7 sposobów jak dobrze zaplanować dzień

notesy-telefon-flatlay

Jak zaplanować dzień tak, by jak najwięcej z niego skorzystać i mieć poczucie spełnienia? Jeśli od dawna chcesz wprowadzić jakiś nawyk do swojego życia albo czujesz, że dni zlewają się w jedno lub uciekają Ci przez palce, to te 7 sposób na planowanie dnia może Ci pomóc.

Zapisz wszystkie pomysły

Planowanie dnia fajnie jest rozpocząć od spisania wszystkich pomysłów jakie mamy na to, co chcemy zrobić. Zarówno obowiązków, jak i naszych prywatnych celów i marzeń. Zrobienie takie burzy mózgów i spisanie pomysłów pozwoli nam zobaczyć, czego naprawdę chcemy i jakie zmiany musimy wprowadzić do obecnego życia, by te marzenia mogły zostać zrealizowane.

Ustal swoje dzienne priorytety

Następnym krokiem planowania jest ustalanie priorytetów, czyli wybranie rzeczy, które są dla nas najważniejsze do zrobienia. Bardzo często robimy to, co koniecznie musimy, a nasze marzenia i pasje odchodzą w cień, bo nie mamy na nie czasu. Ale sekret tkwi w tym, żeby dobrze tym czasem zarządzać. Gdyby w tym momencie zepsuła się zmywarka, musiałbyś wygospodarować czas na jej naprawienie lub zorganizowanie pomocy w tym zakresie. Musiałbyś znaleźć na to czas. Czyli tak naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć czas na inne rzeczy, jeśli nadamy im odpowiedni priorytet.

Więcej o tym zagadnieniu mówi podczas Ted Talk Laura Vanderkam – How to Gain Control of Your Free Time.

Mając tego świadomość, planuj swoją listę zadań w oparciu o to, co naprawdę chcesz osiągnąć i zrób z tego priorytet. Ze swojej listy pomysłów wybierz na najbliższy czas jeden czy dwa. A później dopisz do tych celów, kilka mniejszych zadań lub nawyków. Wtedy podczas planowania swojego dnia, będziesz wiedział, co do tej dziennej listy zadań dodać, aby być bliżej upragnionego celu.

Zapisz swój plan na dzień

Planowanie dnia powinno się odbywać poprzedniego dnia w nocy lub z samego rana. Zapisywanie zadań sprawia, że nie tracimy energii na spamiętanie wszystkiego, co mamy zrobić. Co więcej, myśli nie latają nam po głowie jak szalone. Chaos zaczyna zamieniać się w porządek. Spisując zadania na następny dzień zacznij od trzech najważniejszych, które będą Twoimi priorytetami. Poniżej dopisz pozostałe rzeczy, które chcesz zrobić. A po wykonaniu każdego możesz z radością skreślać je z listy. Zapisanie planu sprawia, że czujemy się bardziej zobowiązani, by go faktycznie wykonać.

Alternatywą jest planowanie godzinowe. Oznacza to, że do konkretnych godzin przypisuje się wtedy zadania stałe, a w luki między nimi dodaje nasze priorytety i dodatkowe zadania. Sposób planowania dnia zależy od naszych osobistych preferencji. Najważniejsze to nie zmuszać się do konkretnego sposobu, tylko odnaleźć taki, który nas będzie motywował.

Podziel zadania na pracę i życie prywatne

Jak zaplanować dzień, żeby nie zepchnąć na dalszy plan życia prywatnego na korzyść pracy? Najlepiej rozdzielić zadania z tych dwóch obszarów tak, żeby było ich mniej więcej po równo. Czasem poświęcamy pracy za dużo czasu i energii. Nawet kończąc pracę, stale o niej myślimy. Taki podział zadań na życie profesjonalne i prywatne może też pomóc nam rozgraniczyć te dwa obszary w naszej głowie. W konsekwencji przełoży się to na lepszą równowagę życiową.

Zaplanuj kilka krótkich zadań

Planując swój dzień warto włączyć do tego planu kilka krótkich zadań, które dają nam zastrzyk motywacji. Wykonanie ich zajmuje nam mało czasu i energii, a mimo to zyskujemy dużo satysfakcji, że czegoś dokonaliśmy. Dobrze jest rozpocząć dzień od takiego małego zadania, które da nam siłę napędową do dalszych zadań.

Pamiętaj o przerwach

Planując dzień nie warto planować wszystkiego, co do minuty, bo zwykle taki plan się nam rozjeżdża, co może zniechęcać do działania. Różne rzeczy nam w ciągu dnia wyskakują albo po prostu robimy się zmęczeni i potrzebujemy robić przerwy. Dobrze, żeby taki plan dnia był elastyczny. Nie planujmy za dużo, bo szybko sie wypalimy ani za mało, bo wolny czas zamian na działanie przeznaczymy na lenistwo i prokrastynację.

Zaglądaj często do planu dnia

Plan dnia zawsze warto mieć przy sobie, często do niego zaglądać i na bieżąco skreślać zadania. Jeśli go zrobimy, a później nie będziemy korzystać to oczywiście nic nam to nie da. Planowanie bez działania nie zdaje egzaminu, a planowanie plus działanie pomaga zrealizować marzenia znacznie szybciej. Dlatego zachęcam do robienia planów, ustalania priorytetów i działania każdego dnia.

Jak zaplanować dzień w skrócie

  1. Rozpisz wszystkie pomysły i marzenia jakie masz
  2. Podziel je na mniejsze zadania, które wpleciesz jako codzienne nawyki
  3. Zrób z tych nawyków priorytety
  4. Rodziel po równo zadania między pracę a życie prywatne
  5. Zaplanuj kilka krótkich zadań, których wykonanie da Ci zastrzyk motywacji
  6. Pamiętaj, by plan dnia był elastyczny (nieoczekiwane zdarzenia, przerwy, itd.)
  7. Zapisz swój plan dnia i miej go zawsze przy sobie

To są moje ulubione porady jak zaplanować dzień, by jak najwięcej z niego skorzystać. Mam nadzieję, że z nich skorzystacie i pomogą Wam w łatwiejszy sposób tworzyć plan dnia i realizować marzenia krok po kroku.

Przeczytaj także: Motywacja wewnętrzna – co warto o niej wiedzieć i jak ją w sobie rozbudzić?

plannery-plan-with-justine

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *