Najbliższym odpowiednikiem koselig jest słowo przytulny. Można potraktować ten koncept jako norweską wersję hygge. Dlaczego jest tak ważna dla Norwegów i jak wprowadzić więcej przytulności do codziennego życia? Poznaj norweską receptę na szczęście.
W tym artykule:
- Czym jest koselig?
- Dlaczego koselig jest ważne dla Norwegów?
- Jak żyć według konceptu koselig?
- Lista pomysłów na kultywowanie koselig
- Jak urządzić wnętrze według koselig?
Czym jest koselig?
Koselig to głębokie zadowolenie płynące z otoczenia, towarzystwa i przytulności, które wypełniają daną chwilę. Jest to połączenie natury, bliskości i komfortu, które w połączeniu przynoszą głębokie szczęście.
Koselig to przede wszystkim uczucie, a konkretnie jest to odczuwanie przytulności, bliskości, ciepła, szczęścia i zadowolenia. Aby osiągnąć koselig, trzeba robić rzeczy, których esencją są te właśnie uczucia.
Różnicą pomiędzy hygge a koselig jest większy nacisk tego drugiego na aspekt społeczny oraz przebywanie na powietrzu. Tutaj koselig głęboko łączy się z drugim ważnym dla Norwegów pojęciem – friluftsliv.
Dlaczego koselig jest ważne dla Norwegów?
Koncept koselig jest ważny w Norwegii ze względu na długie i ciemne zimy. Pokazuje on, że okres ciemności i chłodu można celebrować, ponieważ dostarcza ulgi. Jest to czas, kiedy nie trzeba być produktywnym, a można poświęcić czas na tworzenie własnego przytulnego świata, który daje spokój i zadowolenie. Jest to sposób na znalezienie radości w chwilach, w których może to być trudne.
Koselig jest ważne przez cały rok, ale to w okresie zimowym szczególnie istotne jest delektowanie się tymi małymi chwilami przyjemności. Kluczem jest zmiana sposobu myślenia i bardziej pozytywne podejście do życia, aby w pełni zaakceptować i cieszyć się każdym aspektem zimy.
Jak żyć według konceptu koselig?
Przebywaj więcej na powietrzu
Według Norwegów nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Wiedzą oni, że świeże powietrze w pozytywny sposób wpływa na nasze zdrowie mentalne, dlatego niezależnie od pogody stawiają na kontakt z naturą.
Zadbaj o głębokie relacje
Podstawą koselig jest spędzanie czasu razem z bliskimi. Długie zimowe wieczory w osamotnieniu mogą w zbyt dużej ilości wpływać depresyjnie. Spędzanie czasu sam na sam jest bardzo ważne, by pielęgnować zdrową relację ze sobą, natomiast równie ważne jest budowanie głębokich relacji z bliskimi i cieszenie się swoim towarzystwem.
Obniż poziom stresu
W koselig chodzi o to, aby się zrelaksować, zdystansować od problemów i spojrzeć na życie w lepszym świetle. Czy będzie to aktywność fizyczna, rozmowa od serca, pyszny posiłek czy wpatrywanie jak tli się ogień, ważne jest przede wszystkim to wewnętrzne ciepło i poczucie, że wszystko jest i będzie dobrze.
Kultywuj uważność
Bycie obecnym w tu i teraz, z ludźmi, których kochasz to prawdziwy skarb. Jesteś wtedy w stanie poczuć prawdziwą wdzięczność za chwilę, w której się znajdujesz. Do tego wypełniając swój czas aktywnym wypoczynkiem, po którym przychodzi czas na pyszne jedzenie, rozgrzewające napoje, zabawne gry i serdeczne pogawędki, możesz naprawdę poczuć się bezpiecznie, spokojnie i szczęśliwie.
Lista pomysłów na kultywowanie koselig
- wybierz się z przyjaciółmi na lodowisko i gorącą czekoladę
- pójdź z kimś bliskim na spacer i pogadaj od serca
- zaproś znajomych na wieczór gier planszowych
- zorganizuj przyjęcie z domowymi potrawami
- rozpal ognisko lub ogień w kominku i ciesz się jego ciepłem i blaskiem
- urządź konkurs gotowania
- otwórz się na kreatywne hobby
Jak urządzić wnętrze według koselig?
W kontekście koselig możemy także mówić o wystroju wnętrz. Tak, jak w hygge ważne tu jest wszystko, co czyni wnętrze bardziej przytulnym. W związku z tym charakterystyczne dla tego stylu są:
- łagodne wnętrze dopełnione przytulnymi dodatkami
- minimalistyczna paleta kolorów z beżem na czele
- wprowadzenie natury do wnętrza poprzez drewno i rośliny
- dużo tkanin, koców, pledów, poduszek
- nastrojowe oświetlenie – świece, zawieszone lampki i girlandy
- blask ognia w kominku
- wygodne meble ułatwiające wypoczynek
Przeczytaj także: Lagom, czyli szwedzki styl życia. Na czym polega? lub Dolce far niente, czyli słodkie nicnierobienie. Jak kultywować ten włoski zamysł?
Norsk
12 października 2022 at 18:33Świetny artykuł dziękuję serdecznie
Justyna
12 października 2022 at 18:49Cieszę się, że się podobał ❤️