Uczymy się całe życie, natomiast wiele z tych nauk dzieje się w pewnym stopniu samoistnie wraz ze zmieniającym się życiem. A co z rozwojem tych obszarów, które nas interesują, ale jakoś nie możemy się przełamać? Z tą nauką, której świadomie chcemy się podjąć, ale coś nas blokuje? Przyjrzyjmy się razem tematowi, aby zacząć czerpać satysfakcję z nauki.
Dużo bliskich mi osób, włącznie ze mną, miało do czynienia z pewną blokadą, aby spróbować swoich sił w nowych obszarach, które z jednej strony wydają się interesujące, a z drugiej wzbudzają lęk i zwątpienie. W związku z tym, że ogromną szkodą jest według mnie nie spróbować przez strach czegoś, co nas przyciąga, pojawił się w mojej głowie pomysł na artykuł mówiący o tym, jak zacząć cieszyć się nauką i nie bać się zacząć czegoś nowego. Mam nadzieję, że ta treść pomoże Wam rozwinąć skrzydła, jeśli też doświadczyliście podobnej blokady.
Zalety nauki nowych rzeczy
Na początek przyjrzyjmy się dlaczego w ogóle warto uczyć się nowych rzeczy. Oto kilka zalet płynących z nauki i rozwijania swoich umiejętności:
- poszerzenie wiedzy i poprawa pamięci – uczenie się czegoś nowego rozwija nas. Poszerza nasze horyzonty i sposób w jaki postrzegamy świat. Jest nie tylko korzystne pod względem edukacyjnym, ale poprawia wszystko, od pewności siebie i kreatywności po zdrowie psychiczne i satysfakcję z życia.
- rozbudzenie ciekawości i przełamanie rutyny – umysł otwarty na naukę to umysł ciekawy świata. Dzięki temu każdego dnia jesteśmy w stanie dostrzegać życie w nowych barwach i dowiedzieć się czegoś więcej o naszej rzeczywistości.
- rozwój kreatywności – kreatywność da się rozwijać między innymi poprzez uczenie się nowych rzeczy. Wyostrzają ją wszystkie nowe, nieznane widoki, dźwięki i doświadczenia, które pozwalają w nowy sposób spojrzeć na świat.
- obniżenie poziomu stresu – nauka redukuje stres, ponieważ pozwala skoncentrować się w pełni na określonym temacie, zamiast pozostawać skupionym na codziennych problemach. Jest pewnego rodzaju odskocznią od rutyny.
- zwiększenie pewności siebie – kiedy dotrzymujesz danego sobie słowa, wzrasta Twoje zaufanie do samego siebie. Dodatkowo, zdobywając nowe umiejętności i widząc efekty swojego wysiłku, stajemy się bardziej pewni siebie.
- rozwój osobisty – w miarę jak zdobywasz nową wiedzę, rozwijasz swoje umiejętności i wychodzisz ze swojej strefy komfortu, stajesz się bardziej wszechstronny. Oprócz tego dowiadujesz się więcej o sobie – swoich zainteresowaniach i mocnych stronach, ale także blokadach i słabościach. Z kolei świadomość tych aspektów pozwala nad nimi pracować.
- nowe możliwości – nauka nowych rzeczy bardzo często otwiera nam drzwi do nowych doświadczeń i wspaniałych okoliczności. A jeśli jest to coś, czego pragnęliśmy od dłuższego czasu, to w końcu pozwalamy sobie spełnić swoje marzenia.
Dlaczego boimy się spróbować?
Ludzie boją się tego, czego nie znają. Nasze mózgi są tak zaprogramowane, że za każdym razem, gdy próbujemy czegoś nowego, zaczyna się kwestionowanie wszelkich odstępstw od rutyny. Dlatego tak wiele ludzi trwa w niekorzystnych dla siebie warunkach, ponieważ woli znajome piekło od nieznanego nieba.
Z reguły znane nam rzeczy są wygodniejsze i łatwiejsze, a próbowanie nowych wymaga dużego wysiłku i odwagi. Co więcej, boimy się, że nauka zajmie nam mnóstwo czasu i energii, a i tak może okazać się, że nie wychodzi nam to tak, jak byśmy chcieli. Powiązaną z tym przyczyną jest wiele ograniczających przekonań, które trzymają nas w miejscu. Niektórzy uważają, że są za starzy, inni – za młodzi, albo nie posiadają takich czy innych predyspozycji w konkretnym kierunku. Ale większość to tak naprawdę wymówki wynikające z lęku lub niskiej samooceny.
Rozwiązaniem jest przełamanie się. To właśnie wytrwanie w tym początkowym stanie dyskomfortu powoduje, że zaczynamy przyzwyczajać się do tego, co nowe. Nowe zajęcia, które powtarzamy stają się czymś znajomym i łatwiej nam się w nich rozwijać.
Jak pozwolić sobie być początkującym?
Nauka nowych rzeczy to niekończący się proces. Wspaniale jest widzieć rezultaty swojej pracy, ale jeszcze ważniejsze jest nauczyć się doceniać podróż. Taka perspektywa przydaje się nie tylko w trakcie nauki, ale także samego życia.
Widząc ogrom pracy, który nas czeka można odczuwać zniechęcenie już na wstępie. Ale jest takie powiedzenie, że nie musisz widzieć całych schodów, wystarczy, że wejdziesz na pierwszy stopień. Tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądał nasz proces nauki i dokąd nas zaprowadzi, dlatego najważniejsze jest po prostu zacząć.
Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać – bycie początkującym jest bardzo uwalniające i otwiera głowę. Wychodząc z punktu startowego, możemy spojrzeć na stare schematy i je zakwestionować. Możemy wymyślić nowy sposób wykonywania pewnego zadania czy po prostu nauczyć się więcej, niż osoba, która uważa się za eksperta i dalej się nie rozwija.
Pamiętajmy także, aby uczyć się dla nas samych. Warto wybrać taką dziedzinę, która będzie nam po prostu sprawiała radość i zamiast dążyć do ideału, będziemy cieszyć się, że każdego dnia stajemy się odrobinkę lepsi, w tym co kochamy.
Jak zacząć czerpać satysfakcję z nauki?
Oto kilka kroków, które pomogą Ci rozpocząć swoją przygodę z nauką wymarzonej umiejętności i czerpać z niej satysfakcję:
- Wybierz dziedzinę, która Cię fascynuje – ważne jest, abyś był naprawdę zainteresowany tym, czego się uczysz, ponieważ to pomoże Ci być bardziej zaangażowanym i zmotywowanym.
- Ustal cele – wyobraź sobie, co chciałbyś osiągnąć poprzez naukę. Może to być opanowanie nowej umiejętności, zdobycie wiedzy w określonym obszarze, czy po prostu poszerzenie swoich horyzontów. Ustal sobie jasne cele, ale pamiętaj, żeby były realistyczne i służyły Tobie i Twojemu dobremu samopoczuciu.
- Stwórz plan nauki – na początku przyda Ci się plan, który ułatwi Ci systematyczne uczenie się, aby weszło ono w nawyk. Może to być harmonogram nauki na tydzień lub na miesiąc, w zależności od Twoich preferencji. Upewnij się, że plan jest realistyczny i dostosowany do Twojego stylu życia.
- Ćwicz w praktyce – nauka nie polega tylko na pasywnym przyswajaniu informacji. Aby czerpać satysfakcję z nauki, zadawaj pytania, angażuj się w dyskusje, rozwiązuj zadania praktyczne i korzystaj z różnorodnych materiałów edukacyjnych.
- Świętuj małe sukcesy – nie czekaj na wielkie i wspaniałe efekty swojej nauki. Pochwal się za każdy dzień, kiedy przysiadłeś do niej choćby na 5 minut. Jeśli uczysz się rysować, celebruj każdy rysunek, bo jest on niezbędnym krokiem naprzód. Za kilka miesięcy spojrzysz wstecz na swój szkicownik i docenisz wspaniały dowód swoich postępów.
- Świętuj błędy – już w szkole, a może i wcześniej, nauczyliśmy się postrzegać pomyłki jako fatalne porażki, które świadczą o naszych brakach. To nieprawda. Błędy to tylko okazja do nauki. Jako początkujący, będziemy popełniać mnóstwo błędów. Trzeba nauczyć się postrzegać je po prostu jako proces nauki.
- Ucz się w grupie – uczenie się w grupie może być nie tylko skuteczne, ale także satysfakcjonujące. Dołącz do grupy czy forum internetowego, gdzie będziesz mógł dzielić się wiedzą, wymieniać doświadczeniami i rozmawiać na temat swoich zainteresowań. Możesz również znaleźć mentora lub partnera do nauki, aby motywować się nawzajem.
- Eksperymentuj – nauka może być fascynująca, gdy pozwolisz sobie na eksperymentowanie i odkrywanie nowych rzeczy. Próbuj różnych metod nauki, szukaj nowych materiałów i rozwiązuj problemy w różny sposób.
- Zacznij teraz – jeśli upłynie dużo czasu od momentu, w którym poczułeś inspirację do nauki, a momentem, kiedy faktycznie ją rozpoczynasz, będziesz miał o wiele mniej chęci. Mijające godziny, dni, tygodnie, sprawiają, że entuzjazm spada do punktu, w którym po prostu zapominasz i zajmujesz się czymś innym. Jak tylko obudzi się w Tobie inspiracja, postaraj się zacząć od razu.
Przeczytaj także:
Leave a Reply