Brak motywacji: co zrobić, aby znowu poczuć chęć do działania?

motywacja-kawa-i-notatnik

Brak motywacji przytrafia się każdemu. Zwykle wynika z braku równowagi między pracą a odpoczynkiem – albo zbytniego rozleniwienia, albo przeładowania zadaniami. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyn braku motywacji i sposoby na ich przezwyciężenie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu na nowo zakwitnie w Was ochota na działanie.

   

Ustal, co chcesz osiągnąć i dlaczego

Brak motywacji pojawia się często z powodu braku jasnego celu lub rozrysowania konkretnych kroków do osiągnięcia tego celu. A co ważniejsze – z braku określenia czego oczekujemy osiągając dany cel, czyli co ten cel ma nam dać.

Brak motywacji może się pojawić na różnych etapach projektu – dlatego tak ważne jest mieć jasno określony powód, dla którego chcemy coś osiągnąć. Co chcemy zmienić w naszym życiu, dzięki danemu działaniu? Najlepiej wybrać sobie jasny cel w konkretnej dziedzinie życia, rozpisać go na małe kroki i zapisać dlaczego jest dla nas tak ważny – a potem powracać do tego pragnienia za każdym razem, kiedy jesteśmy mniej zmotywowani.

Zadbaj o swoją postawę

Przygarbieni, skuleni na kanapie albo zakopani w pościeli, na pewno nie poczujemy się zainspirowani do działania. Czasem momentalna zmiana postawy i odrobina ruchu jest w stanie zaczepić w nas motywację. Zaobserwuj jaką w tym momencie siedzisz – staraj się na bieżąco monitorować swoją postawę i prostować plecy. Oprócz tego w jodze możemy odnaleźć asany zwane „power poses”, które także są w stanie momentalnie zmienić nastrój albo dodać pewności siebie.

Źródło: https://officeyoga.com/power-posing/
   

Rozmawiaj ze sobą jak z przyjacielem

Czy obwiniasz się za chwile stagnacji, za popełnione błędy, za lenistwo? Jak się do siebie wtedy odzywasz w myślach? Bez zachęcających i kochających słów od siebie czy od otoczenia często nie będzie nam się chciało iść dalej. Bądź dla siebie wsparciem i wierz w siebie, bo wtedy możesz zdziałać o wiele więcej.

Sięgaj wysoko

Jak się zmotywować? Najważniejsze to bardzo mocno pragnąć spełnienia swojego marzenia. Czasem w momentach braku motywacji możemy poddawać w wątpliwość czy faktycznie opłaca się coś robić. Dlatego cel, który realizujemy musi być celem, którego naprawdę z całego serca pragniemy. I to pragnienie będzie nas ciągnąć do przodu i na nowo nas inspirować i motywować. Miej więc duże marzenia i sięgaj wysoko.

Przeczytaj także: Motywacja wewnętrzna – co warto o niej wiedzieć i jak ją w sobie rozbudzić?

Odpocznij

Jak pisałam wcześniej, brak chęci do działania może się pojawiać z braku równowagi między pracą a odpoczynkiem. Kiedy jesteśmy zestresowani, zmęczeni i przepracowani, na pewno nie będzie nam się chciało robić jeszcze więcej, a na pewno robić tego dobrze i wkładać z to serce. Aby przywrócić motywację, daj sobie czas dla siebie, zrelaksuj się i oddaj się trochę lenistwu, żeby obudzić w sobie ochotę na dalszą pracę nad swoimi marzeniami.

Zrealizuj małe zadania dla zastrzyku inspiracji

Z drugiej strony może być tak, że za długo się leniliśmy i przez to nie możemy się w sobie zebrać, żeby zacząć działać. Zacznij wtedy od małych zadań, które dadzą zastrzyk inspiracji. Kiedy poczujemy zadowolenie, że udało nam się zrealizować takie małe i proste zadania (nawet niezwiązane z naszym celem), to poczujemy przypływ motywacji i siłą rozpędu zaczniemy robić więcej.

   

Wyrób w sobie odpowiednie nawyki

Wyrobienie nawyku zajmuje około 21 dni. Dobrym pomysłem na zrealizowanie swojego celu jest podzielenie go na zadania, które mogą stać się naszymi nawykami, jak np. codzienna nauka języka przez 15 minut o stałej godzinie. Chodzi tu o stworzenie konkretnego stylu życia, zamiast zmuszanie się do podjęcia różnych działań niepasujących do obecnego trybu życia.

Stwórz tablicę marzeń

Dla mnie tablica marzeń jest najskuteczniejszym czynnikiem motywującym. Uwielbiam wykorzystywać do tego Pinterest i zaglądać tam kiedykolwiek potrzebuję zastrzyku motywacji. Tablica marzeń polega na zebraniu fotografii, cytatów, wycinków, które nas inspirują i przedstawiają życie, do którego dążymy. Kiedy nie chce mi się działać w kierunku marzeń, zaglądam na moją tablicę i przypominam sobie o wszystkim tym, na co pracuję. Warto także zbudować sobie bazę cytatów motywacyjnych na mniej produktywne dni.

Uporządkuj miejsce do pracy

Moje otoczenie jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ inspiruje mnie do działania. Jeśli nie czujesz motywacji, by przysiąść do jakiegoś projektu, spróbuj najpierw uporządkować przestrzeń wokół siebie. Czyste i uporządkowane mieszkanie czy miejsce pracy przekłada się na większy porządek i spokój mentalny. Dodatkowo możesz wprowadzić szczególną atmosferę w zależności od zadania, które chcesz wykonać – np. puścić motywującą muzykę i zaparzyć pyszną herbatę. Na pewno uprzyjmeni to samą pracę. 

Jak się zmotywować? Podsumowanie

 1. Ustal, czego pragniesz, określ cel i prowadzące do niego kroki
 2. Zadbaj o swoją postawę i ruch
 3. Mów do siebie jak do przyjaciela i wspieraj się na każdym kroku
 4. Mierz wysoko i miej marzenia, których pragniesz z całego serca
 5. Odpocznij jeśli jesteś przepracowany i zmęczony
 6. Zacznij od małych i prostych zadań, które dadzą Ci słodką satysfakcję i zmotywują do dalszego działania
 7. Stwórz nawyki w oparciu o swój cel, tak by zbudować nowy styl życia
 8. Inspiruj się za pomocą tablicy marzeń

Przeczytaj także:

plannery-plan-with-justine

4 komentarze

 1. dziekuje, bardzo motywujace

 2. Cześć Justyna, bardzo wartościowy wpis. Dorzucam go do zakładek i będę tu wpadać w chwilach słabości i zwątpienia 😉

  1. Dziękuję, cieszę się, że do Ciebie trafił 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *