Ten jeden przeskok ze świata braku do świata obfitości potrafi zdziałać cuda, ponieważ to od naszej perspektywy zależy jakość naszego życia. Zamiast gonić za szczęściem, wystarczy inaczej spojrzeć na to, co już mamy. Jakie są więc różnice między nastawieniem na brak a nastawieniem na obfitość i jak przejść od jednego do drugiego? Wyjaśniam poniżej.
Czym jest nastawienie na brak?
Nastawienie na brak to system przekonań, według których koncentrujemy się na niewystarczającej ilości zasobów, okazji lub możliwości. Osoby z tym nastawieniem mają tendencję do patrzenia na świat przez pryzmat ograniczeń, wierząc, że nigdy nie ma dość tego, czego akurat potrzebują (czy to pieniędzy, czasu, miłości, zdrowia, sukcesu czy czegokolwiek innego). Ten sposób myślenia może prowadzić do uczucia zniewolenia, lęku czy niepokoju, co z kolei wpływa na każdy obszar naszego życia, w tym sposób podejmowania decyzji, zachowanie i relacje. Ponadto, czegokolwiek taka osoba by nie osiągnęła, dalej będzie pozostawać w pozycji braku szukając kolejnych rzeczy do zapełnienia pustki.
Ludzie z nastawieniem na brak mają tendencję do skupiania się na tym, czego nie mają. Takie podejście do życia prowadzi do samonapędzającego się cyklu negatywności czy pesymizmu. Dodatkowo, nie dotyczy ono tylko zewnętrznych okoliczności, ale także nas samych. Oznacza to, że osoba z nastawieniem na brak będzie uważała siebie za niewystarczająco piękną, mądrą, zdolną, itd. Może zmienić fryzurę, schudnąć, nauczyć się języka obcego, czytać podręczniki, ale zawsze będzie widziała w sobie ten brak.
Nastawienie na brak może powodować:
- zwiększony niepokój i stres: ludzie z nastawieniem na brak mogą martwić się, że nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, czasu lub zasobów, a to może prowadzić do poczucia beznadziejności, frustracji i przytłoczenia.
- ograniczoną perspektywę: w związku z tym, że świat jest postrzegany z perspektywy braku, może to utrudniać dostrzeżenie możliwości lub rozwiązań problemów, i w konsekwencji utrudniać rozwój osobisty.
- strach i zwątpienie w siebie: sposób myślenia oparty na braku może powstrzymywać jednostki przed podejmowaniem ryzyka, próbowaniem nowych rzeczy lub dążeniem do realizacji swoich celów. Osoby te mogą czuć się uwięzione przez swoje okoliczności i wierzyć, że nie są w stanie osiągnąć sukcesu lub szczęścia.
- napięte relacje: nastawienie na brak może wywoływać poczucie stałej potrzeby lub desperacji, przez co chcemy, aby inni dopełnili lukę w nas lub doszukujemy się w innych ludziach wad i ich odpychamy.
Ogólnie rzecz biorąc, nastawienie na brak może ograniczać rozwój osobisty, zwiększać stres i niepokój oraz wystawiać na próbę nasze relacje. Jest jedną z głównych przyczyn, dla których nie czujemy się szczęśliwi. Ważne jest, aby zaobserwować jakie myślenie jest u nas dominujące i jeśli zauważymy w sobie nastawienie na brak, to powinniśmy pracować nad rozwinięciem bardziej pozytywnego spojrzenia na życie stawiającego na obfitość.
Czym jest nastawienie na obfitość?
Nastawienie na obfitość to z kolei system przekonań, gdzie koncentrujemy się na potencjale rozwoju, pozytywnych zmian, możliwości i dobrobytu w życiu. Osoby z nastawieniem na obfitość mają tendencję do postrzegania świata jako pełnego możliwości i zasobów oraz wierzą, że zawsze mają moc stworzenia większej ilości tego, czego potrzebują lub pragną. Takie nastawienie prowadzi do zdrowego optymizmu, pozytywnego nastawienia, wewnętrznego spokoju, wdzięczności i poczucia siły.
Ludzie z nastawieniem na obfitość wierzą, że zawsze jest wystarczająco dużo dla wszystkich i że tworząc coś dla siebie, nie zabierają nic nikomu innemu. Jest im łatwiej osiągać swoje cele i budować znaczące relacje. Są bardziej pewni siebie, optymistyczni i odporni psychicznie. Nawet w trudnych sytuacjach potrafią dostrzec okazję do wzrostu i łatwiej jest im powrócić do równowagi. Nie mają tendencji do obarczania innych winą, lecz biorą życie w swoje ręce, a jest ono pełne harmonii i spokoju, zamiast walki i lęku.
Nastawienie na obfitość może przynieść wiele korzyści, w tym:
- większy optymizm: skupianie się na tym wszystkim, co mamy i na tym, co jeszcze możemy stworzyć jest uwalniające i ekscytujące. Wiara w nieograniczone możliwości sprawia, że widzimy miliony drzwi stojące przed nami otworem, w związku z czym łatwiej o pozytywne postrzeganie życia.
- poczucie spełnienia i spokoju: osoby z nastawieniem na obfitość nie szukają ciągle czegoś, co zapełni ich poczucie braku, ponieważ czują się dobrze w tu i teraz. Są spokojni o swoją przyszłość, więc potrafią się zrelaksować i doceniać życie.
- poczucie wewnętrznej siły: dostrzegając wszystkie potrzebne zasoby (wiedząc, że już je mamy lub do nas przyjdą), mamy większą szansę do realizacji naszych zamierzeń. W dodatku widząc siebie jako istotę pełną, zyskujemy poczucie mocy, pewności siebie i motywacji. To także przekłada się na nasze relacje, ponieważ nie potrzebujemy walidacji z zewnątrz.
- lepsze podejmowanie decyzji: osoby z nastawieniem na obfitość są bardziej skłonne dostrzegać wiele szans i możliwości i wybrać najlepszą dla siebie, zamiast wybierać z pozycji strachu i braku.
- silniejsze relacje: nastawienie na obfitość może również poprawić relacje, ponieważ jednostki koncentrują się na tym, co mają i co mogą dać, a nie na tym, czego im brakuje. Może to stworzyć większe poczucie więzi i hojności, co może wzmocnić relacje osobiste i zawodowe.
- wyższy poziom szczęścia i satysfakcji z życia: ludzie o takim nastawieniu mają większe szanse na osiągnięcie swoich celów, doświadczają większego spełnienia w życiu i budują silne poczucie celu i sensu. Zamiast ciągle za czymś gonić, potrafią docenić każdy punkt, w którym się znajdują.
Jak kultywować nastawienie na obfitość?
Nastawienie na obfitość to sposób myślenia, który warto kultywować, aby prowadzić satysfakcjonujące i udane życie. Jak przestawić się na to podejście?
- praktykuj wdzięczność: skup się na tym, co masz, a nie na tym, czego ci brakuje. Poświęć każdego dnia czas na refleksję nad rzeczami, za które jesteś wdzięczny i zapisz je w dzienniku wdzięczności. Z czasem staraj się to robić coraz częściej w ciągu dnia.
- zmierz się z ograniczającymi przekonaniami: zidentyfikuj przekonania, które Cię blokują i zakwestionuj ich zasadność. Zadaj sobie pytanie, czy są one naprawdę prawdziwe i czy istnieją dowody na coś przeciwnego. Następnie przekształć je w pozytywne, wzmacniające przekonania.
- wizualizuj obfitość: użyj technik wizualizacji, aby zobaczyć siebie w stanie obfitości. Wyobraź sobie, że osiągasz swoje cele i masz wszystko, czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym i odnosić sukcesy.
- podejmij działanie: rób małe kroki w kierunku swoich celów i skup się na postępie, a nie na perfekcji. Ucz się doceniać podróż i ćwicz się w myśleniu, że zawsze masz do dyspozycji nieograniczone zasoby i możliwości.
- otaczaj się obfitością: otaczaj się ludźmi, którzy mają nastawienie na obfitość. Pomoże to wzmocnić twój nowy sposób myślenia i utrzymać cię na właściwej drodze. Jeśli nie masz takiej osoby w bliskim otoczeniu, oglądaj filmy lub obserwuj profile osób, które Cię inspirują.
- ćwicz uważność: zwracaj uwagę na swoje myśli i emocje oraz ćwicz techniki uważności. Pomoże ci to skoncentrować się na dostatku chwili obecnej (chociażby na oddechu), co z kolei dostarczy ci więcej dowodów na istnienie obfitości.
Pamiętaj, że przejście od nastawienia braku do nastawienia obfitości jest procesem stopniowym i wymaga konsekwentnej praktyki.
Nastawienie na obfitość a prawo przyciągania
Przestawienie się na nastawienie na obfitość powinno być celem samym w sobie, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie poczuć się szczęśliwi tu i teraz. Natomiast dodatkowym bonusem takiego sposobu myślenia jest to, że zgodnie z prawem przyciągania zaczyna do nas przychodzić jeszcze więcej tego, za co możemy być wdzięczni. I nagle otrzymamy to wszystko, czego nam brakowało. Ponieważ dopóki skupialiśmy się na braku widzieliśmy brak. Teraz, widząc obfitość, będziemy widzieć tylko stale rosnącą obfitość. Dlatego naprawdę warto mieć wdzięczne serce.
Przeczytaj także:
Sylwia
10 marca 2023 at 06:49Przeczytanie takiego tekstu o poranku motywuje i dodaje energii. Dziękuję bardzo 🙂
Justyna
10 marca 2023 at 20:13Dziękuję, pozdrawiam ❤️❤️❤️