Wieczorne journal prompts – czyli jak dobrze zakończyć dzień chwilą refleksji

kobieta-pisząca-w-dzienniku-wieczorem-w-łóżku

Mając pod ręką listę zagadnień, które skłaniają do krótkiej wieczornej refleksji posiadamy wspaniałe narzędzie, by intencjonalnie zakończyć dzień i pójść spać ze spokojnym sercem. Ten prosty nawyk może mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia. Odkryj listę wieczornych journal prompts, które pomogą uspokoić rozbiegane myśli, poczuć wdzięczność i odpłynąć w spokojny sen.

Kiedy pod koniec dnia przykładasz głowę do poduszki, często rozpoczyna się natłok myśli o wszystkim, co wydarzyło się w ciągu dnia i wszystkim, co musisz zrobić jutro. Jeśli tego dnia wydarzyło się coś trudnego lub stresującego, zwykle zaczniesz przypominać sobie inne sytuacje, które także były dla ciebie trudne lub stresujące. Negatywne myśli będą tworzyć więcej negatywnych myśli i ciężko będzie zasnąć. Aby przerwać ten ciąg, istnieje wiele rozwiązań. Jednym z nich jest wieczorne pisanie w dzienniku.

Wieczorne journal prompts to świetny sposób na oczyszczenie umysłu przed snem. Przeniesienie wszystkich emocji na papier, pozwoli ci odpocząć i odpuścić. Poświęcając kilka minut każdego wieczoru na zastanowienie się nad swoim dniem i ustalenie swoich intencji na przyszłość, możesz zacząć wprowadzać małe zmiany, które będą miały duży wpływ na Twoje ogólne samopoczucie.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czemu służy regularna praktyka pisania w dzienniku przejdź do artykułu: Journaling – czemu służy prowadzenie dziennika?

   

Korzyści płynące z wieczornych journal prompts

W poprzednim artykule pisałam o korzyściach płynących z zapisywania porannych stron. W przypadku wieczornych journal prompts zalety te są bardzo zbliżone. Pierwsze 20 minut po przebudzeniu, jak i przed zaśnięciem umożliwiają nam sprawniejszą pracę z podświadomością. To wtedy powinniśmy ustalać intencje i wizualizować piękne scenariusze.

Pisanie wieczorem w dzienniku pomaga w uspokojeniu rozbieganych myśli i przetrawieniu wydarzeń danego dnia, a to przekłada się na klarowność myśli. Możesz zastanowić się nad dobrymi momentami i wypełnić się wdzięcznością, a jeśli wydarzyły się rzeczy trudne, możesz wyciągnąć z nich lekcje, aby na koniec pozwolić im odejść. Takie uwolnienie umysłu od nadmiaru myśli pomaga się zrelaksować i osiągnąć lepszej jakości, głębszy sen.

Jeśli poświęcisz parę minut na zapisanie osiągnięć z danego dnia, wpłynie to pozytywnie na twoje poczucie własnej wartości. Taka regularna praktyka pozwala skupić się na własnych sukcesach i docenić siebie i swoją życiową podróż. Poza tym nakierowuje myśli na pozytywne zdarzenia, co pozwoli łatwiej zasnąć, ale także przywołać do życia jeszcze więcej pozytywnych zdarzeń.

Dodatkową zaletą będzie posiadanie mini pamiętnika, do którego zawsze będzie można zajrzeć i przypomnieć sobie wspaniałe chwile oraz ocenić własne postępy.

Lista krótkich wieczornych journal prompts

Już 5-minutowe journal prompts wystarczą, aby zaobserwować pozytywne efekty tej praktyki, szczególnie jeśli stanie się ona naszym nawykiem. Usiądź wygodnie w łóżku z notesem i długopisem, i odpowiedz na poniższe pytania. Niech to będzie zajęcie, którym kończysz dzień. Nie sięgaj potem po telefon, tylko udaj się spać.

  1. Dzisiaj czułem/am się…
  2. Jak mogę sprawić, aby jutro było lepiej?
  3. 3 wspaniałe rzeczy, które się dziś wydarzyły to…
  4. Mój dzisiejszy sukces to…
  5. Jutro chcę się czuć…
   

Wieczorne journal prompts, gdy mamy więcej czasu

Jeśli mamy wieczorem więcej czasu, to bardzo zachęcam do takiej dłuższej praktyki. Pomoże ona naprawdę przemyśleć wydarzenia dnia i połączyć się ze swoim wnętrzem, by wrócić do wewnętrznej równowagi. Oto pytania, na które możesz odpowiedzieć w dzienniku na koniec dnia. W zależności od czasu, wybierz jedno lub kilka, które najbardziej do ciebie przemawiają danego wieczora:

  1. Co teraz chodzi mi po głowie?
  2. Czy jest coś, co poszło dziś nie tak jakbym chciał/a? Czego mnie ta sytuacja uczy?
  3. Co chcę dzisiaj zostawić na tych kartkach, aby się od tego uwolnić?
  4. Jaka jest jedna rzecz, którą mogę zrobić jutro, a która pozytywnie wpłynie na moją przyszłość?
  5. Czego się dziś nauczyłem/am?
  6. Kiedy czuję się najbardziej wypoczęty/a?
  7. Czego potrzebuję więcej w moim życiu?
  8. Czy dobrze się sobą opiekuję? Jak mogę okazywać sobie jeszcze więcej miłości?
  9. Co ma na mnie najlepszy wpływ?
  10. Czy jest coś w moim życiu, co powinienem/powinnam zostawić za sobą?
  11. Czy to, co robię codziennie mnie uszczęśliwia?
  12. Jak mogę poprawić jakość mojego życia?
  13. Jakie ograniczające przekonanie powinienem/powinnam zmienić jako następne?
  14. Jak wygląda moje wymarzone życie?
  15. Jak oceniam obecny stan mojego zdrowia psychicznego w skali od jednego do dziesięciu, i co mogę zrobić, aby go poprawić?
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *