20 porad self-care – jak najlepiej zadbać o siebie na każdym poziomie

kobieta-w-relaksujacej-kapieli-czyta-ksiazke

Dbanie o siebie sprawia, że jesteśmy w stanie pełniej korzystać z życia i cieszyć się każdym jego aspektem. Kiedy nasze potrzeby są zaspokojone, łatwiej i przyjemniej jest nam także służyć radą i pomocą innym. Odkryj 20 porad self-care, żeby wprowadzić więcej takich praktyk do swojego życia.

   

Czym jest self-care?

Self-care to podejmowanie świadomych działań mających na celu zadbanie o swoje fizyczne, emocjonalne i psychiczne dobro. Jest to zbiór praktyk, które pomagają utrzymać równowagę i zapewnić sobie dobre samopoczucie.

Self-care obejmuje wiele różnych działań dostosowanych do indywidualnych potrzeb danej osoby. Oto kilka wymiarów dbania o siebie:

  1. self-care dla ciała – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu, dbanie o higienę osobistą, pielęgnacja skóry i ciała.
  2. self-care na poziomie relacji– wyrażanie emocji, budowanie zdrowych relacji, unikanie toksycznych sytuacji i ludzi, szukanie wsparcia u bliskich osób.
  3. emocjonalne self-care – rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, nauka odpuszczania i wybaczania.
  4. self-care dla spokoju umysłu – wykonywanie aktywności relaksujących, takich jak medytacja, joga, czytanie książek, rozwijanie zainteresowań i pasji, unikanie przeciążenia informacjami i długotrwałego stresu.
  5. priorytetyzacja swoich potrzeb – zadbanie o swoje potrzeby i priorytety, ustanowienie zdrowych granic, odpoczynek od obowiązków i czas dla siebie.

Ważne jest, aby self-care stało się regularną praktyką. Możemy potrzebować innego rodzaju odpoczynku w zależności od wydarzeń dnia. Czasem to nasze ciało będzie potrzebować więcej opieki, a czasem będziemy chcieli uspokoić rozbiegane myśli. Sami odczujemy, czego w danej chwili najbardziej nam potrzeba, by poczuć się lepiej.

Od czego zacząć self-care?

Najważniejszym krokiem jest zrozumienie, że zaopiekowanie się sobą powinno być dla każdego z nas priorytetem. Kiedy stanie się to dla nas ważne, o wiele łatwiej będzie nam wdrożyć wszelkie zmiany i nowe praktyki do codziennej rutyny. Kochanie siebie jest nieodłącznym elementem self-care (przeczytaj także Jak pokochać siebie? – 12 kroków według Louise Hay).

Oto kilka kroków, które możesz podjąć już teraz, aby zadbać o swój dobrostan:

  • zrozum swoje potrzeby – zastanów się, co jest dla ciebie istotne i jakie obszary Twojego życia wymagają większej uwagi i dbałości.
  • określ cele praktyk self-care – wyobraź sobie, jak chciałabyś się czuć i jakie zmiany chciałabyś wprowadzić w swoim życiu. Określ konkretne cele, które będą dla ciebie motywacją.
  • zacznij od wprowadzenia jednego nowego nawyku – wybierz dziedzinę, która w tym momencie jest dla Ciebie najważniejsza i gdzie chcesz zaobserwować największe zmiany. Zacznij od jednego nowego nawyku, aby łatwiej było Ci go utrzymać. Kiedy stanie się dla Ciebie naturalny, możesz zacząć wprowadzać kolejne. W pierwszej kolejności możesz np.
    • zadbać o swoje zdrowie fizyczne
    • stworzyć rytuał relaksujący dla ciała
    • praktykować relaksację i redukcję stresu
    • znaleźć czas na hobby i kreatywność
    • zadbać o relacje z bliskimi
drzewko-pomaranczowe
   

20 porad self-care

  1. Self-care polega na znalezieniu praktyk, które pomogą Ci zachować równowagę oraz zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne.
  2. Ważnym aktem dbania o siebie jest ochrona swojej energii i czasu, gdy inni ludzie proszą cię o zbyt wiele. Wyznaczanie granic może być stresujące, ale da Ci swobodę spędzania czasu na robieniu tego, co kochasz.
  3. Podążanie za głosem serca jest aktem dbania o siebie.
  4. Przypomnij sobie, co kochałaś robić jako dziecko i postaraj się cieszyć swoim ukochanym zajęciem także teraz.
  5. Znalezienie czasu dla siebie rano sprawi, że reszta dnia przebiegnie sprawniej i przyjemniej.
  6. Sposób, w jaki mówisz do siebie, przejawia się we wszystkim, co robisz.
  7. Zasługujesz na to, by robić to, co dla Ciebie najlepsze.
  8. Jeśli dbanie o siebie sprawia, że ​​czujesz się leniwa, być może nie znalazłaś odpowiedniej metody dla siebie.
  9. Czasami wszystko, czego potrzebujesz to kilka chwil, aby dojść do siebie, a innym razem potrzebujesz na to całego dnia albo i dłużej. Wszystkie te opcje są w porządku.
  10. Jeśli nie chcesz czegoś robić, nie musisz się nikomu tłumaczyć ze swojej decyzji.
  11. Zrób sobie przerwę, zanim uznasz, że jej potrzebujesz.
  12. Małe wysiłki sumują się z czasem.
  13. Nie musisz ciągle zmuszać się do robienia więcej.
  14. Zamiast próbować zmienić wszystkie swoje nawyki na raz, zacznij od wyznaczenia sobie jednego celu i rób wszystko, co w Twojej mocy, aby się go trzymać.
  15. Aby zadbać o siebie musimy skupić się na tym, czego naprawdę potrzebujemy, a nie na tym, co mówią nam inni.
  16. Niezależnie od tego, co powoduje Twój dyskomfort, możesz zdecydować, czy zamierzasz to zaakceptować, czy znaleźć sposób, aby to zmienić.
  17. Kiedy próbujesz zdecydować czy coś zrobić, czy nie, zapytaj siebie, co ułatwiłoby lub polepszyłoby Twoje życie w przyszłości.
  18. Pozwól sobie zająć tyle miejsca, ile potrzebujesz na tym świecie.
  19. „Dusza zawsze wie co zrobić, żeby się uleczyć. Wyzwaniem jest wyciszenie umysłu.” – Caroline Myss
  20. Dotrzymywanie zobowiązań wobec siebie jest najwyższym aktem dbania o siebie.

Przeczytaj także: 7 rodzajów odpoczynku, których każdy potrzebuje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *