9 pomysłów na zajęcia w zimowe wieczory

książka kucharska i różowy garnek

Kiedy za oknem prawie ciągle jest ciemno, a pogoda nie zachęca do spacerów i innych aktywności, godziny mogą się bardzo dłużyć. Dni zlewają się w jedno, a my powtarzamy sobie „Oby do wiosny”. I chociaż zawsze można sięgnąć po sprawdzony zestaw, czyli Netflix i popcorn, to czasem fajnie jest spróbować czegoś nowego, co rozbudzi w nas uśpioną kreatywność. Zainspirujcie się poniższymi pomysłami na zajęcia w zimowe wieczory.

   

Co można robić w domu w zimę? Brak światła słonecznego i ponura atmosfera mogą przekładać się na brak motywacji i satysfakcji życiowej. Co robić kiedy brakuje pomysłów i chęci do działania? Jak wyrwać się z tego stanu uśpienia? Według mnie, najlepiej jest wybrać sobie domowe hobby, które da nam zastrzyk energii i inspiracji.

Nie warto działać na siłę, więc tym zajęciem powinno być coś, co sprawia przyjemność i w czym od dawna chcielismy spróbować sił. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po dawno zapomniane hobby, które wciągnie nas na wiele godzin.

ksiazki do nauki jezyka
Źródło: Pinterest

1. Ucz się nowego języka

Poświęć część swoich zimowych wieczorów na naukę języka. To hobby stymuluje mózg, poprawia pamięć i może być dodatkowym atutem w CV. Jeśli planujesz wyjazd za granicę, dobrze będzie znać choćby podstawy, które ułatwią komunikację. A może jesteś zakochany w jakimś języku albo chciałbyś oglądać zagraniczne filmy w oryginale? Albo po prostu od dawna chciałeś podszkolić się z wybranego języka dla własnej przyjemności lub satysfakcji? Jakikolwiek nie byłby Twój motyw, nauka języka jest świetnym pomysłem na czas wolny.

cwiczenie-jogi
Źródło: Pinterest

2. Podejmj 30-dniowe wyzwanie jogi

Nawet jeśli wolisz treningi HIIT lub taniec, pomyśl o spróbowaniu swoich sił w jodze, która jest świetnym sposobem na odstresowanie. Dodatkowo przeciwdziała negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. 30 dni jogi jest świetnym wyzwaniem, które uczy regularności. Spróbuj dodać praktykę jogi do swojej codziennej rutyny, aby jeszcze lepiej zatroszczyć się o swoje ciało.

Przeczytaj więcej o jodze w artykule: Joga dla początkujących: jak zacząć ćwiczyć jogę i jakie są jej zalety?

pieczenie-rogalikow
Źródło: Pinterest

3. Czas na eksperymenty w kuchni

Ze względu na dużą ilość zajęć i obowiązków często robimy cały czas te same szybkie potrawy albo zamawiamy jedzenie do domu. A może by tak zacząć eksperymentować w kuchni? Testować nowe przepisy, próbować kuchni z innych krajów, gotować z nowych składników? A może wolisz piec przeróżne słodkości? Wybierz to, co najbardziej Cię ciekawi i niech w kuchni zadzieje się magia.

kobieta-maluje
Źródło: Pinterest

4. Zapisz się na kurs rysowania online

W dzisiejszych czasach za sprawą internetu mamy dostęp do niezliczonej liczby kursów na niemal każdy temat i dla każdego poziomu zaawansowania. Zaproponowałam kurs rysowania, ponieważ jeśli rysujemy bez oczekiwania idealnego rezultatu, to sama czynność jest niezwykle odstresowująca i rozbudza naszą kreatywność. A kreatywność przydaje się w każdej dziedzinie życia i ułatwia rozwiązywanie problemów. Jeśli jednak rysowanie w ogóle Cię nie kręci, sięgnij po kurs online z pasjonującej Cię dziedziny.

   
pisanie-w-zeszycie
Źródło: Pinterest

5. Poćwicz pisanie

Niektórzy są obdarzeni talentem pisarskim, a innym ciężej przychodzi przelanie swoich myśli i pomysłów na papier. Jednakże pisanie, jak każdą umiejętność, można szlifować. To nie tylko sposób na kreatywne wyrażanie siebie, ale też dobra praktyka dla lepszej komunikacji na papierze i twarzą w twarz. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś, żeby być lepszym pisarzem to masz szczęście, ponieważ jak najbardziej możesz nim być. Potrzebujesz tylko praktyki.

A jeśli nigdy nie leżało to w obszarze Twoich zainteresowań, i tak namawiam Cię do ćwiczeń – pisania wierszy albo krótkich opowiadań. Nie ważna jest jakość, ale ćwiczenie wyobraźni i kreatywne wyrażanie siebie. Naprawdę warto.

czytanie-ksiazek-przy-kawie
Źródło: Pinterest

6. Podejmij książkowe wyzwanie

Długie, zimowe wieczory to świetna okazja na zagłebienie się w więcej książek. Ciepły koc, gorąca herbata i wciągająca książka – czy to nie zestaw idealny? Sięgnij po najbardziej interesujący Cię gatunek albo ukochanych pisarzy. Wróć do ulubionych książek z dzieciństwa albo daj szansę nowym pozycjom. Dzięki książkom możemy przeżyć wiele historii na raz.

kreatywny-dziennik
Źródło: Pinterest

7. Zacznij prowadzić kreatywny dziennik

Kreatywny dziennik / scrapbooking to jeden z moich ulubionych pomysłów. Polega na prowadzeniu pamiętnika wraz z odręcznymi rysunkami, naklejkami, wycinkami i innymi dekoracjami. Tak naprawdę możesz go prowadzić, jak tylko Ci się marzy. Chodzi o to, aby była to Twoja oaza, Twój świat ukryty w zapiskach, ilustracjach i niezliczonych barwach. Osobiście podoba mi się pomysł uwieczniania na papierze najprzyjemniejszych momentów danego dnia w kreatywny sposób.

sprzatanie-mieszkania
Źródło: Pinterest

8. Generalne porządki

Nie tylko wiosna musi być dobrym czasem na porządki. Wykorzystaj zimowe wieczory, aby przejrzeć swoje rzeczy i zdecydować, co chcesz zachować, a co możesz sprzedać lub oddać. Wspaniale jest zrobić to przed Nowym Rokiem, ponieważ domowe porządki mogą być symbolem zaczęcia na nowo bez zbędnego bagażu.

Źródło: Pinterest

9. Zrób domek z piernika

Możesz zająć się stworzeniem domku z piernika w oparciu o gotowy zestaw lub kompletnie od zera. Udekoruj go dokładnie tak, jak Ci się marzy i ciesz się jego pięknym wyglądem, a później także i smakiem.

Przeczytaj także:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *