Lagom, czyli szwedzki styl życia. Na czym polega?

kobieta-siedzaca-na-lawce-patrzy-sie-na-zielone-pola-i-lasy

Lagom to szwedzka filozofia polegająca na celebrowaniu życia. Oznacza mniej więcej „nie za dużo, nie za mało”, co sprowadza się do harmonijnego życia w umiarze. Minimalizm będzie stanowił tutaj podstawę. Dowiedz się na czym dokładnie polega ten styl życia i jak kultywować go na co dzień.

Filozofia lagom stała się nowym trendem po hygge. Mimo tego, że trendy ciągle się zmieniają, myślę, że warto znać różne podejścia do życia i wybrać dla siebie to, które najbardziej nam odpowiada. Dzisiaj przeczytacie o szwedzkim stylu życia – lagom.

   

Czym jest lagom?

Lagom to szwedzka filozofia, która polega na życiu w umiarze. Łączy się z duńską filozofią hygge pod względem przytulnego otoczenia i cieszenia się przyjemnościami życia, ale dodaje od siebie także harmonię i minimalizm. W lagom kluczowe jest życie w umiarze z wystarczającą ilością rzeczy, gdzie wszystko jest funkcjonalne i pozostaje w równowadze. Biorąc z życia nie za mało i nie za dużo, jesteśmy w stanie żyć szczęśliwym i owocnym życiem.

Fundamentami lagom są więc:

  • Równowaga jako prawdziwy cel
  • Stworzenie przyjemnej codziennej rutyny
  • Wybieranie pozytywnej strony w każdej sytuacji
  • Życie w zgodzie ze światem
  • Harmonia wewnętrzna
  • Ćwiczenia fizyczne

Jak wygląda życie według lagom?

Lagom to przede wszystkim minimalizm, który króluje we wszystkich sferach życia. Łączy się on także z ideą bycia wdzięcznym za wszystko, co mamy. Każda rzecz, którą posiadamy powinna być dla nas wartościowa i przynosić nam radość. Nie chodzi tutaj nagle o wyrzucenie wszystkiego, ale o świadome oczyszczenie przestrzeni ze zbędnego bałaganu, który pochłania naszą uwagę i energię. Dotyczy to zarówno dóbr materialnych, jak i znajomości, zajęć lub obowiązków, które nam nie służą i które przysparzają zbyt dużo stresu, a które jesteśmy w stanie wyeliminować. Zwykle możemy zmienić więcej niż nam się wydaje.

Według lagom wszystkie rzeczy w życiu mają naturalną równowagę. Kiedy nauczymy się poruszać pomiędzy nadmiarem a niedosytem, odkryjemy, co znaczy być naprawdę zadowolonym.

Kolejnym fundamentem szwedzkiej filozofii są drobne przyjemności i spędzanie czasu z najbliższymi. Każdy dzień powinien być przeżyty tak, aby celebrować życie.

   

Jak kultywować lagom we własnym życiu?

Wyeliminuj niepotrzebny stres

Osiągnięcie prawdziwego szwedzkiego lagom oznacza nauczenie się, jak wyeliminować z życia rzeczy, których już nie potrzebujemy. To coś więcej niż tylko uporządkowanie bałaganu w domu. Chodzi tutaj także o przyjrzenie się własnemu życiu i zastanowieniu się w jakich dziedzinach jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiernego stresu.

Co obciąża cię emocjonalnie? Czy spędzasz za dużo czasu w pracy? Czy dajesz sobie czas dla siebie i na to, co najbardziej lubisz? Być może nadmierne inwestujesz swoją energię w dramaty, które nie wnoszą żadnej wartości do twojego życia?

Obserwuj swoje życie świeżym spojrzeniem, dokonaj szczerej oceny i zmień to, co jesteś w stanie zmienić.

Znajduj we wszystkim pozytywną stronę

W lagom równowaga jest kluczowa. Życie składa się z dobrych, ale też ciężkich chwil i oba rodzaje doświadczeń są nam potrzebne. Umiejętność uchwycenia czegoś pozytywnego w każdej sytuacji, wyciągania wniosków z każdego doświadczenia i dążenie do życia sprawiedliwie i w harmonii ze światem powinno stać się naszym hasłem przewodnim.

Stosuj zrównoważoną dietę

Równowaga i umiar dotyczą także naszej diety. Diety w rozumieniu po prostu tego, co spożywamy. Kupowanie dokładnie tyle, ile potrzebujemy, żeby nie marnować jedzenia, ale także zbilansowana dieta – zarówno to, co jest najlepsze dla naszego ciała, jak i pozwalanie sobie na przyjemności. Te wartości są ważne w lagom.

Rób przerwy

Szwedzi kochają kawę, a jeszcze bardziej przerwy na kawę i pogawędkę. Ten obyczaj ma nawet własną nazwę – „fika”. Najczęściej towarzyszy mu też jakaś przekąska, którą najczęściej są bułeczki cynamonowe. Takie przerwy możemy robić sami w domu, w firmie, lub na świeżym powietrzu. Warto pamiętać o takim odpoczynku, ponieważ dzięki niemu mamy więcej siły i jesteśmy mniej narażeni na wypalenie.

Oczyść swoją przestrzeń

Zagracony dom to zagracony umysł. Postaraj się oczyścić miejsce, w którym mieszkasz z nagromadzonych przez lata przedmiotów i ubrań, których już nie używasz, ani nie potrzebujesz. Popularny jest także koncept szafy kapsułowej, aby nie tracić zbędnego czasu na wybieranie stroju każdego dnia. Usunięcie bałaganu z domu pomoże usunąć chaos z myśli. Może to służyć jako symboliczne oczyszczenie się z bagażu emocjonalnego.

Korzystaj z ćwiczeń i snu

Kolejną radą jaką oferuje nam lagom jest znalezienie czasu zarówno na ćwiczenia, jak i odpoczynek. Obie te czynności oczyszczają umysł i pomagają radzić sobie z codziennym życiem zachowując pozytywne spojrzenie na życie. Znajdowanie czasu na relaks, oddawanie się drobnym przyjemnościom, spędzanie czasu w przytulnym otoczeniu i zadbanie o mocny i zdrowy sen, to sposoby na to, aby odbudować pokłady energii i siły.

Ciesz się życiem

Życie jest po to, aby się nim cieszyć. Sam musisz nadać mu znaczenie. Wypełnij je tym, co sprawia Ci najwięcej radości. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię inspirują i wspierają. Spędzaj czas na świeżym powietrzu i rozwijaj swoje pasje. Lagom to także drobne codzienne rytuały, które cieszą. Potraktuj życie jak własny kolorowy ogród – powyrywaj chwasty, zasadź w nim dobre nasiona i ciesz się jego kolorami i różnorodnością. Możesz w nim zasadzić, co tylko zechcesz.

Przeczytaj także:

 

2 komentarze

  1. Super artykuł dziękuje pani

    1. Dziękuję! ❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *