6 ludzkich potrzeb – dlaczego ludzie robią to, co robią?

Na pewno nie raz zastanawialiście się dlaczego ludzie robią to, co robią? Dlaczego trzymają się tego, co im szkodzi i dlaczego mówią lub czynią coś, co rani innych? Otóż pewne czynności, zachowania i nawyki spełniają palące potrzeby ludzi. Niektórzy dla zaspokojenia jednej z tych potrzeb są w stanie złamać swoje zasady i przekreślić wartości. Poznajcie sześć ludzkich potrzeb, które kierują naszym zachowaniem.

Lista 6 ludzkich potrzeb

Jakiekolwiek są Wasze nawyki czy odruchowe zachowania, warunkowane są one spełnianiem konkretnych potrzeb. I wszystkie te potrzeby muszą być spełnione dla pozostawania szczęśliwym i spełnionym. Tony Robbins opisał 6 ludzkich potrzeb, które kierują naszym zachowaniem:

   

1. Potrzeba pewności i stabilności

Jest to potrzeba, by wiedzieć, że wszystko w naszym życiu układa się pomyślnie, że grunt nie osuwa się nam spod stóp i że wiemy dokąd zmierzamy. Potrzebujemy czuć się bezpiecznie i mieć wszystko pod kontrolą. Wiąże się to z potrzebą unikania cierpienia oraz szukania przyjemności i komfortu w życiu. Im większa jest nasza potrzeba komfortu i stabilności, tym mniej ryzyka będziemy w życiu podejmować. 

2. Potrzeba niepewności i różnorodności

Na ogół ludzie lubią tylko dobre niespodzianki, a nie niespodziewane zdarzenia, które powodują stres. Jednakże każdy ma w sobie potrzebę różnorodności, żeby nie zaczął nudzić się życiem. Takie „nowości” powodują, że się rozwijamy i pokonujemy słabości. A pozytywne niespodzianki sprawiają, że dobrze się bawimy. 

3. Potrzeba bycia wartościowym i ważnym

Jest to potrzeba, aby czuć się cenionym, unikalnym i ważnym. Potrzeba, aby wiedzieć, że ma się w życiu cel czy powołanie. Tutaj często ludzie popełniają błędy, ponieważ są w stanie podjąć mnóstwo błędnych decyzji, aby poczuć się ważnymi. Wierzą na przykład, że kiedy będą mieli szafę pełną drogich ubrań, mnóstwo pieniędzy na koncie czy konta społecznościowe z milionem obserwujących będą się czuć ważni i wartościowi. Te rzeczy same w sobie nie są złe, ale nie można na nich budować poczucia własnej wartości. Ono powinno wypływać z wewnętrznej wiedzy, że jest się wartościowym tak po prostu. Dopiero z tego miejsca można iść dalej i sięgać po kolejne cele. 

   

4. Potrzeba bycia kochanym i budowania więzi

Miłość jest jak tlen. Dla większości ludzi jest to najważniejsza potrzeba. Kiedy kochamy, czujemy jakbyśmy unosili się nad ziemią. Niektórzy przyjmują skrawki miłości albo miłość toksyczną, ponieważ tak bardzo chcą być kochani, że będą trwać w sytuacji, która daje im tylko pozory miłości. Tak naprawdę miłość można kultywować nie tylko poprzez relację z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim kochanie samego siebie oraz życia. Miłość wyraża się także w przyjaźni, modlitwie, spacerze w naturze, byciu tu i teraz czy zabawie z domowym zwierzakiem. Kiedy brakuje miłości tworzą się niezdrowe nawyki. Ludzi przywiązują się do materialnych dóbr czy nałogów, zamiast tworzyć wartościowe więzi ze sobą czy z innymi. 

5. Potrzeba pomocy i wkładu w życie innych

Pomaganie innym i dzielenie się dobrem to kolejna potrzeba. Chodzi tu o postrzeganie życia jako misji, aby ułatwić życie innym i wnieść w ich codzienność więcej uśmiechu i miłości. Dawać coś od siebie można poprzez codzienną pracę, cele charytatywne czy nawet pomoc rodzinie. Nieważne jak małe czy wielkie są to gesty, zaspokajają one potrzebę niesienia pomocy i radości innym. 

6. Potrzeba rozwoju

Uczenie się więcej o życiu i rozwijanie swoich umiejętności daje szczęście. Nie liczy się tyle osiągnięcie celu, co cały proces, który do niego prowadzi. Oczekiwanie, że będzie się szczęśliwym po odniesieniu sukcesu jest fałszem, ponieważ wtedy często pojawia się uczucie pustki i zagubienia, bo nie wiadomo, co dalej robić. Ważne jest zatem docenianie drogi, która prowadzi na szczyt i życie po to, by się uczyć i wzrastać. Dlatego właśnie istnieją w życiu wyzwania – oferują różnorodność i możliwość rozwoju. 

6 ludzkich potrzeb: jak wykorzystać wiedzę o nich w życiu?

Wszyscy potrzebują, aby te 6 elementów było obecnych w ich życiu, jednak każdy ma inne priorytety. Trzy najważniejsze potrzeby z tej listy warunkują to, jak kierujemy życiem. Należy jednak pamiętać o wszystkich, aby wieść spełnione i szczęśliwe życie. 
 
Poprzez uświadomienie sobie tych potrzeb, jesteśmy w stanie kontrolować swoje nawyki. Jeśli do tej pory zajadałeś stres i smutek, czyli jadłeś dużo dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu, teraz możesz znaleźć inny, budujący nawyk, który zaspokoi tę samą potrzebę. Z potrzeby różnorodności ludzie mogą na przykład zdradzać, ponieważ brakuje im niepewności i dreszczu emocji w ich własnym związku. Dlatego kluczem jest znalezienie sposobu na zaspokojenie tej potrzeby w wartościowy sposób, a nie destrukcyjny. To samo dotyczy wszystkich zachowań. Niszczący nawyk można zastąpić pozytywnym, ponieważ dana potrzeba dalej będzie zaspokajana, tylko tym razem w budujący sposób.
 
Więcej o wpływie 6 podstawowych potrzeb na nasze życie przeczytacie w oryginalnym artykule, który napisał Tony Robbins, amerykański coach i przedsiębiorca. 

Przeczytaj także: Uczucia: jak z nimi pracować, by przyciągnąć swoje pragnienia?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *