Decluttering, czyli jak oczyścić swoją przestrzeń

słoneczny i uporządokowany pokój z widokiem na miasto

Decluttering to termin, który odnosi się do czynności usuwania bałaganu z naszego domu, a ostatecznie z naszego życia. Niezależnie od tego, czy rozpoczynasz swoją przygodę z minimalizmem, czy potrzebujesz odmiany, generalne porządki to duże zadanie. Najlepszym sposobem na sprzątanie jest robienie tego etapami. Odkryj jakie są zalety uporządkowanej przestrzeni i jak krok po kroku wykonać decluttering.

Czym jest decluttering?

Decluttering to angielski termin odnoszący się do dokładnego oczyszczenia przestrzeni z rzeczy, które nie są nam potrzebne i tylko zagracają otoczenie. Taki bałagan często powstaje, kiedy nie mamy czasu, by na bieżąco decydować o tym, co zrobić z poszczególnymi rzeczami. Natomiast niebezpiecznie się on namnaża, jeśli ignorujemy go przez miesiące, czy nawet lata. Bałagan tworzą najczęściej rzeczy:

  • które nie są nam już potrzebne i nie sprawiają nam radości
  • które przywołują negatywne wspomnienia, ale żal jest je wyrzucić
  • co do których nie możemy się zdecydować, co z nimi zrobić
  • które nie działają i leżą w oczekiwaniu aż zostaną naprawione lub wyrzucone
  • które nie mają przeznaczonej przestrzeni

Dlaczego piszę o decluttering a nie po prostu o sprzątaniu? Ponieważ zależy mi na podkreśleniu dogłębnych porządków, które polegają na określeniu czy konkretna rzecz jest dla nas wartościowa, czy po prostu zagraca przestrzeń, a następnie podjęciu ostatecznej decyzji, co z nią zrobić. Takie dokładne oczyszczenie przestrzeni jest na pewno długotrwałe i pracochłonne, ale ma niesamowity szereg zalet.

   

Jakie są zalety generalnych porządków?

Najczęściej podejmujemy się generalnych porządków, kiedy czujemy się przytłoczeni i „dusimy” się w mieszkaniu. Nasz dom powinien być dla nas bezpieczną przystanią, miejscem, gdzie stres niknie, gdzie możemy głęboko oddychać i się relaksować. Jeśli pracujemy z domu, to domowe biuro czy pokój, w którym pracujemy powinien wzmagać koncentrację, kreatywność i produktywność. Wykonanie generalnego oczyszczenia naszej przestrzeni pomoże nam osiągnąć właśnie taki efekt. Jakie jeszcze zalety posiada decluttering?

  • zyskujemy na czasie – mając mniej przedmiotów przechowywanych w uporządkowany sposób wiemy, co gdzie się znajduje i możemy szybko się do tego dostać.
  • redukujemy stres – bałagan dokłada swoją cegiełkę do odczuwania stresu i niepokoju. Robiąc porządki poprawiamy nasze zdrowie mentalne.
  • zwiększamy produktywność – bałagan dookoła nas walczy o naszą uwagę. Kiedy się go pozbywamy, łatwiej się nam skoncentrować i szybciej wykonać zadanie.
  • odpuszczamy przeszłość – stare, nagromadzone przedmioty przywołują wspomnienia. Często pochodzą one z okresu w życiu, kiedy nie czuliśmy się najlepiej. Dobrze jest się takich przedmiotów lub ubrań pozbyć, by czuć się lepiej w tu i teraz oraz móc skupić się na budowaniu przyszłości.
  • zyskujemy poczucie ulgi – w kontekście energetycznym, każdy przedmiot ma swoją energię, która ma na nas bezpośredni wpływ. Mając bardzo dużo nagromadzonych przedmiotów bez konkretnego przeznaczenia, będziemy dosłownie odczuwać ten bałagan, zamiast czuć się lekko i świeżo.
  • robimy miejsce na nowe – każde oczyszczanie przestrzeni przekłada się na robienie miejsca na coś nowego na poziomie energetycznym.
   

Jak uporządkować przestrzeń krok po kroku?

Źródło: Pinterest

Krok 1

Stwórz listę, co chcesz uporządkować pokój po pokoju. Niech lista będzie dosyć dokładna, ponieważ zadania będą wtedy mniejsze, a więc mniej onieśmielające. Ustal także priorytety.

Źródło: Pinterest

Krok 2

Zrób zdjęcia przed. Będziesz mieć czym się chwalić później.

Źródło: Pinterest

Krok 3

Przygotuj kilka pojemników na różne rzeczy, aby łatwiej było Ci sortować. Przydatny będzie kosz na rzeczy do wyrzucenia, do naprawienia, do oddania, do sprzedania i do zostawienia. Możesz też wykorzystać pudełko na rzeczy sezonowe.

Źródło: Pinterest

Krok 4

Jak podjąć decyzję, czego się pozbyć? Jeśli masz wątpliwości, zadaj sobie następujące pytania. Jeśli odpowiesz „tak” na przynajmniej jedno pytanie, możesz tę rzecz zostawić. Jeśli kompletnie nie wiesz, co zrobić, prześpij się z decyzją.

  • Czy ta rzecz przydała mi się w ciągu ostatnich 6 miesięcy?
  • Czy jest mi potrzebna na specjalne okazje?
  • Czy mnie uszczęśliwia?
  • Czy będę za nią tęsknić jeśli ją wyrzucę?
Źródło: Pinterest

Krok 5

Stwórz przestrzeń do przechowywania na podobne rzeczy, np. jedną szafkę poświęć na same dokumenty. Każda szuflada i szafka powinna mieć swoją ogólną tematykę, żeby szybko móc odnaleźć potrzebne przedmioty.

Źródło: Pinterest

Krok 6

Ułóż rzeczy, które zostają w szafkach. Od razu zaplanuj też naprawę rzeczy z pudełka o takiej nazwie. Postaraj się, żeby większość rzeczy została schowana, a na blatach i biurkach było jak najmniej rzeczy.

Źródło: Pinterest

Krok 7

Zrób zdjęcia po i ciesz się z rezultatów. Prześlij zdjęcia bliskim, by ich także zmotywować do porządków.

Jak ułatwić sobie decluttering?

  1. Działaj krok po kroku, powoli, aby się nie wypalić i nie zniechęcić.
  2. Poproś kogoś o pomoc.
  3. Zacznij od 5 minut dziennie. Zazwyczaj po tym czasie poczujesz się zmotywowany, by kontynuować. Jeśli nie, zawsze to 5 minut porządków do przodu.
  4. Nie rób porządków na siłę. Jeśli Cię one zmęczą, zaczniesz robić je po łebkach. Odłóż je wtedy na inny dzień i idź odpocząć.
  5. Obejrzyj filmik o sprzątaniu na YouTube, aby obudzić w sobie motywację.

Przeczytaj także: Życiowy reset, czyli jak poczuć się odświeżonym w swoim życiu?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *