Jak mieć więcej pieniędzy? Wszystko zaczyna się od tego, co jest w naszej głowie. Zazwyczaj nikt nie uczy nas niczego o pieniądzach, a tym bardziej o relacji z pieniędzmi. W szkole nie ma praktycznych przedmiotów na ten temat i wszystkiego w sumie uczymy się sami przez doświadczenie. Słuchamy tego, co mówią ludzie wokół nas – że nienawidzą swojej pracy, że muszą pracować, żeby zarabiać, że ciężko jest zarobić i znaleźć dobrą pracę, że pieniądze są brudne, a bogaci to szczęściarze albo oszuści, że trzeba jak najwięcej oszczędzać albo przeciwnie – żyć chwilą. Na podstawie tego, co słyszymy z otoczenia budujemy swoje przekonania często nieświadomie.
Dlaczego nasz stosunek do pieniędzy jest taki ważny?
To, co myślimy o pieniądzach odzwierciedla naszą sytuację finansową. I nie chodzi mi tylko o takie czysto praktyczne podejście do zarabiania i oszczędzania, ale o nasze odczucia względem bogactwa. Bardzo często wchodząc do sklepu mówimy „tego nie kupię, bo jest za drogie”, „nie stać mnie na to”, „szkoda mi na to pieniędzy”, itd. Przyjrzyjmy się jak to wpływa na nasze finanse od strony podświadomości.
Podświadomość odbiera sygnały, które jej wysyłamy w sposób dosłowny. Nie ocenia czy nasza myśl jest dobra czy zła. Po prostu dąży do urzeczywistnienia tej myśli. Dotyczy to każdej sfery naszego życia. W finansach, jeśli powtarzamy, że „coś jest za drogie” – podświadomość dopilnuje, żebyśmy stale mieli konkretny dochód, przy którym ta rzecz będzie ciągle „za droga”.
Dodatkowo, bardzo ważne jest zbudowanie nowego podejścia do finansów, aby kiedy pieniądze się pojawią, być w stanie komfortowo je utrzymać. Często kiedy w czyjeś ręce trafia większa ilość gotówki, bardzo szybko ją tracą, a nawet popadają w długi. Właśnie dlatego musimy wypracować pozytywny stosunek do pieniędzy i bycia bogatym – uwierzyć, że to w ogóle dla nas możliwe. Ten okres zmiany przekonań i przygotowania do przyjęcia większej ilości pieniędzy jest nam bardzo potrzebny.
Przekonania o pieniądzach, które nas ograniczają
Nasze finanse są odzwierciedleniem tego, co myślimy o pieniądzach. Poniżej zamieszczam listę przykładowych przekonań, które mogą sprawiać, że nie macie szalonej sumy na koncie:
- Trzymacie się myśli, że nie zasługujecie na więcej. Często jest to nieuświadomione przekonanie. Oczywiście, że chcecie więcej pieniędzy, ale na myśl, że spadną Wam one z nieba często pojawia się opór wyrażony w myśli, że nie jesteście dość dobrzy, żeby Was tak obdarzać lub że pieniądze można zdobyć tylko poprzez ciężką pracę.
- Wierzycie, że to niemożliwe z uwagi na Waszą obecną sytuację życiową.
- Uważacie, że bogactwo to zło, a bieda to szlachetność.
- Boicie się, że duże pieniądze popchną Was do złych decyzji.
- Obawiacie się, że wzbogacając się stracicie przyjaciół lub że ludzie zaczną Was wykorzystywać.
- Czujecie się źle wobec swojego pragnienia, by być bogatymi. Pojawiają się związane z tym wyrzuty sumienia, bo są ważniejsze rzeczy, jak zdrowie czy miłość.
- Obwiniacie innych o swój niski dochód/zasoby.
- Uważacie, że bogaci to szczęściarze i można ich policzyć na palcach jednej ręki, a Wy zawsze macie pecha.
- Myślicie, że bogactwo psuje człowieka.
- Uważacie, że jedyny sposób w jaki można się wzbogacić to wygrać na loterii lub wyjść bogato za mąż/bogato się ożenić.
To tylko niektóre z przekonań, które ograniczają swobodny przypływ pieniędzy do naszego życia. Na szczęście możemy zmienić nasze podejście. Często nasza głowa jest pełna takich myśli:
„Powinienem zarabiać więcej. Tak ciężko pracuję i nikt mnie nie docenia. Duże pieniądze dostają ludzie, którzy na to nie zasługują i nie robią nic ważnego. A co ze mną?”
Ludzkie ego chce „sprawiedliwości” i często jest roszczeniowe. Osoby, którymi rządzi ego często stawiają się w pozycji ofiary, narzekają na wszystko i użalaj się nad sobą.
Niestety, takie żale nigdy nie sprawią, że w życiu zacznie się układać. To wdzięczne serce i pozytywne nastawienie działają cuda.
W jaki sposób można zmienić swoje podejście do pieniędzy?
Najskuteczniejszym sposobem na zmianę myślenia jest praca nad ogarniczającymi przekonaniami. Pomocne w tym są afirmacje – nowe i pozytywne przekonania powtarzane na okrągło, tak by zastąpiły stare, zasłyszane opinie. Wymaga to oczywiście cierpliwości i systematyczności. Podświadomość jest najbardziej podatna na sugestie od razu po przebudzeniu i na chwile przed snem – wtedy najlepiej powtarzać afirmacje o pieniądzach i nie tylko.
Pamiętajcie, że zapisanie nowych przekonań w podświadomości nastąpi znacznie szybciej, jeśli będziecie wypowiadać je na głos i wypełniać się pozytywnymi emocjami w trakcie tej czynności. Dobrze jest także powtarzać afirmacje podczas medytacji, kiedy ciało jest zrelaksowane a umysł bardziej chłonny.
Przykładowe afirmacje pieniędzy, bogactwa i obfitości
- Pieniądze przychodzą do mnie z łatwością.
- Moje działania stale przyciągają do mnie więcej pieniędzy.
- Pieniądze przychodzą do mnie w oczekiwany i nieoczekiwany sposób.
- Zasługuję na to, by mieć więcej pieniędzy.
- Witam w moim życiu źródła nieograniczonego bogactwa.
- Odpuszczam energię, która mnie ogranicza. Otwieram się na obfitość.
- Korzystam z pieniędzy, by poprawić jakość mojego życia i innych.
- Stale przyciągam możliwości, które otwierają mnie na więcej pieniędzy.
- Lubię mieć dużo pieniędzy.
- Czuję się komfortowo będąc bogaty.
- Pieniądze pozytywnie wpływają na moje życie.
- Cieszę się ze swojego dobrobytu i bogactwa innych ludzi.
- Ludzie bogaci są dobrzy i szczodrzy.
- Odczuwam wsparcie bliskich i otoczenia kiedy zarabiam pieniądze w łatwy i szybki sposób.
- Oszczędzam i pomnażam pieniądze z łatwością i przyjemnością.
- Posiadam zdolność zarabiania, gromadzenia i pomnażania pieniędzy w łatwy i przyjemny sposób.
- Za każdą pracę jestem wynagradzany siedmiokrotnie.
Więcej afirmacji znajdziecie w artykule: Afirmacje na bogactwo – przyciągnij do siebie obfitość pieniędzy i wolność finansową.
Wybierzcie afirmacje, które najbardziej do Was przemawiają lub stwórzcie własne i powtarzajcie je każdego dnia kilka razy dziennie przez przynajmniej miesiąc.
Możecie także co miesiąc (najlepiej w czasie nowiu księżyca) ustalić ile chcielibyście w tym miesiącu otrzymać pieniędzy – powinno to być więcej niż zwykle, ale nie za dużo, żebyście byli w stanie uwierzyć, że to jest możliwe – np. poprzez pensję i z kilku nieoczekiwanych źródeł. Kiedy już poczujecie się z tym komfortowo i pieniądze zaczną przychodzić, możecie zwiększyć kwotę – wiara, że to możliwe zdziała tutaj cuda. Po ustaleniu takiej kwoty na miesiąc powtarzajcie afirmację „Jestem taki wdzięczny, że otrzymałem X złotych w tym miesiącu.” i poczujcie tę wdzięczność w sercu.
Nawet jeśli kupujecie kurs, który normalnie kosztowałby 500zł, ale po obniżce kosztuje 100zł, to liczy się to jako zyskanie 400zł. Możecie prowadzić zeszyt, w którym będziecie odnotowywać takie podarunki od losu.
V.
23 kwietnia 2020 at 08:24Bardzo fajne. Podoba mi się, ale nie będę afirmacjował ;))
Agnieszka
24 kwietnia 2020 at 13:11Witam Serdecznie
Bardzo cenna wiedza.
Pozdrawiam
Agnieszka
Justyna
26 kwietnia 2020 at 10:25Cieszę się bardzo, oby służyła 🙂 Również pozdrawiam 🙂
dorcia
6 stycznia 2023 at 13:38super wpis 😉 ogromna inspiracja do pracy nad uwolnieniem negatywnych przekonań i zmianą ich. Jestem wdzięczna bardzo!
Justyna
7 stycznia 2023 at 12:40Cieszę się bardzo! Pozdrawiam serdecznie ❤️