz, czego chcesz

dziewczyna-w-swetrze-na-ławce

Jeśli nie wiesz czego chcesz i czasem przychodzą dni, kiedy wątpisz w sens życia, to tylko blokada powodowana przez podświadomy lęk. Jeśli spojrzysz na pytanie o swoje pragnienia bez żadnych ograniczeń, na pewno dowiesz się jakie życie Ci się marzy. Jak więc odnaleźć własny sens życia?

Jaki jest sens życia? Jak go odkryć?

Sensem życia człowieka jest ciągły rozwój, a każdy dzień to okazja do nauki i doświadczania. Każda osoba może odnaleźć sens w czymś innym. Niestety, niesamowicie dużo osób nadal żyje powtarzając, że nie wie, czego chce. A skoro nie wie, czego chce, to przecież nigdy tam nie dotrze.

Odkrycie sensu życia jest procesem stopniowym. Wymaga to rozmowy i szczerości z samym sobą. Najlepiej znaleźć spokojne miejsce z notatnikiem i długopisem i poświęcić temu zadaniu tyle, ile to konieczne. Bez pośpiechu. Warto jednak wiedzieć, że nigdy w życiu nie dojdziemy do miejsca, w którym nie będziemy już niczego

   

Sens życia: magiczne pytanie

Pojawia się teraz przed Tobą dżin z czarodziejskiej lampy i daje Ci nielimitowane życzenia – o co go prosisz?

Odpowiadając na to pytanie, nie myśl o tym, co teraz jest w Twoim życiu i czy te marzenia są w ogóle możliwe. Po prostu spisz swoje pragnienia w notatniku, cokolwiek dyktuje Ci serce. Mogą to być częste podróże, pełnia zdrowia, posiadanie własnej restauracji, założenie własnej firmy, i tak dalej.

Wiele ludzi stale narzeka, że nie podoba im się w ich życiu to i tamto, ale kiedy zapytasz, czego w takim razie by chcieli, nie potrafią odpowiedzieć. A nawet jeśli wiedzą, to zamiast powtarzać, że chcą X, to będą w kółko opowiadać, że nie cierpią, że ciągle dzieje się Y. Na przykład, zamiast powiedzieć, że marzy im się podwyżka, będą w kółko twierdzić, że za mało zarabiają. Niestety, w ten sposób skupiają się na braku i ten brak dostają, ponieważ to nasze myśli tworzą rzeczywistość. Tak działa prawo przyciągania.

Czasami nie potrafimy z jasnością stwierdzić, czego byśmy chcieli, ponieważ jest to pewnego rodzaju mechanizm obronny. Boimy się odważnych marzeń, boimy się zmian. Tak wiele osób wybiera znane piekło niż nieznany raj, a to naprawdę nie prowadzi do niczego dobrego. W ten sposób odpychamy od siebie życie naszych marzeń. Nie możemy być spełnieni w życiu, jeśli stale skupiamy się tylko na tym, co nam nie pasuje i zarazem niczego nie zmieniamy. Dopiero przekroczenie granicy komfortu daje nam rozwój, otwiera nas na przepiękne możliwości i pokazuje prawdziwy sens życia.

Sens życia: czym są limitujące przekonania?

Jeśli starasz się odpowiedzieć na pytanie o co prosisz dżina i nie potrafisz skonkretyzować swoich pragnień, być może ma miejsce jeden z poniższych scenariuszy:

  1. Boisz się, co inni pomyślą o Twoich pragnieniach i że będą Cię oceniać. Albo krytykujesz sam siebie za pożądanie czegoś, czego myślisz, że nie powinieneś pragnąć, na przykład bogactwa, które kojarzy Ci się z zepsuciem.
  2. Nie wierzysz, że to czego pragniesz jest możliwe, więc wybierasz marzyć o czymś małym, co wydaje się być bardziej w zasięgu ręki. Przeraża Cię podążanie za wielkimi marzeniami, bo boisz się porażki.  
  3. Jesteś przytłoczony myśleniem o tym, ile czasu i energii trzeba będzie poświęcić na to marzenie. Wierzysz, że będzie to ciężka praca okupiona wieloma poświęceniami albo nie masz zupełnie pojęcia, co zrobić, aby tam dotrzeć, dlatego wolisz nawet nie zaczynać tego tematu.  
  4. Całe życie skupiałeś się tylko na tym, czego nie chcesz, więc Twój mózg przyzwyczaił się do takiego myślenia. W takim wypadku, napisz na początek, czego nie chcesz, a potem odwróć wszystkie te stwierdzenia na pozytywne afirmacje, np.:
    Nie chcę być w związku, w którym czuję się nieważna. → Pragnę stworzyć związek, w którym będę czuła się kochana i doceniana.
    Nie chcę pracować w firmie X, gdzie mam okropnego szefa. → Pragnę mieć pracę marzeń, w której będę traktowana sprawiedliwe i z szacunkiem.
   

Mam już listę moich pragnień, co dalej?

Kolejnym krokiem jest dopisanie do każdego stwierdzenia zdania, które momentalnie pojawia się w Twojej głowie, po przeczytaniu konkretnego marzenia, np.

Chcę napisać książkę. → Kto by chciał czytać moje wypociny? Pewnie nikt nie będzie chciał jej wydać. Nie mam czasu, żeby ją napisać.

Te zdania to Twoje limitujące przekonania. Do tej pory blokowały Cię przed spełnianiem marzeń. Dobra wiadomość jest taka, że są prawdziwe tylko, jeśli utrzymujesz, że są prawdziwe. Do tej pory pewnie myślałeś, że tak jest i kropka. A ja Ci mówię, że to tylko przemawiający przez Ciebie lęk, który stara utrzymać Cię w bezpiecznym miejscu.

Kiedy wypiszesz wszystkie swoje ograniczenia, będziesz mieć jasny obraz tego, co musi się zmienić w Twoim myśleniu. Teraz po prostu odrzuć te blokady, tak jakbyś strzepywał okruchy ze spodni, i powiedz sobie, że osiągniesz swoje marzenia, bo Twoje serce podpowiada Ci, że tego właśnie chcesz. Nic więcej się nie liczy.

Tablica marzeń (vision board)

Teraz jesteś już gotowy na zrobienie tablicy marzeń. Wszystko, czego pragniesz, zbierz w jednym miejscu, opatrz pięknymi zdjęciami, afirmacjami, cytatami. Może to być w formie elektronicznej lub papierowej. Dzięki temu zyskasz stały punkt odniesienia. Dzięki temu zawsze w zasięgu ręki będziesz miał sens swojego życia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *