Slow life – styl życia, dzięki któremu każdy dzień nabiera znaczenia

kobieta-w-niebieskim-stroju-w-pozycji-drzewa-na-skalach-nad-morzem

Życie w stylu slow life to zwolnienie tempa, by stać się bardziej uważnym na co dzień. W tej filozofii życiowej najważniejsze jest kierowanie się sposobem myślenia, według którego każdy dzień staje się bardziej wyjątkowy i zgodny z tym, co najbardziej cenimy w życiu. Poznaj zasady i zalety slow living.

Slow living zaprzecza podejściu, według którego im bardziej jesteśmy zajęci, tym odnosimy większy sukces albo tym jesteśmy bardziej wartościowi. To, co tak naprawdę się liczy to bycie obecnym tu i teraz, przedkładanie jakości nad ilość i życie zgodnie z intencją. Przyjęcie takiego stylu życia oznacza wyłączenie autopilota i zrobienie miejsca na refleksję i samoświadomość.

   

Na czym polega slow life?

Żyj lepiej, nie szybciej. Tak w skrócie można opisać esencję slow life. W tym stylu życia liczy się robienie wszystkiego we właściwym sobie tempie. Zamiast dążyć do robienia rzeczy szybciej, ważniejsza jest koncentracja na robieniu rzeczy lepiej, bardziej świadomie i intencjonalnie. Często oznacza to spowolnienie, robienie mniej każdego dnia i wybieranie tylko jednego priorytetu na dany dzień. Paradoksalnie, robiąc mniej w bardziej uważny sposób, zyskujemy więcej – więcej radości z życia, harmonii wewnętrznej i poczucia spełnienia.

Bądź uważnym twórcą swojego życia. Powoli odcinaj wszystko, aż zostanie ci tylko to, co kochasz, to, co konieczne, to, co cię uszczęśliwia.

Leo Babauta

Skąd się wzięła filozofia slow living?

Slow life powstało jako część szerszego ruchu zapoczątkowanego we Włoszech w latach 80. W obliczu otwarcia McDonald’s w sercu Rzymu, Carlo Petrini wraz z grupą aktywistów założył Slow Food, czyli ruch broniący regionalnych tradycji kulinarnych. Ruch slow food ma obecnie zwolenników w ponad 150 krajach i nadal chroni tradycje gastronomiczne i angażuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Carl Honoré, jeden z najbardziej znanych autorów i mówców na temat ruchu slow, spopularyzował tę filozofię życiową w swojej książce „Pochwała powolności” wydanej w 2004 roku. Pisze w niej o znaczeniu ruchu slow food i możliwości zastosowania jego założeń w innych dziedzinach życia, takich jak praca, wychowywanie dzieci, hobby i czas wolny.

Od momentu wydania książki pojawiają się kolejne trendy związane z filozofią slow. Dzisiaj możemy już mówić między innymi o slow travel, slow fashion, slow fitness, slow gardening, slow design, slow thinking czy slow working. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że więcej nie znaczy lepiej.

Zasady slow life

  • Określ swoje wartości. Poświęć dużo czasu na refleksję, co sprawia Ci najwięcej radości i jest dla Ciebie najważniejsze. Postaraj się spojrzeć na swoje życie świeżym wzrokiem i oceń, co wymaga poprawy, przedefiniowania, zakończenia.
  • Wprowadź porządek w swoim domu. Slow life mocno wiąże się z minimalizmem. Nagromadzone przedmioty i bałagan tworzą niepotrzebny chaos w głowie. Poświęć czas na porządki, by ułatwić sobie wejście w nowy rozdział.
  • Uważaj na to, co konsumujesz. Chodzi tu zarówno o dietę, jak i o to, co czytasz, oglądasz, słuchasz. Wszystkie informacje, które do Ciebie docierają mają wpływ na Twoje samopoczucie i sposób postrzegania świata. Świadomie wybieraj, co zyskuje Twoją uwagę.
  • Zadbaj o siebie. Znajdź czas dla siebie każdego dnia. Rozmawiaj ze sobą, okaż sobie troskę i miłość na poziomie ciała, ducha i umysłu. Poznawaj siebie, odkrywaj, co lubisz robić i co sprawia, że czujesz się szczęśliwy.
  • Celebruj drobne chwile. Postaraj się, aby każde zajęcie było swego rodzaju rytuałem. Staraj się poświęcać całą uwagę wykonywanej czynności i ciesz się, że możesz to robić.
  • Naucz się mówić „nie”. Przy slow living staniesz się bardzo świadomy tego, co kochasz i na co chcesz poświęcać czas. By móc żyć w zgodzie ze sobą, musisz nauczyć się mówić „nie” temu, co nie wpisuje się w Twoje wartości.
  • Naucz się robić mniej. Dzień po dniu staraj się planować sobie mniej zadań, ale za to wykonuj wszystko z miłością i intencją. Z praktyką stanie się to coraz łatwiejsze.
  • Oswój się z ciszą. Częścią slow living jest harmonia wewnętrzna. Ważne jest, by czuć się dobrze z samym sobą, w ciszy. Aby to osiągnąć, spróbuj medytować po 5 minut dziennie i stale wydłużaj ten czas.
  • Angażuj wszystkie zmysły. Aby poczuć się bardziej obecnym i spokojnym w chwili obecnej, zacznij przykładać większą uwagę do odczuwania doświadczeń poprzez zmysły. Co jakiś czas zatrzymaj się i zauważ co widzisz, słyszysz, smakujesz, czujesz i dotykasz.

Slow life nie polega na sprawdzeniu z jak małą ilością rzeczy jesteśmy w stanie przeżyć – chodzi o odkrycie bez czego po prostu nie możemy żyć.

Nathan Williams

Wskazówki odnośnie slow living

  • Slow life jest dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania.
  • W slow living ważne jest przedefiniowanie swojego rozumienia sukcesu i ustalenie priorytetów w oparciu o nasze wartości.
  • Nie chodzi o to, by zrezygnować z technologii, ale by korzystać z niej w pozytywny sposób. Jeśli działa jako rozpraszacz i pochłania nasz czas, powinniśmy świadomie ograniczyć czas spędzany w telefonie czy przed komputerem/telewizorem.
  • Ważna jest akceptacja, że w życiu będą wzloty i upadki. Przyjęcie tego stylu życia nie dzieje się z dnia na dzień. Wszystko jest procesem, nie wyścigiem. Slow living uczy doceniać tą nieidealną podróż przez życie dzień po dniu.

Zalety slow living

  1. Więcej czasu na to, co kochasz – rezygnując z czynności, które Cię rozpraszają (np. przeglądanie mediów społecznościowych) lub tych, które Cię nie satysfakcjonują, odzyskasz czas na dbanie o siebie.
  2. Mocniejsze relacje – powrót do uważności da nam więcej jakościowego czasu dla bliskich, podczas którego będziemy się prawdziwie poznawać, słuchać i kochać.
  3. Bycie uważnym – przeszłość może wywoływać w nas złość, a przyszłość – niepokój. Moment, w którym jesteśmy teraz daje nam okazję, by docenić to, kim jesteśmy i odzyskać spokój wewnętrzny i stabilizację. Uważność pomaga w radzeniu sobie ze stresem i pielęgnowaniu wdzięczności.
  4. Poczucie jedności – zaletą slow life jest odzyskanie czasu i równowagi wewnętrznej, by poczuć się prawdziwie związanym z ludźmi, naturą, pracą, pasją, kulturą, z naszym ciałem, umysłem i duszą.
  5. Odkrycie sensu życia – odkrycie, co jest dla nas najważniejsze i życie według tych wartości prowadzi do spełnionego życia.
 

Przeczytaj także:

 

2 komentarze

  1. Super artykul

  2. Przeczytałem od deski do deski – dziekuje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *