Prawo założenia (ang. Law of Assumption) to koncepcja z dziedziny rozwoju osobistego, która podkreśla znaczenie naszych przekonań i założeń w kreowaniu naszej rzeczywistości. Według tej teorii, to, w co wierzymy kształtuje nasze myśli i emocje, a w konsekwencji nasze doświadczenia i rezultaty życiowe.
Prawo założenia zostało spopularyzowane przez Neville’a Goddarda, nauczyciela New Thought, który żył w XX wieku. Goddard podkreślał, że kluczem do manifestacji naszych pragnień jest przyjęcie, że już się one spełniły i zachowywanie się tak, jakby faktycznie tak było. Dzięki temu, przyjęcie nowych założeń zacznie odzwierciedlać się w naszej rzeczywistości.
Czym jest prawo założenia?
Prawo założenia to koncepcja New Age, która mówi, że nasze przekonania tworzą naszą rzeczywistość. Zgodnie z tym prawem, poprzez nasze założenia o świecie (niezależnie od tego czy są one pozytywne, czy negatywne), tworzymy adekwatne doświadczenia i okoliczności. Życie przedstawia nam dowody na to, w co wierzymy. Jeśli uwierzymy w inną historię, odkryjemy inną rzeczywistość.
Większość ludzi wierzy, że będą szczęśliwi, gdy osiągną swoje cele i spełnią marzenia. Stawiają pewien warunek szczęścia, przez co ciągle tkwią w jego braku. Prawo założenia tłumaczy jednak, że życie działa w inny sposób – mówi, że najpierw musimy zmienić nasz świat wewnętrzny, by pasował do naszej wizji i dopiero wtedy się ona urzeczywistni. Najpierw musimy nauczyć się czuć tak, jak osoba z naszej wizji, a dopiero wtedy stanie się ona naszym udziałem.
Co więcej, ważne jest także zrozumieć, że wszystko, czego doświadczamy jest odbiciem nas samych. Nie istnieje nic poza naszą świadomością. Według Goddarda kluczowe jest zrozumienie, że sami jesteśmy absolutnymi twórcami naszego życia, musimy tylko wiedzieć, jak z tej umiejętności korzystać i wziąć odpowiedzialność za to, co tworzymy.
Komu zawdzięczamy prawo założenia?
Prawo założenia zostało spopularyzowane przez Neville’a Goddarda (1905-1972), który jest powszechnie uważany za jednego z największych amerykańskich nauczycieli duchowych swoich czasów. W ciągu swojej kariery napisał 15 książek, z których wszystkie opierały się na prawie założenia. Neville Goddard uczył, że nic nie istnieje poza twoją własną świadomością, a całe twoje doświadczenie świata jest po prostu projekcją tego, w co wierzysz. Dlatego kluczem do zmiany doświadczenia jest rozpoczęcie od zmiany założeń, które masz na temat życia, ludzi i siebie.
Czym różni się prawo założenia od prawa przyciągania?
Prawo założenia i prawo przyciągania to bardzo zbliżone koncepcje mówiące, jak manifestować rzeczywistość. Główna różnica polega na tym, że według prawa przyciągania będziemy przyciągać więcej tego, co wysyłamy w świat i często będą to rzeczy, które nas zaskakują, których konkretnie nie wybraliśmy, ale są zgodne z naszą wibracją (np. przyciąganie miłości, może przybrać bardzo wiele form).
Prawo założenia jest zawężeniem prawa przyciągania w tym sensie, że możemy ustalić konkretną wizję i ta konkretna wizja może się spełnić, kiedy spełnimy konkretne założenia.
Jak stosować prawo założenia? – poradnik krok po kroku
Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w praktykowaniu prawa założenia:
- Określ swoją wizję: pierwszym krokiem jest określenie, co chcesz zamanifestować w swoim życiu. Bądź konkretny i skup się na tym, czego naprawdę chcesz, a nie na tym, co myślisz, że powinieneś chcieć. Upewnij się, że źródłem Twoich marzeń jest miłość, a nie strach czy ego.
- Stwórz mentalny obraz: przynajmniej raz dziennie wizualizuj siebie jako osobę, która już jest w posiadaniu swojego pragnienia. Zobacz to tak wyraźnie, jak to możliwe i wczuwaj się w emocje, które pojawiłyby się, gdybyś to miał. Możesz stworzyć jedną scenę końcową w wyobraźni, do której będziesz regularnie wracać.
- Stwórz afirmacje: w prawie założenia również mogą być pomocne afirmacje. Wypowiadaj zdania, w które wierzyłbyś jako Twoja wymarzona wersja siebie. Regularne stosowanie afirmacji wzmocnić Twoje nowe przekonania. Pamiętaj tylko, aby powtarzać je z uczuciem. Ważniejsze od tego, co mówisz jest to, jak wpływają one na Ciebie emocjonalnie.
- Żyj w scenie końcowej: działaj tak, jakby twoje pragnienie już się zamanifestowało. To jest podstawa prawa założenia. Żyj tak, jakby ta wizja się spełniła. Zatop się w niej w pełni. Nie zwracaj uwagi na to, co teraz sugeruje Ci rzeczywistość. Wytrwaj w swojej scenie końcowej – oznacza to odczuwanie i doświadczanie emocji towarzyszących spełnieniu pragnienia, nawet zanim ono się fizycznie zamanifestuje. Myśl i wypowiadaj się w sposób, jaki robiłaby to osoba z Twojej wizji.
- Podejmij natchnione działanie: podejmij działanie w kierunku swojego pragnienia, kiedy wyda Ci się to właściwe i kiedy zostaniesz do tego zainspirowany.
O czym warto pamiętać?
- Jedną z kluczowych zasad prawa założenia jest przyjęcie, że nasze pragnienia zostały już spełnione i działanie tak, jakby były już naszą rzeczywistością.
- Ogromne znaczenie ma odczuwanie emocji związanych z osiągnięciem naszego pragnienia, nawet zanim fizycznie się ono zamanifestuje.
- Prawo założenia nie polega tylko na myśleniu życzeniowym, ale na przyjęciu nowego zestawu przekonań i założeń, które są zgodne z naszą pożądaną rzeczywistością.
- Zgodnie z prawem założenia możemy zmienić naszą rzeczywistość, zmieniając nasze przekonania, co można zrobić za pomocą wizualizacji, afirmacji i innych technik, które koncentrują się na pozytywnym myśleniu i intencjonalnej manifestacji.
- Nie trzeba od razu wykonywać ryzykownych działań w świecie zewnętrznym wcielając się w nową rolę. Ważne jest po prostu wczuwanie się w odpowiednie emocje i wybieranie adekwatnych myśli.
- Praktykowanie prawa założenia nie ma być męczące. Powinno napawać nas radością życia. Bądź co bądź, uczy nas ono jak być szczęśliwym w tu i teraz. Jeśli czujesz za duży opór, odpuść ćwiczenia i powróć do nich za jakiś czas.
- Prawo założenia jest potężnym narzędziem do tworzenia rzeczywistości, której pragniemy, ale wymaga konsekwentnej praktyki i cierpliwości. Z czasem możemy zacząć dostrzegać zmiany w naszej rzeczywistości, gdy zmienią się nasze przekonania i założenia.
Aby jeszcze lepiej zrozumieć prawo założenia, zajrzyj do artykułu Jak żyć z punktu spełnionego marzenia? Prawo założenia w praktyce.
Przeczytaj także:
- Cytaty Neville’a Goddarda – źródło inspiracji i wiedzy o tym, jak działa życie
- Cytaty o wyobraźni – odkryj jej nieograniczoną moc
- SATS – kompletny przewodnik po technice manifestowania Neville’a Goddarda
- Stan szabatu według Neville’a Goddarda – jak odnosi się do manifestowania?
- Manifestowanie techniką lustra – wystarczy 5 minut dziennie
Leave a Reply