Friluftsliv, czyli norweski sposób na życie

kobieta-w-kurtce-stojaca-na-szczycie-gory-z-widokiem-na-miasto

Friluftsliv to norweski styl życia w zgodzie z naturą, którego podstawą jest spędzanie jak najwięcej czasu na powietrzu. Nieważne, czy mieszka się w mieście czy na wsi, Norwedzy pokazują, że zawsze da się znaleźć czas i pomysł na aktywności w otoczeniu zieleni, a przebywanie na świeżym powietrzu po prostu przynosi radość.

 

Podstawą friluftsliv jest miłość do przyrody i spędzania czasu na łonie natury. Obejmuje to przede wszystkim spacery, jazdę na rowerze, zbieranie jagód i grzybów, wędkarstwo, kemping i oczywiście narciarstwo biegowe. Jednak tak naprawdę wpisuje się w to znacznie więcej zajęć – ważne, że na świeżym powietrzu.

   

Znaczenie i zalety friluftsliv

Friluftsliv to termin ukuty przez Henryka Ibsena w wierszu zatytułowanym „Paa Vidderne” („Na szczytach gór”) z 1859 roku. Oznacza dosłownie „życie na świeżym powietrzu” (fri – wolny, luft – powietrze, liv – życie). Według Norwegów nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie. Przebywanie w sercu natury daje poczucie spokoju oraz pozwala wczuć się w jej rytm i harmonię. Natura nigdy się nie spieszy, co pozwala nam samym zwolnić i po prostu być.

To połączenie z naturą jest prawdopodobnie jednym z powodów, dla których Norwegia jest w czołówce najszczęśliwszych krajów na świecie. Friluftsliv jest ważnym czynnikiem, dzięki któremu Norwegowie czują się szczęśliwi – przebywanie na świeżym powietrzu ma wyraźne korzyści dla naszego dobrostanu i zdrowia psychicznego. Pomaga w zmniejszaniu lęku i poprawie funkcji poznawczych, a pozytywne efekty można odczuć już w ciągu kilku minut. Szczególnie korzystne jest dla osób cierpiących na ataki paniki, depresję i inne zaburzenia afektywne. Wykazano, że 90-minutowy spacer w otoczeniu natury zmniejsza negatywne myśli u uczestników badania z depresją. Każda forma zanurzenia w świecie przyrody i wyjście poza swój świat wewnętrzny, by poczuć się częścią czegoś większego, poprawia ogólne samopoczucie i jest fundamentem prawdziwego zdrowia psychicznego.

Na czym polega friluftsliv?

Podczas kiedy duńskie hygge podkreśla znaczenie przytulnego otoczenia i silnych więzi międzyludzkich, friluftsliv wskazuje na potrzebę połączenia człowieka z naturą. Ta filozofia wykracza poza zwykłe wyjście na zewnątrz, aby pobiegać. Jest zakorzeniona w uważności, połączeniu z czymś większym od nas i poczuciu, że jesteśmy częścią natury. Jest tak ważna dla Norwegów, że stanowi jeden z kierunków studiów.

Oczywiście czas w naturze można spędzać aktywnie, co ma dodatkowe zalety dla zdrowia fizycznego. Natomiast, aby żyć według friluftsliv nie trzeba koniecznie uprawiać sportów na powietrzu. Ważniejsze jest odkrywanie przyrody i danie sobie czasu, aby po prostu być – bez rozpraszaczy, powiadomień, maili i codziennej presji. To jeden z najprostszych sposobów na poprawienie swojego nastawienia o każdej porze roku.

   

Jak wprowadzić friluftsliv do własnego życia?

Friluftsliv według Norwegów to po prostu spędzanie czasu w naturze, niekoniecznie robiąc coś konkretnego. Więc jeśli jeździsz na nartach, łowisz ryby lub po prostu spacerujesz, wszystko to się liczy. Jednak friluftsliv jest także równoznaczne ze zrobieniem pauzy w codziennym życiu. Jest to rodzaj odskoczni od codziennych obowiązków i presji, kiedy możemy naładować baterie.

Do tego jest też świetnym nauczycielem. Jeśli organizujesz wędrówkę w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, musisz nauczyć się, jak sobie poradzić i jak sprawić, aby taka wyprawa była jak najprzyjemniejsza. Uczysz się współpracować z naturą, radzić sobie w trudniejszych warunkach i lepiej się ze sobą samym komunikować. Wszystko to pomaga budować siłę wewnętrzną.

Jak żyć według friluftsliv mieszkając w mieście?

Aby żyć według friluftsliv nie potrzeba wiele. Mieszkając w mieście wystarczy udać się do pobliskiego parku, a jeśli mamy więcej czasu, odszukać na mapie rezerwat przyrody i się do niego wybrać.

Kluczem jest obserwacja. Drzewa, ptaki, woda – cieszenie się naturą i okazywanie jej szacunku jest podstawą friluftsliv. Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature w 2019 roku, spędzanie zaledwie dwóch godzin tygodniowo w naturalnym środowisku, takim jak parki czy tereny zielone, skutkuje poprawą samopoczucia. Według Arne Næssa – profesora filozofii Uniwersytetu w Oslo – friluftsliv jest „darem Norwegów dla całego świata”. Nieważne gdzie mieszkamy, ważne jest tylko chcieć.

Lista aktywności według friluftsliv

Poniżej znajdziesz pomysły na aktywności zgodne z filozofią friluftsliv:

  • urządzenie pikniku z przyjaciółmi
  • granie w badmintona w parku
  • jazda na rowerach po lesie
  • wędrówka po górach
  • łowienie ryb
  • jazda na nartach
  • zbieranie grzybów i jagód
  • pływanie w jeziorze
  • udanie się na kemping
  • huśtanie się na hamaku na powietrzu
  • wejście na punkt widokowy i przekąska na szczycie razem z kawą z termosu
  • wynajęcie domku z dala od miasta i ludzi, by odpocząć i kontemplować naturę

Przeczytaj także: Lagom, czyli szwedzki styl życia. Na czym polega? lub Koselig – na czym polega norweska recepta na szczęście?

 

2 komentarze

  1. Super opisane chyba czas wynająć domek na odludziu i odpocząć 🙂

    1. Dokładnie, bardzo polecam. Sama się niedługo wybieram 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *