Koselig – na czym polega norweska recepta na szczęście?

kobieta-i-mezczyzna-na-lyzwach

Najbliższym odpowiednikiem koselig jest słowo przytulny. Można potraktować ten koncept jako norweską wersję hygge. Dlaczego jest tak ważna dla Norwegów i jak wprowadzić więcej przytulności do codziennego życia? Poznaj norweską receptę na szczęście.

 

W tym artykule:

 1. Czym jest koselig?
 2. Dlaczego koselig jest ważne dla Norwegów?
 3. Jak żyć według konceptu koselig?
 4. Lista pomysłów na kultywowanie koselig
 5. Jak urządzić wnętrze według koselig?
   

Czym jest koselig?

Koselig to głębokie zadowolenie płynące z otoczenia, towarzystwa i przytulności, które wypełniają daną chwilę. Jest to połączenie natury, bliskości i komfortu, które w połączeniu przynoszą głębokie szczęście.

Koselig to przede wszystkim uczucie, a konkretnie jest to odczuwanie przytulności, bliskości, ciepła, szczęścia i zadowolenia. Aby osiągnąć koselig, trzeba robić rzeczy, których esencją są te właśnie uczucia.

Różnicą pomiędzy hygge a koselig jest większy nacisk tego drugiego na aspekt społeczny oraz przebywanie na powietrzu. Tutaj koselig głęboko łączy się z drugim ważnym dla Norwegów pojęciem – friluftsliv.

definicja-koselig

Dlaczego koselig jest ważne dla Norwegów?

Koncept koselig jest ważny w Norwegii ze względu na długie i ciemne zimy. Pokazuje on, że okres ciemności i chłodu można celebrować, ponieważ dostarcza ulgi. Jest to czas, kiedy nie trzeba być produktywnym, a można poświęcić czas na tworzenie własnego przytulnego świata, który daje spokój i zadowolenie. Jest to sposób na znalezienie radości w chwilach, w których może to być trudne.

Koselig jest ważne przez cały rok, ale to w okresie zimowym szczególnie istotne jest delektowanie się tymi małymi chwilami przyjemności. Kluczem jest zmiana sposobu myślenia i bardziej pozytywne podejście do życia, aby w pełni zaakceptować i cieszyć się każdym aspektem zimy.

   

Jak żyć według konceptu koselig?

nalewana-kawa-z-termosu-na-tle-zieleni
Źródło: Pexels

Przebywaj więcej na powietrzu

Według Norwegów nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Wiedzą oni, że świeże powietrze w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie mentalne, dlatego niezależnie od pogody stawiają na kontakt z naturą.

Zadbaj o głębokie relacje

Podstawą koselig jest spędzanie czasu razem z bliskimi. Długie zimowe wieczory w osamotnieniu mogą w zbyt dużej ilości wpływać depresyjnie. Spędzanie czasu sam na sam jest bardzo ważne, by pielęgnować zdrową relację ze sobą, natomiast równie ważne jest budowanie głębokich relacji z bliskimi i cieszenie się swoim towarzystwem.

Obniż poziom stresu

W koselig chodzi o to, aby się zrelaksować, zdystansować od problemów i spojrzeć na życie w lepszym świetle. Czy będzie to aktywność fizyczna, rozmowa od serca, pyszny posiłek czy wpatrywanie jak tli się ogień, ważne jest przede wszystkim to wewnętrzne ciepło i poczucie, że wszystko jest i będzie dobrze.

Kultywuj uważność

Bycie obecnym w tu i teraz, z ludźmi, których kochasz to prawdziwy skarb. Jesteś wtedy w stanie poczuć prawdziwą wdzięczność za chwilę, w której się znajdujesz. Do tego wypełniając swój czas aktywnym wypoczynkiem, po którym przychodzi czas na pyszne jedzenie, rozgrzewające napoje, zabawne gry i serdeczne pogawędki, możesz naprawdę poczuć się bezpiecznie, spokojnie i szczęśliwie.

Lista pomysłów na kultywowanie koselig

 • wybierz się z przyjaciółmi na lodowisko i gorącą czekoladę
 • pójdź z kimś bliskim na spacer i pogadaj od serca
 • zaproś znajomych na wieczór gier planszowych
 • zorganizuj przyjęcie z domowymi potrawami
 • rozpal ognisko lub ogień w kominku i ciesz się jego ciepłem i blaskiem
 • urządź konkurs gotowania
 • otwórz się na kreatywne hobby

Jak urządzić wnętrze według koselig?

sypialnia-w-wystroju-skandynawskim-koselig
Źródło: Pexels

W kontekście koselig możemy także mówić o wystroju wnętrz. Tak, jak w hygge ważne tu jest wszystko, co czyni wnętrze bardziej przytulnym. W związku z tym charakterystyczne dla tego stylu są:

 • łagodne wnętrze dopełnione przytulnymi dodatkami
 • minimalistyczna paleta kolorów z beżem na czele
 • wprowadzenie natury do wnętrza poprzez drewno i rośliny
 • dużo tkanin, koców, pledów, poduszek
 • nastrojowe oświetlenie – świece, zawieszone lampki i girlandy
 • blask ognia w kominku
 • wygodne meble ułatwiające wypoczynek

Przeczytaj także: Lagom, czyli szwedzki styl życia. Na czym polega? lub Dolce far niente, czyli słodkie nicnierobienie. Jak kultywować ten włoski zamysł?

 

2 komentarze

 1. Świetny artykuł dziękuję serdecznie

  1. Cieszę się, że się podobał ❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *