Jak zaplanować tydzień, aby uwzględnić zarówno pracę, rozwój osobisty, zadania domowe, jak i czas dla bliskich i dla siebie? Wystarczy trochę wprawy. Dzięki planowaniu zyskujemy na czasie, ponieważ zamiast zastanawiać się, co jest do zrobienia, mamy już przygotowany plan i wiemy, za co się zabrać. Przeczytaj poniższe wskazówki na to, jak przygotować idealny plan tygodnia.
Dobre planowanie tygodnia obejmuje uwzględnienie bieżących zadań i obowiązków, ale także wzięcie pod uwagę celów długoterminowych, aby stale się do nich przybliżać. Najlepiej planować w niedzielę, aby być gotowym na nachodzący tydzień, ale możesz też wypracować własną metodę. Podsumuj mijający tydzień, wyciągnij wnioski, ciesz się z sukcesów i wyznacz kolejne cele. Możesz zrobić z planowania przyjemny nawyk umilając go ulubioną melodią w tle i gorącą herbatą lub kawą.
Poświęcenie choćby pół godziny na organizację pomaga rozpocząć nowy tydzień z jasnymi celami i intencją, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo prokrastynacji. A to z kolei sprawia, że zyskujemy więcej czasu i jesteśmy w stanie zrobić więcej. Cotygodniowe planowanie eliminuje rozproszenie i przytłoczenie oraz pomaga poprawić koncentrację.
Poniższe wskazówki dotyczące cotygodniowego planowania pomogą Ci poczuć się pewnie w określaniu celów i podejmowaniu działania na rzecz Twoich priorytetów.
7 porad jak dobrze zaplanować tydzień
1. Umieść wszystkie wydarzenia spodziewane w kalendarzu
Każdy z nas ma w tygodniu powtarzające się obowiązki lub umówione wcześniej spotkania. W związku z tym pierwszym krokiem jest uzupełnienie kalendarza tygodniowego o te właśnie zadania. Wpisz czas swojej pracy, daty i godziny spotkań, zapowiedziane testy, godziny zajęć, praktyk, itp. Pamiętaj także o obowiązkach domowych i innych zobowiązaniach, które będą się przewijać przez Twoje tygodnie. Umieszczenie tego w kalendarzu pozwoli Ci zobaczyć, ile czasu zostaje Ci na pozostałe czynności.
2. Przejrzyj swoje cele długoterminowe
Siadając do planowania tygodnia wróć do swoich celów krótko- i długoterminowych. Często jest tyle do zrobienia, że załatwiamy tylko bieżące sprawy, a nasze marzenia są w stanie zawieszenia. Rozbij swoje duże cele na bardzo małe kroki i wcielaj kilka z nich w życie każego tygodnia. Może to być przerobienie kilku rozdziałów podręcznika do nauki języka, zajęcia fitnessu, napisanie kolejnego rozdziału książki, zaplanowanie podróży, itd. Podsumuj miejsce, w którym się teraz znajdujesz i co jesteś osiągnąć w trakcie jednego tygodnia.
Przeczytaj także: Jak wyznaczać cele, aby faktycznie je realizować?
3. Ustal priorytety
Czasem nie uda Ci się zrobić wszystkiego, co sobie zaplanujesz, dlatego ważne jest ustalenie kilku priorytetów. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, że część rzeczy będzie trzeba odłożyć w czasie, będziesz miał jasno określone, co jest dla Ciebie najważniejsze, a co można zrobić później.
4. Nie planuj za dużo
Planując tydzień zostaw sobie przestrzeń na zmiany w układzie dnia i odpoczynek. Często popełniany błąd to planowanie każdego dnia praktycznie, co do minuty. Zazwyczaj jednak przeceniamy to, ile jesteśmy w stanie zrobić, a nawet jeśli działamy zgodnie z planem to szybko może nastąpić wypalenie, bo nie dajemy sobie czasu na oddech. Jeśli masz tendencję do planowania za dużo, to zaplanuj także czas dla siebie na relaks czy domowe spa.
5. Łącz podobne zadania
Aby zwiększyć produktywność, dobrze jest łączyć ze sobą podobne zadania. Na przykład, jeśli musisz wykonać kilka telefonów, wykonaj je od razu po sobie. Przeznacz konkretny czas na czytanie maili i nie zaglądaj więcej do skrzynki danego dnia. Przeskakiwanie z jednego zadania na drugie zmniejsza umiejętność koncentracji i wydłuża czas działania. Za każdym razem, kiedy dajemy się odciągnąć od zadania, wdrożenie się w nie po jakimś czasie będzie wymagało dodatkowego wysiłku. Staraj się więc grupować razem podobne zadania i jeśli to możliwe skończyć zadanie przy jednym posiedzeniu.
6. Działaj zgodnie ze schematem
Kiedy wyrobisz sobie nawyk planowania tygodnia, staraj się umieszczać podobne zadania w te same dni i zbliżone godziny. Pamiętając na przykład, że godzina 17:00 w poniedziałki to czas na naukę języka, stanie się to Twoim nawykiem i przerodzi się w automatyczne działanie. Możesz tak rozgrupować swój tydzień, że każdy dzień będzie miał swój temat przewodni, np. zajęcia kreatywne, prace domowe, kończenie projektów, sport, hobby, itd.
7. Wyciągaj wnioski z poprzednich tygodni
Najlepszym sposobem na efektywne zaplanowanie tygodnia jest poświęcenie czasu na jego przegląd. Upewnij się, że lista rzeczy do zrobienia jest zgodna z Twoimi celami. Sprawdzaj, co działa a co nie. Jeśli widzisz, że planujesz za dużo, albo że możesz w jakiś sposób usprawnić swoje gospodarowanie czasem, wyciągaj wnioski z mijających tygodni i wprowadzaj zmiany na bieżąco. Najważniejsze, żebyś to Ty był zadowolony. Pamiętaj też, by doceniać swoją pracę i postępy.
Przeczytaj także: Jak stworzyć własny plan rozwoju osobistego?
Szukasz planera tygodniowego? Klikając w poniższe zdjęcie przejdziesz to przygotowanego przeze mnie planera do druku.
Przeczytaj także: Intencja na każdy dzień – dlaczego jest ważna i jak ją świadomie wybierać?
Leave a Reply