Kiedy wracamy myślami do przeszłości możemy odczuwać smutek, a skupiając się na przyszłości mogą rodzić się w nas niepokój i stres. Uważność to technika, która pozwala nam na osiągnięcie uczucia spokoju w chwili obecnej. Jest to pełna akceptacja danego punktu w czasie i cieszenie się chwilą, dostrzegając jak najwięcej składających się na nią elementów. Dowiedz się jak kultywować bycie uważnym na co dzień.
Czym jest uważność?
Uważność (ang. mindfulness) to stan osiągany poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy jednoczesnej spokojnej akceptacji swoich uczuć, myśli i doświadczeń. Bez osądzania zwracamy uwagę na to, co nas otacza w danej chwili i co czujemy za pomocą wszystkich zmysłów.
Praktykując uważność, uczymy się reagować na swoje doświadczenia w sposób mniej reaktywny, co może pomóc nam radzić sobie ze stresem i wyzwaniami w bardziej pozytywny i produktywny sposób.
Dlaczego warto być uważnym?
Praktykowanie uważności może być sposobem na zmniejszenie stresu, zwiększenie samoświadomości oraz poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Mindfulness jest często uważane za formę dbania o siebie, ponieważ może pomóc stać się bardziej świadomym własnych potrzeb i uczuć. Technikę tą wykorzystuje się także do radzenia sobie ze stresem i poprawy ogólnego samopoczucia.
Istnieje wiele potencjalnych korzyści z praktyki uważności, w tym:
- Zmniejszanie stresu: uważność może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, zachęcając do skupienia się na chwili obecnej i unikania zmartwień na temat przeszłości lub przyszłości.
- Poprawa zdrowia psychicznego: uważność może pomóc w poprawie zdrowia psychicznego, szczególnie na zmniejszeniu lęku, stresu i depresji.
- Zwiększanie samoświadomości: dzięki praktykowaniu uważności stajemy się bardziej świadomymi swoich myśli, uczuć i zachowań, co może prowadzić do lepszej samoregulacji i podejmowania lepszych decyzji.
- Poprawa zdrowia fizycznego: wykazano, że uważność przynosi szereg korzyści dla zdrowia fizycznego, w tym obniżenie ciśnienia krwi, poprawę jakości snu i wzmocnienie układu odpornościowego.
- Poprawa relacji: dzięki większej świadomości naszego otoczenia, łatwiej nam dostrzec i zrozumieć potrzeby i uczucia innych ludzi, co często prowadzi do lepszych relacji z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami.
Ogólnie rzecz biorąc, uważność może być użytecznym narzędziem do radzenia sobie ze stresem, poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego oraz poprawy ogólnego samopoczucia. To także wspaniały sposób, by podnieść swoje wibracje i wzbudzić w sobie więcej wdzięczności.
Jak praktykować uważność?
Istnieje wiele różnych sposobów na ćwiczenie uważności, jak np. medytacja, joga lub głębokie oddychanie. Każdy musi odnaleźć swoją ulubioną metodę. Oto dobre ćwiczenie na początek:
- Wyznacz konkretny czas na praktykę uważności: wybierz czas, który najbardziej Ci odpowiada, na przykład rano lub przed snem na ćwiczenia.
- Znajdź ciche i wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia: nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał.
- Skoncentruj się na oddechu: zacznij od zwrócenia uwagi na oddech. Spróbuj skupić się na odczuwaniu jak powietrze przepływa przez Twoje nozdrza. Jeśli Twój umysł zacznie błądzić, delikatnie przenieś uwagę z powrotem na oddech.
- Zwróć uwagę na swoje myśli i emocje: kiedy skupiasz się na oddechu, możesz zauważyć pojawiające się myśli i emocje. Staraj się je obserwować bez osądzania, po prostu akceptując je, gdy się pojawiają i pozwalając im przeminąć.
- Rozszerz swoją świadomość: po kilku minutach skupienia się na oddechu możesz spróbować rozszerzyć swoją świadomość na inne części ciała. Zwróć uwagę na wszelkie odczucia, takie jak dotyk ubrania na skórze lub podłoga pod tobą. Co odczuwasz wszystkimi zmysłami?
Dodatkowe ćwiczenia, które możesz wypróbować to:
- Medytacja skanowania ciała: połóż się lub usiądź wygodnie i skup się po kolei na każdej części ciała zaczynając od palców stóp i przechodząc do czubka głowy. W trakcie tego ćwiczenia oddychaj spokojnie i głęboko oraz zwracaj uwagę na wszelkie odczucia, takie jak napięcie lub rozluźnienie konkretnych części ciała.
- Medytacja w ruchu: kiedy chodzisz i poruszasz się po domu lub na zewnątrz, skupiaj się na ruchach ciała i odczuciach w stopach, gdy dotykają ziemi. Może to być świetny sposób na wprowadzenie uważności do codziennych nawyków.
- Skupienie na zmysłach: zwróć uwagę na odczucia wszystkich pięciu zmysłów (wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku) i zauważ wszelkie pojawiające się doznania. Możesz wykonywać to ćwiczenie podczas medytacji, ale także wykonując dowolną codzienną czynność. Na przykład zwracaj uwagę na dźwięk i dotyk palców na klawiaturze a kiedy parzysz kawę postaraj się być obecnym tu i teraz skupiając się w pełni na każdej czynności.
Pamiętaj, że to normalne, że Twój umysł zaczyna błądzić podczas praktykowania uważności. Kluczem jest delikatne przywrócenie uwagi do chwili obecnej, skupienie się na oddechu lub czynności którą wykonujesz. Wraz z praktyką łatwiej będzie pozostać obecnym i skoncentrowanym coraz dłużej.
Przeczytaj także: Prokrastynacja – z czego wynika i jak ją przezwyciężyć?
Leave a Reply