Przekonania to cały szereg opinii i wyobrażeń, które mamy na temat świata, ludzi i nas samych. Wśród nich część jest wspierająca, a część nas ogranicza. Tę grupę, która w jakiś sposób nas blokuje tworzą ograniczające przekonania. Poznaj przykłady popularnych limitujących przekonań i dowiedz się jak je zmienić.
Nasze przekonania warunkują to, czego oczekujemy od życia. Od małego w wyniku kontaktu z innymi ludźmi oraz zbierania doświadczeń, tworzymy własną wizję świata. Zwykle to, w co wierzymy wynosimy z dzieciństwa i rzadko podajemy w wątpliwość w dalszych latach. Na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie z nich sprawę i wykonuje pracę niezbędną do poprawienia jakości swojego życia.
Czym są przekonania?
Przekonania to opinie o życiu, świecie, ludziach i nas samych, które przyjmujemy za prawdy absolutne. To powtarzane od lat stwierdzenia, które ostatecznie stały się naszym światopoglądem. Wykształciliśmy je w trakcie naszego życia na podstawie obserwacji, edukacji, rozmów i doświadczeń. I choć wiele przekonań jest wspólnych dla wszystkich ludzi, to nierzadko dwie osoby będą patrzeć kompletnie inaczej na konkretną sytuację. Ta mnogość podejść do różnych spraw pokazuje, że tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej prawdy i możemy kształtować to, w jaki sposób myślimy. Na każdym etapie naszego życia możemy dokonać przeglądu naszych przekonań na dany temat i podjąć pracę nad nimi, aby poprawić jakość naszego życia.
Kiedy przekonania nas ograniczają?
Dlaczego warto pracować nad naszymi przekonaniami? Ponieważ ograniczające przekonania to myśli, wyobrażenia lub opinie, które w rezultacie uniemożliwiają nam rozwój, osiąganie celów, podejmowanie ryzyka, korzystanie z nowych możliwości lub stawanie się ludźmi, którymi pragniemy być.
Te przekonania mogą dotyczyć samego siebie (np. „Nie jestem osobą kreatywną.”), świata i ludzi (np. „Nie ma uczciwych ludzi na świecie.”) lub życia w ogóle (np. „Życie jest ciężkie.”). Im więcej takich myśli, tym więcej takich doświadczeń, a im więcej takich doświadczeń, tym więcej takich myśli. Tworzy się tutaj zamknięte koło, z którego możemy wyjść tylko, jeśli zmienimy sposób myślenia. Dopiero dzięki regularnej pracy nad przekonaniami zaczniemy doświadczać innej rzeczywistości. Otworzymy się na nowy obraz świata, dzięki czemu życie zacznie nam dawać więcej przykładów wspierających nowe, pozytywne przekonania.
Przykłady popularnych ograniczających przekonań
Aby lepiej zrozumieć czym są ograniczające przekonania, poniżej znajdziecie listę popularnych przykładów:
- Nie jestem dostatecznie dobry.
- Ciągle popadam w długi.
- W tym kraju nie da się być bogatym.
- Nie zasługuję na miłość.
- Nic mi nie wychodzi.
- Ciągle przytrafiają mi się przykre sytuacje.
- Nie mogę okazywać słabości.
- Nie mam czasu na moją pasję.
- Praca jest okropna.
- Nienawidzę poniedziałków.
- Jestem głupi.
- Nie mam talentu do gotowania/śpiewania/rysowania/itd.
- Jestem na to za stary/za młody.
- Starość nie radość.
- Nie warto się angażować, bo na koniec i tak człowiek cierpi.
- Nic nie ma sensu.
- Taki już jestem. Nie potrafię się zmienić.
- Nic mi nie wychodzi.
- Mam słabą odporność.
- Świat nie jest bezpieczny.
Każdy z nas ma własne limitujące przekonania, nad którymi musi pracować. Zwykle bywa tak, że jakaś konkretna sfera życia jest dla nas najtrudniejsza i to w jej obrębie znajduje się najwięcej blokujących przekonań. Może jest to zdrowie, pieniądze, miłość? Warto wtedy skupić się na jednym takim obszarze i od niego rozpocząć pracę. Od czego wtedy zacząć?
Jak uświadomić sobie limitujące przekonania?
- ĆWICZENIE 1: Przygotuj kartkę i długopis. Zapisz na górze strony nazwę zagadnienia, np. miłość, rodzina, praca, itd. Może to być też coś dokładniejszego, np. kobiety, mężczyźni, matka, ojciec, itd. Pod spodem zapisz bez żadnego filtra wszystkie skojarzenia, które od razu przychodzą Ci na myśl. Nie zastanawiaj się nad tym, co piszesz. Pisz dopóki myśli będą same napływać. Czasem lista będzie krótka, czasem długa. Po zakończeniu pisania oceń, które przekonania są pozytywne, a które negatywne.
- ĆWICZENIE 2: Innym sposobem jest zastanowienie się nad swoim zachowaniem. Dlaczego w pewnych sytuacjach podejmujesz określone decyzje? Śledź uważnie swoje zachowanie i zobacz jakie myśli skłaniają Cię do określonego działania.
- ĆWICZENIE 3: Zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie trudne. Zmiana pracy, znalezienie partnera, nawiązywanie kontaktów, nauka języków? Zapytaj siebie potem dlaczego uważasz, że ciężko jest te rzeczy osiągnąć.
Po zakończeniu wybranego ćwiczenia lub ćwiczeń będziesz mieć listę ograniczających przekonań, nad którymi trzeba popracować.
Jak zmienić ograniczające przekonania?
Oto 5 porad, które prowadzą ku stworzeniu pozytywnych myśli i przekonań:
- Każde negatywne przekonanie jakie rozpoznasz zastąp pozytywnym stwierdzeniem, w które chcesz wierzyć. Dokonuj korekty swoich myśli na bieżąco. W ten sposób tworzysz nowe przekonania. (np. Nic mi się nie udaje. → Krok po kroku staję się coraz lepszy w tym, co robię.) Tak naprawdę jest to bardzo podobne do korzystania z afirmacji.
- Podawaj swoje ograniczające przekonania w wątpliwość. Jeśli zauważysz, że mówisz do siebie w negatywny sposób, postaraj się znaleźć kontrargumenty, że nie zawsze jest tak, jak uważasz.
- Spróbuj podejmować lepsze decyzje. Konkretne myśli prowadzą do konkretnych działań. Wybierz bardziej pozytywne myśli i działaj zgodnie z nimi.
- Bądź kreatywny w wymyślaniu nowych przekonań. Wybór przekonań możesz rozpocząć od określenia osoby, którą chcesz się stać. Jakie życie wiodłaby ta osoba i w co by wierzyła? Taka refleksja może ułatwić wybór nowych idei.
- Bądź dumny z każdego etapu swojej podróży. Kiedy podejmujesz się rozwoju wewnętrznego, postęp nigdy nie jest linearny. Pamiętaj, by celebrować każde małe zwycięstwo i każdą lepszą myśl.
O czym trzeba pamiętać przy pracy nad przekonaniami?
Przy pracy nad ograniczającymi przekonaniami musisz pamiętać, że regularność i czas są tu najważniejsze. Stare przekonania formowały i utwierdzały się w nas latami. Ich zmiana jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga cierpliwości i stanowczości. Do tego przyda się tutaj podejście z miłością. Nie możesz denerwować się na siebie, kiedy nie widzisz postępów, ponieważ dłużej będziesz czekać na efekty lub szybko się poddasz. Nie staraj się wymazywać myśli i nie pozwalać sobie na nie – kluczem jest znalezienie pozytywnych stwierdzeń, które zastąpią stare schematy.
Pamiętaj również, że postęp nie jest linearny. Czasem będziesz z powrotem wpadać w stare schematy myślowe. Nawet kiedy minie już dużo czasu, nadal może się to zdarzać. Nie poddawaj się. Małe kroki zsumują się do dużych rezultatów. Powodzenia!
Przeczytaj także:
zdzisław
23 października 2022 at 16:37genialny artykuł
Justyna
23 października 2022 at 19:13Bardzo fajny artykuł, jak każdy inny , bardzo miło się czyta i wdraża w życie