Prawdopodobnie każdy czuje się zagubiony na jakimś etapie swojego życia. Tracimy z oczu nasz cel, nie wiemy dokąd zmierzamy. Niektóre elementy naszego życia są dla nas satysfakcjonujące, inne nie. Może się wydawać, że ludzie wokół nas są zadowoleni i idą do przodu, a my tkwimy w martwym punkcie. I choć poczucie zagubienia jest frustrujące, to daje nam także olbrzymią okazję, by zbudować nową wersję siebie. Zobacz, co zrobić, kiedy czujesz się zagubiona w życiu i odkryj porady na odnalezienie swojej drogi.
W różnych momentach życia możemy napotkać trudności czy zmiany, które prowadzą do utraty poczucia kierunku i celu. To uczucie może być przytłaczające i dezorientujące, ale istnieją sposoby, aby je przezwyciężyć i odkryć dla siebie nową ścieżkę.
Dlaczego czujemy się zagubieni?
Oto możliwe przyczyny, dla których czujesz się zagubiona w życiu:
- duże zmiany życiowe – zakończenie relacji, zmiana pracy, przeprowadzka czy inne duże zmiany mogą prowadzić do uczucia zagubienia, ponieważ opuszczamy to, do czego się przyzwyczailiśmy i co było dla nas znajome i bezpieczne.
- trudności życiowe – doświadczenie niepowodzenia czy problemów, takich jak utrata pracy czy pogorszenie stanu zdrowia, prowadzi między innymi do poczucia zagubienia.
- brak wsparcia – posiadanie bliskich przyjaciół lub członków rodziny pomaga poczuć się stabilnie i bezpiecznie. Bez wsparcia łatwo jest czuć się osamotnionym, odizolowanym i zagubionym.
- zmiany w codziennej rutynie – rutyna zapewnia stabilizację i daje poczucie spokoju, komfortu i pewności siebie. Wszelkie zmiany czy przerwy w codziennej rutynie mogą sprawić, że odczujesz trudności ze znalezieniem punktu oparcia.
- ważne decyzje do podjęcia – jeśli masz przed sobą ważną lub zmieniającą życie decyzję, możesz czuć się przytłoczona myślami i emocjami.
- presja społeczna – oczekiwania innych ludzi mogą wywierać na Tobie presję i powodować rozdźwięk między tym, czego naprawdę pragniesz, a tym, do czego czujesz się zobowiązana.
- tłumione emocje – brak akceptacji swoich emocji i ukrywanie ich przed światem i samą sobą sprawia, że odcinasz się od samej siebie i teraźniejszości.
Jak może się manifestować to uczucie?
Jeśli czujesz się zagubiona w życiu, możesz mieć wrażenie, że życie nie ma sensu. Może być ci ciężko przypomnieć sobie, kim byłaś wcześniej albo nie wiesz, kim chcesz się stać. To, co zwykle sprawiało Ci radość i było dla Ciebie interesujące, straciło swój blask. Oto jeszcze kilka przykładów objawów emocjonalnych i behawioralnych, których możesz doświadczyć, kiedy czujesz się zagubiona:
- płakanie bez powodu
- wahania nastroju
- oddalanie się od bliskich
- brak zainteresowania swoim hobby lub rzeczami, które kiedyś sprawiały Ci radość
- niemożność podejmowania decyzji
- przytłoczenie prostymi zadaniami lub wyborami
- angażowanie się w impulsywne lub ryzykowne zachowania
- irytowanie się na ludzi wokół ciebie
- bycie sfrustrowaną samą sobą
- brak ekscytacji na myśl o przyszłości
- poczucie, że robisz wszystko na autopilocie bez żadnego zaangażowania
- poddawanie się wpływom innych
Możesz mieć poczucie, że ten stan będzie trwał wiecznie, ale jest to tylko złudzenie. Jest wiele sposobów, aby poradzić sobie z uczuciem zagubienia.
Jak poradzić sobie z uczuciem zagubienia w życiu?
Uczucie zagubienia może być przytłaczające i dezorientujące, ale istnieją kroki, które można podjąć, aby odzyskać poczucie kierunku i celu. W zależności od przyczyny uczucia zagubienia, możesz potrzebować innych rozwiązań. Oto kilka porad, jak sobie pomóc:
- zastanów się nad swoimi uczuciami – poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, dlaczego czujesz się zagubiona. Czy wynika to z konkretnej sytuacji, takiej jak niepowodzenie zawodowe czy problemy w związku? Czy doświadczasz teraz dużych zmian? Czy stoisz przed podjęciem ważnej decyzji? Refleksja nad swoimi emocjami pomoże Ci zrozumieć przyczynę obecnego stanu.
- zastanów się nad swoimi potrzebami – pomocne może być spędzenie czasu ze sobą, by ocenić swoje potrzeby. Czy są one teraz zaspokajane i co możesz zrobić, aby poczuć się spełniona?
- poszukaj wsparcia – porozmawiaj z kimś, komu ufasz, takim jak bliski przyjaciel, członek rodziny lub psycholog. Podzielenie się tym, co czujesz może dać Ci nowe spojrzenie na sytuację oraz wsparcie emocjonalne. Osoby te mogą zaoferować Ci spostrzeżenia lub sugestie, których wcześniej nie rozważałaś lub po prostu okazać potrzebne wsparcie.
- zrób sobie przerwę – czasami uczucie zagubienia może być oznaką wypalenia lub przytłoczenia. Pomoże w tym zrobienie sobie przerwy od natłoku zadań i danie sobie czasu na odpoczynek, naładowanie baterii i refleksję. Zaangażuj się w czynności, które sprawiają Ci radość, takie jak hobby, aktywność fizyczna lub spędzanie czasu na łonie natury.
- skoncentruj się na swoich priorytetach – skup swój czas i energię na swoich priorytetach i unikaj zakłóceń z zewnątrz.
- ćwicz medytację – medytacja i ćwiczenie uważności pomagają zredukować poziom stresu i ugruntować się w chwili obecnej.
- prowadź dziennik – zapisywanie swoich myśli w dzienniku pomoże Ci stać się bardziej świadomą swoich uczuć i myśli. Poszukaj związku między okolicznościami, zachowaniami i intensywnością poczucia zagubienia.
- wypowiadaj na głos pozytywne afirmacje – pozytywne afirmacje pomogą zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości. Codziennie ćwicz wypowiadanie ich na głos. Na blogu znajdziesz mnóstwo zestawów afirmacji na różne okazje.
- ustalaj małe, osiągalne cele – gdy czujesz się zagubiona, ustalanie małych celów może pomóc Ci odzyskać poczucie sensu i spełnienia. Zidentyfikuj kilka realistycznych i wykonalnych zadań, które są zgodne z Twoimi wartościami lub zainteresowaniami. Osiągając te cele, odzyskasz pewność siebie i motywację.
- skup się na rzeczach, w których jesteś dobra – kiedy jest nam smutno, skupiamy się na rzeczach, w których nie jesteśmy dobrzy i które nie idą zgodnie z planem. Zamiast tego postaraj koncentrować się na swoich mocnych stronach i rzeczach, w których jesteś dobra, i pracuj nad tym, aby stać się w nich jeszcze lepsza. Poprawi to Twoje samopoczucie, ale także wzmocni Twoje poczucie własnej wartości.
- rozważ nowe możliwości – uczucie zagubienia pojawia się często wtedy, kiedy jesteś gotowa na zmianę, chociaż się jej boisz. Może być to dla Ciebie okazja, aby spróbować czegoś nowego i zastanowić się, kim chcesz się stać. Rozważ spróbowanie nowego hobby, wolontariatu lub zapisanie się na kursy, aby odkryć nowe pasje i zainteresowania. Poznawanie nowych obszarów sprawia, że odkrywasz samą siebie w nowy sposób i otwierasz sobie drzwi do nieoczekiwanych możliwości.
- praktykuj dbanie o siebie – troszczenie się o siebie jest kluczowe, gdy czujesz się zagubiona. Zwróć uwagę na swoje fizyczne, psychiczne i emocjonalne samopoczucie. Zaangażuj się w czynności, które Cię regenerują, takie jak praktykowanie uważności, jakościowy sen, spożywanie zdrowych posiłków i sięgnięcie po profesjonalną pomoc, jeśli czujesz taką potrzebę.
- ćwicz akceptację niepewności – życie jest pełne niepewności i bycie zagubionym jest całkowicie normalne, szczególnie kiedy rzeczy nie idą zgodnie z planem. Zaakceptuj, że nie ma nic złego w tym, że nie posiadasz wszystkich odpowiedzi. Przyjmij niepewność i skup się na chwili obecnej. Zaufaj, że z czasem odnajdziesz swoją drogę.
Pamiętaj, że uczucie zagubienia jest naturalnym, ale też tymczasowym, elementem rozwoju osobistego. Podejmując kroki ku poprawie samopoczucia, szukając wsparcia i podchodząc do siebie z cierpliwością, możesz sprawnie przejść przez ten okres i odnaleźć nowe poczucie kierunku i sensu.
Przeczytaj także:
Justyna
13 lipca 2023 at 20:16Cudownie jak zawsze , dziękuję
Justyna
15 lipca 2023 at 08:46Dziękuję ❤️❤️